Andrzej Krajewski (1933-2018)

Malarz i grafik, twórca plakatów filmowych i teatralnych. Z Teatrem Wybrzeże współpracował w latach 2006-2016, stworzył plakaty m.in. do spektakli „Łup”, „Murzyn warszawski” i „Seans.
28.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Andrzej Krajewski
Andrzej Krajewski
fot. Teatr Wybrzeże

Urodził się 20 czerwca 1933 roku roku w Poznaniu. Ukończył Liceum Plastyczne we Wrocławiu i studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1963), uzyskując dyplom w pracowni Henryka Tomaszewskiego.

Zajmował się grafiką użytkową, projektował plakaty, głównie filmowe, m.in. do „Boccacio '70”, serii o Fantomasie i Markizie Angelice, „Zdobyczy”, „Sindbada”, „Zbrodni w klubie tenisowym”. Uprawiał rysunek prasowy oraz grafikę wydawniczą - jego dziełem jest opracowanie graficzne licznych tomów serii beletrystycznej Klubu Interesującej Książki Państwowego Instytutu Wydawniczego. Tworzył w stylistyce pop-artu, a od lat 70. malował obrazy w stylu art déco. Od 1985 mieszkał i tworzył w USA.

Dla Teatru Wybrzeże tworzył plakaty od 2006 roku do „Łupu”, „G®upy Laokonna”, „Willkommen w Zoppotach”, „Evy Peron”, „Statku szaleńców”, „Murzyna warszawskiego” i „Seansu”.

Zaprojektowany w 2016 roku plakat do spektaklu „Czyż nie dobija się koni?” okazał się ostatnim zaprojektowanym dla gdańskiego teatru i ostatnim plakatem Andrzeja Krajewskiego w całej jego 65-letniej drodze twórczej.

Zmarł 10 kwietnia 2018 roku w wieku 85 lat.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej