Aniołki mają swój klub sąsiedzki. To już 24 takie miejsce dla sąsiadów w Gdańsku

W wietrzną i słoneczną sobotę 18 lutego, oficjalnie zainaugurował działalność Klub Sąsiedzki w dzielnicy Aniołki. - Otwieramy nie miejsce, a ideę. Mam nadzieję, że będzie promieniowała stąd w różne strony Aniołków - mówi Monika Mazurowska, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, jedna z inicjatorek jego powstania. Klub zaprasza od wtorku, 21 lutego.
18.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dmuchane litery układają się w napis dom sąsiedzki
18 luty 2023 uroczyste otwarcie Klubu Sąsiedzkiego w Aniołkach w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Klub sąsiedzki w Aniołkach

Nowe miejsce działa w kamienicy przy ul. Kopernika 8/4, w siedzibie tutejszej rady dzielnicy. Symboliczne przecięcie wstęgi, wieloma parami nożyczek, odbyło się Monika Mazurowska przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki powitała świadków symbolicznego przecięcia wstęgi:

Od lat zabiegałyśmy z Anią Pszczolińską (zastępczyni przewodniczącej ZDA - red.) o to, by stworzyć przestrzeń na Aniołkach, która będzie budowała kreatywność, sprzyjała spotkaniom i tworzeniu relacji międzysąsiedzkich. Trzy lata temu napisałam maila do Fundacji RC, proponując współpracę w działaniu i to nasionko rosło. Później w progi siedziby naszej rady wszedł Klub Seniora Bursztynek i dał nam już tyle energii, że stwierdziliśmy, że nie możemy się już zatrzymać. A dziś jesteśmy w miejscu maciupeńkim jak główka od szpilki, ale to nie o to chodzi, bo my otwieramy nie miejsce, a ideę. Mam nadzieję. że będzie promieniowała stąd w różne miejsca Aniołków.

 

Budżet Obywatelski 2024 czas start! Do wydania ponad 20 mln zł - zgłaszajcie propozycje

wymienione kobiety stoją przed wejściem do kamienicy zamkniętym wstęgą, poniżej stoi kilka osób
Od lewej: Monika Mazurowska przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki i Anna Pszczelińska jej zastępczyni
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na czym polega idea klubów / domów sąsiedzkich?

Ewa Zabłocka z Fundacji RC (fundacja jest koordynatorem klubu), tłumaczyła na czym polega idea klubów i domów sąsiedzkich: 

- Jako “akuszerki” asystujące narodzinom klubu w Aniołkach, mieliśmy to szczęście, że nasza siedziba we wrzeszczańskim Pałacu Uphagena jest w pobliżu. Siła grupy seniorskiej z Aniołek dosłownie “rozsadzała” nasz pałac. Widzieliśmy, że ta społeczność zasługuje na swoje miejsce, nie myśli wąsko, ale integruje nowych mieszkańców, a idea łączenia jest nadrzędną ideą domów i klubów sąsiedzkich. Rola fundacji to tylko wsparcie merytoryczne, popchnięcie pewnych procesów. Życzę, żeby w skrzydła Aniołków wiał wiatr i unosił wasze pomysły coraz wyżej, żeby błyszczały i dawały innym energię.

- Pamiętam, jak zaczynały się rozmowy o wykorzystaniu siedziby rady dzielnicy na działalność społeczną. To było marzenie. Żeby się ziściło, energia społeczna musiała się nagromadzić, bo bez niej, bez wspólnoty ludzi, którzy razem “dmuchają w to ognisko”, nie ma ani domu, ani klubu sąsiedzkiego - podkreśliła Monika Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Gratuluję! Jesteście 24 już domem sąsiedzkim w Gdańsku. Pomysł powstał w 2008 roku i stopniowo pchamy tę politykę do przodu, bo wierzymy w to, że Gdańsk składa się z różnych sieci ludzi, którzy się lubią, dbają o siebie, nie zostawiają nikogo za burtą. A przyświeca nam przy tym idea odporności społecznej. Zobaczyliśmy w ostatnich latach, jak bardzo jest ważna, jak ważne jest to, że niezależnie od tego, jaki kryzys nas dotyka, jesteśmy razem i podtrzymujemy się nawzajem.

Wykonawca poszukiwany. Przetarg na remont budynku dawnej Café Halbe Allee

wymienione osoby przecinają wstęgę
W ruch poszło wiele par nożyczek, od lewej radni miasta Gdańska: Piotr Dzik (WdG), za nim Anna Golędzinowska (KO), obok niego Michał Hajduk (KO), Piotr Gierszewski (PiS), a także Monika Mazurowska przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki i Monika Chabior zastępczyni prezydenta Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Program klubu sąsiedzkiego w Aniołkach

Na dobry początek w programie “zaserwowano” rodzinne warsztaty robienia papierowych aniołków i (nawiązując do adresu Klubu) zabawę z kolażem z wykorzystaniem wizerunku Mikołaja Kopernika.

A od wtorku, 21 lutego, klub rozpocznie codzienną działalność, zaplanowaną na wtorki, środy i czwartki, każdego z tych dni w godzinach 14 - 19.

- Pierwsze inicjatywy, które zawitają do klubu, to zgłoszone przez mieszkańców “stoliki hobbistyczne” - opowiada Natalia Stepka z Fundacji RC (koordynuje i animuje tamtejszy Dom Sąsiedzki w Pałacu i “wystartowała” ten na Aniołkach). - Będą więc robótki ręczne, w tym np. filcowanie na sucho, planszówki oraz bingo z profesjonalnym prowadzącym rozgrywki. Przymierzamy się też do brydża i innych gier karcianych. Fundacja Fala Nowej Kultury poprowadzi zaś warsztaty teatralne dla młodzieży - wylicza Natalia Stepka i podkreśla, że oferta będzie rozwijana dalej. - Będą sąsiedzkie spotkania konsultacyjne przy herbatce, abyśmy mogli mieszkańców popytać, co jest im potrzebne. Na początek stawiamy na otwarte spotkania, by ludzie mogli się poznać, spotkać i później wchodzić we wspólnie wypracowane pomysły, bo razem można więcej i fajniej. Jeśli ktoś ma choć zalążek pomysłu, zapraszam, by się nim podzielić. Śmiało, nie ma czegoś takiego jak głupie pomysły!

Wiosną, gdy zrobi się cieplej, klubowe aktywności przeniosą się częściowo w plener, by wykorzystać zielony potencjał dzielnicy (w planie nordic walking, gimnastyka na świeżym powietrzu, festyn sąsiedzki).

- Na dniach ruszy też kącik prasowy, dostępny w każdy dzień działania klubu. Będzie można poczytać gazety i rozwiązywać krzyżówki, poprosić o klubową kawę, zaprosić sąsiadkę. Nie patrząc na rozkład zajęć, warto przyjść, rozejrzeć się i nawiązać kontakt.

Trwa głosowanie nad wyborem nazwy klubu (propozycje na zamieszczonym zdjęciu).  Można głosować osobiście w klubie (ul. Kopernika 8/4), albo na profilu Fundacji RC na Fb.

Siedlce, Suchanino, Aniołki. Szkoła podstawowa zyskała warsztatownię z piecem do ceramiki i kącikiem krawieckim

lista 22 propozycji nazw dla klubu, np. anielska przystań, aniołkowo, anioły na dzielnicy, klub koło wroniej górki
Propozycje nazw dla nowego klubu sąsiedzkiego, jest w czym wybierać...
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

A gdy aniołkowy klub będzie już nazwany, otrzyma własny profil na Fb. Póki co, najłatwiej nawiązać kontakt mailowo: ksaniolki@fundacjarc.org.pl, a aktualności szukać na profilu Fundacji RC. 

Klub i dom sąsiedzki - czym się różnią?

Różni je zakres działania - kluby sąsiedzkie są nieco skromniejszą godzinowo i ofertowo wersją domów sąsiedzkich. Aktualna lista domów i klubów sąsiedzkich sporządzona w Wydziale Rozwoju Społecznego (jeszcze bez Aniołków), który koordynuje działalność tych sąsiedzkich instytucji.

 

 

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych