• Start
  • Wiadomości
  • Aniołki. Rada Dzielnicy chce deszczowego ogrodu z puli Zielonego Budżetu Obywatelskiego

Aniołki. Rada Dzielnicy chce ogrodu deszczowego z puli Zielonego Budżetu Obywatelskiego

Przed tygodniem informowaliśmy o wprowadzeniu w tym roku w naszym mieście tzw. zielonego BO. Z tych środków będzie można budować m.in. ogrody deszczowe i parki kieszonkowe. Radni Aniołek postanowili skorzystać z tego rozwiązania, dlatego zapowiadają złożenie proekologicznego projektu w tej dzielnicy.
26.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Problem z wodami opadowymi zgłaszają radnym Aniołek mieszkańcy m.in. ulicy Kolejowej
Problem z wodami opadowymi zgłaszają radnym Aniołek mieszkańcy m.in. ulicy Kolejowej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Będzie on dotyczył utworzenia ogrodu deszczowego przy ul. Kolejowej, w okolicach zalewanego dojścia do przystanku SKM Stocznia.

Monika Mazurowska, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Aniołki, podkreśla, że problem "zalewania" tej dzielnicy po większych opadach nasila się od kilku lat.

- Temat nie jest więc nowy. Zgłosili się do nas m.in. mieszkańcy ul. Kolejowej, którzy są zalewani praktycznie po każdym większym deszczu, nawet niekoniecznie intensywnej ulewie. Woda spływa bowiem z al. Zwycięstwa do Parku Steffensów, w pobliżu ich domów. Coraz trudniejsza sytuacja jest też w ostatnich latach przy skrzyżowaniu al. Zwycięstwa z ul. Traugutta, gdzie gromadzą się coraz większe ilości wody po opadach - podkreśla przewodnicząca Mazurowska.

Wymienia też ul. Śniadeckich, skąd w ubiegłym roku, po przejściu intensywnej ulewy na al. Zwycięstwa spłynął bruk.

- Ta sytuacja została natychmiast zgłoszona. Brukowaną ulicę trzeba było jak najszybciej naprawić, ponieważ nie mogły tamtędy przejeżdżać autobusy komunikacji miejskiej - przypomina przewodnicząca Zarządu Dzielnicy.

Marek Zygmunt, przewodniczący Rady Dzielnicy Aniołki, podkreśla z kolei, że w Aniołkach brakuje naturalnych zbiorników retencyjnych.

- Ulica Śniadeckich zamieniła się w zeszłym roku w rwący potok. Niewykluczone, że powtórzy się to w przyszłości. Jest to duży problem, ponieważ przy tej ulicy znajdują się dawne budynki o zabudowie szachulcowej. Grunt nie jest w żaden sposób umocniony nowoczesnymi technologiami, po każdych opadach staje się grząski, co wpływa też na stabilność tych obiektów - tłumaczy przewodniczący Zygmunt.

 

Po intensywnych opadach woda spływa z al. Zwycięstwa na teren Parku Steffensów
Po intensywnych opadach woda spływa z al. Zwycięstwa na teren Parku Steffensów
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Po kolejnych sygnałach od mieszkańców radni dzielnicy zgłosili się do zastępcy prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka.

- Zwracaliśmy uwagę m.in. na Park Steffensów. Woda stoi tam w niektórych miejscach przez 80 proc. roku, nawet jeśli nie pada. Problem jest m.in. na drodze prowadzącej do przystanku SKM Stocznia - mówi Monika Mazurowska. - Wiemy, że trwają prace nad koncepcją dla tego parku. Jednym z pomysłów na to miejsce jest to, by stał się on wielkim ośrodkiem retencyjnym dla dolnego tarasu. To jednak plany na dość odległą przyszłość, a my chcemy, i potrzebujemy, pierwszych rozwiązan już teraz. Stąd pomysł na budowę ogrodu deszczowego.

W tym tygodniu odbyło się spotkanie poświęcone retencji na terenie Aniołek. Wzięli w nim udział przedstawiciele Rady Dzielnicy Aniołki, radna miasta Gdańska Anna Golędzinowska, a także przedstawiciele miejskiej spółki Gdańskie Wody i Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Jedną z omawianych kwestii była właśnie budowa przy ul. Kolejowej ogrodu deszczowego.

- Czekamy obecnie na wycenę takiej inwestycji. Jesteśmy małą dzielnicą, z niedużym budżetem, mam więc świadomość, że taki projekt będzie powstawał etapami. Tym bardziej, że jest to możliwe technologicznie - zaznacza przewodnicząca Zarządu dzielnicy Aniołki. - Bierzemy też pod uwagę współpracę z innymi dzielnicami, które także planują stworzenie u siebie takich ogrodów. Być może udałoby się stworzyć wtedy większy projekt, który można by zgłosić do Zielonego Budżetu Obywatelskiego jako ogólnomiejski, a nie dzielnicowy.

 

W parku przy ul. Kolejowej woda stoi przy drodze przez większość roku
W parku przy ul. Kolejowej woda stoi przy drodze przez większość roku
Fot. Rada Dzielnicy Aniołki

 

Projekt uchwały w sprawie utworzenia tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego trafi pod styczniowe obrady Rady Miasta Gdańska. 

Zgodnie z przygotowanym dokumentem na tzw. zielone projekty środki pochodzić będą z puli Budżetu Obywatelskiego: 20 procent dla każdej dzielnicy i 30 procent w projektach okołomiejskich. Łącznie będzie to blisko cztery miliony złotych. W głosowaniu mieszkanki i mieszkańcy będą mieć dwa dodatkowe punkty.

"Zielone projekty" będzie można zgłaszać w pięciu obszarach:

  • Nasadzenia roślinności na terenach zieleni miejskiej: w parkach, zieleńcach, skwerach, w ramach zieleni przyulicznej, na terenach mieszkaniowych gminnych

  • Przestrzenie rekreacyjne kształtowane w zieleni, w których dominującą funkcją będzie rekreacja czynna

  • Parki kieszonkowe, czyli ogólnodostępne tereny zieleni niewielkich rozmiarów o powierzchni od 300 do 1000 mkw, miejsce do wypoczynku biernego, wyposażone w elementy małej architektury.

  • Ogrody deszczowe, czyli obiekty retencyjne zagospodarowujące wody opadowe z pobliskich terenów utwardzonych w zieleni miejskiej lub przydomowej zakładane w gruncie lub w pojemnikach. Ich podstawową funkcją jest infiltracja wody do gruntu

  • Renowacja istniejących terenów zieleni - działania polegające na poprawie istniejącego stanu parku, zieleńca, skweru czy pasa zieleni przyulicznej

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu