Ankieterzy IPSOS - najczęściej młodzi ludzie - przed lokalami wyborczymi w Gdańsku i w całym kraju zbierają informację, które posłużą do stworzenia sondażu. Firma badawcza chętnie zatrudniała studentów wydziałów socjologii i psychologii.
Pracują oni przed wybranymi losowo lokalami wyborczymi w całej Polsce, których łącznie wybrano 1160. Badanie zwane exit poll polega na zapytaniu osób, które właśnie opuściły lokal wyborczy na kogo głosowały. Jest też seria dodatkowych pytań dotyczących m.in. płci, grupy wiekowej, zatrudnienia czy wykształcenia. Ankieta jest krótka. Badana jest co któraś osoba wychodząca z lokalu.
Na podstawie tych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania. Znajdą się w nich: frekwencja, procentowe poparcie dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, wyniki wyborów na prezydentów 10 miast (Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Katowice, Lublin, Gdańsk, Białystok, Kielce).
W tych miastach, w których konieczna będzie II tura wyborów prezydenckich ankieta zostanie przeprowadzona również 4 listopada.
Badanie zamówiły główne stacje telewizyjne: Polsat, TVN i TVP. To na ich antenach po godz. 21.00, kiedy zakończy się głosowanie, opublikowane zostaną zebrane i opracowane informacje sondażowe.