• Start
  • Wiadomości
  • Siedlce. Jak zrewaloryzować Park Bema? Jesienią ma być gotowa koncepcja zagospodarowania

Siedlce. Jak zrewaloryzować Park Bema? GZDiZ zamówił opracowanie koncepcji zagospodarowania - jesienią ma być gotowa

Motywem przewodnim koncepcji rewaloryzacji Parku Bema będzie "pamięć o dawnych mieszkańcach Gdańska oraz otwartości miasta na różne kultury na przestrzeni wieków". Szczegółowy dokument będzie zawierać także propozycje zmodernizowanych nawierzchni i oświetlenia, uzupełnienie istniejącej zieleni, indywidualne zaprojektowane elementy małej architektury oraz możliwość wprowadzenia instalacji artystycznej.
17.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Park Bema przejdzie rewaloryzację. Właśnie trwa opracowywanie jej koncepcji
Park Bema przejdzie rewaloryzację. Właśnie trwa opracowywanie jej koncepcji
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Park Bema położony jest pomiędzy ulicami: Bema, Zakopiańską i Pankiewicza. Powstał w 1964 roku, w wyniku likwidacji ewangelickiego Cmentarza Św. Barbary, który znajdował się tutaj od drugiej połowy XIX wieku i funkcjonował do 1945 roku. Do dzisiaj zachował się układ kompozycyjny parku, który wyznaczony jest przez dawne aleje cmentarne - wysadzane lipami i kasztanowcami. Charakterystyczna kompozycja zagospodarowania Parku Bema świadczyć będzie o jego zakorzenieniu w historii Gdańska, ale nie tylko to. Planowana rewaloryzacja parku odnosić się będzie do różnorodności narodowej i kulturowej Gdańska na przestrzeni wieków oraz otwartości miasta na różnorodne wpływy kulturowe. 

 

Park Bema to ta duża zielona plama z lewej strony mapki. Obszar ten leży blisko Śródmieścia, w pobliżu ul Kartuskiej, której początek widzimy poniżej w postaci szerokiej prostej linii ulicy. Po prawej stronie mapki widać m.in. duży kompleks budynków, w których mieści się Sąd Okręgowy w Gdańsku i Areszt Śledczy przy ul. Kurkowej
Duża zielona plama z lewej strony mapki to Park Bema. Obszar ten leży blisko Śródmieścia, w pobliżu ul Kartuskiej, której początek widzimy poniżej w postaci biegnącej w poprzek szerokiej białej linii ulicy, przechodzącej dalej - po prawej - w Nowe Ogrody. Powyżej Nowych Ogrodów widać m.in. duży kompleks budynków, gdzie mieszczą się siedziby sądów, policji i Areszt Śledczy przy ul. Kurkowej
UMG

 

Szczegóły dotyczące sposobu i zakresu rewaloryzacji zawarte zostaną w opracowywanym na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni projekcie koncepcyjnym. Uwzględniać on będzie wytyczne projektowe opracowane w GZDiZ. Zakładają one m.in. zachowanie czytelnego układu kompozycyjnego parku z wyznaczonymi w nim miejscami wypoczynku i indywidualnie zaprojektowanymi elementami małej architektury. W myśl założeń, przestrzenie między alejami (kwatery pamięci) zostaną zagospodarowane zielenią (krzewy, rośliny okrywowe, trawniki) oraz elementami małej architektury. Zalecane jest wskazanie w przestrzeniach instalacji artystycznych i sztuki. 

 

Widok z drona pokazuje wyraźnie linie drzew, które przypominają o przebiegu dawnych cmentarnych alei
Widok z drona pokazuje wyraźnie linie drzew, które przypominają o przebiegu dawnych cmentarnych alei
GZDiZ

 

Nowe zagospodarowanie tego terenu, zachowując czytelność układu kompozycyjnego wyznaczonego przez aleje cmentarne, powinno łączyć miejsce spotkań mieszkańców z funkcją edukacyjną tak, aby pogłębić wiedzę mieszkańców na temat historii Gdańska. Z uwagi na charakter miejsca, nie przewiduje się na tym terenie rekreacji czynnej.

Zgodnie z podpisaną z wykonawcą umową, projekt powinien być gotowy za cztery miesiące.

Oprac. KG

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana