• Start
  • Wiadomości
  • Almanach Legend Gdańskich. Bezpłatne spacery, słuchowiska i warsztaty 

Almanach Legend Gdańskich. Bezpłatne spacery, słuchowiska i warsztaty 

Spacery po gdańskich zakątkach śladami legend, warsztaty kreatywne z malarką, i słuchowiska z udziałem aktorki Anny Kociarz, do odkrycia m.in. na Spotify i YouTube - to atrakcje dla dużych i małych, przygotowane przez Gdańską Galerię Miejską w ramach cyklu „Almanach Legend Gdańskich”. Wstęp bezpłatny.
28.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
symboliczna prosta grafika gdańska z dachami budynków
Gdańska Galeria Miejska zaprasza do odkrywania krok po kroku legend naszego miasta podczas spacerów, warsztatów edukacyjnych i słuchowisk dla całej rodziny
mat. GGM

Czytaj także: „Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA

„Almanach Legend Gdańskich” to projekt przybliżający nam trzy legendy gdańskie: „Żaby i Kruk”, „Chustę z trzema węzłami” i „Przypowieść o złocie”, z książki „Legendy Gdańskie baśnie, podania i przypowieści” Jerzego Sampa. W oparciu o nie powstały ciekawe wydarzenia dla całych rodzin - autorskie spacery z przewodnikiem Łukaszem Darskim, warsztaty edukacyjne z artystką Olą Fronc i słuchowiska czytane przez aktorkę Teatru Wybrzeże Annę Kociarz.

Cykl trwa do 9 grudnia (rozpoczął się 21 listopada, spacerem, warsztatami i słuchowiskiem wokół legendy „Żaby i kruk”). Dlaczego legendy? Jak tłumaczy pomysłodawca cyklu, Gdańska Galeria Miejska, nie tak dawno przecież temu, nie za górami czy za lasami, a tuż obok - w malowniczych uliczkach, zabytkowych budynkach i urokliwych zakątkach Gdańska działy się rzeczy niezwykłe.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

- Legendy gdańskie kryją ziarno prawdy, w każdej z nich pojawiają się autentyczne postaci, konkretne miejsca, istniejące do dziś budowle. Jesienną porą dołączcie do odkrywania zapomnianych miejsc, historii i magii Gdańska - zachęca Gdańska Galeria Miejska.

Pospaceruj

Na cykl wydarzeń składają się m.in. spacery. Poprowadzi je Łukasz Darski, licencjonowany przewodnik po Gdańsku, Gdyni i Sopocie, pilot wycieczek i przewodnik turystyczny po województwie pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Posiada również uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej, co pozwala na poznanie Gdańska podczas wycieczki kajakiem.

- Do każdej z legend przygotowałem autorską trasę - zaprasza Łukasz Darski. - Podczas spaceru 30 listopada, związanego z „Chustą z trzema węzłami”, odwiedzimy newralgiczne punkty dawnego portu gdańskiego, poznamy miejsca rozładunku i załadunku, przechowywania i ważenia towarów przybyłych drogą wodną.

Środa, 30 listopada, godz. 17:00 - spacer z Łukaszem Darskim wokół legendy „Chusta z trzema węzłami”. Start: Żuraw, od strony Motławy. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona), poprzez FORMULARZ ONLINE.

Środa, 7 grudnia, godz. 17:00 - spacer z Łukaszem Darskim wokół legendy „Przypowieść o złocie”. Start: wejście główne do Bazyliki NMP. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona), poprzez FORMULARZ ONLINE.

 

kobieta po 40-tce siedzi na podłodze, patrzy na fotografującego ją
Aktorka Anna Kociarz podczas nagrywania słuchowisk do cyklu „Almanach Legend Gdańskich”
fot. Rafał Mroziński

Weź udział w warsztatach

Każda legenda to także warsztaty dla całej rodziny - poprowadzi je Ola Fronc - gdańska artystka specjalizująca się w technice malarstwa olejnego. W 2014 roku obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jerzego Ostrogórskiego. Zrealizowała kilkanaście malarskich wystaw indywidualnych, uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, jest także autorką kilkudziesięciu autorskich warsztatów plastycznych. Trzykrotna stypendystka Miasta Gdańsk.

Czwartek i piątek, 1 i 2 grudnia, godz. 17:00-19:00 - warsztaty „Potężny wiatr ” wokół legendy „Chusta z trzema węzłami”, dla całej rodziny. Wstęp wolny, obowiązują ZAPISY ONLINE.

Czwartek i piątek, 8 i 9 grudnia - warsztaty „Natchniony malarz” wokół legendy „Przypowieść o złocie”, dla całej rodziny. Wstęp wolny, obowiązują ZAPISY ONLINE.

Posłuchaj

Oprócz spacerów i warsztatów przygotowano słuchowiska, dostępne na platformach Soundcloud, Youtube i Spotify na profilach Gdańskiej Galerii Miejskiej. Usłyszymy w nich głos Anny Kociarz - aktorki teatralnej i filmowej, związanej z Teatrem Wybrzeże. W 1999 roku ukończyła studia na Akademii Teatralnej w Warszawie, a 5 lutego 2000 roku miał miejsce jej debiut teatralny. Otrzymała m.in. nagrodę  im. Agnieszki Osieckiej na XXIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2002 roku).

Poniedziałek, 28 listopada, godz. 18:00 - premiera słuchowiska „Chusta z trzema węzłami”.

Poniedziałek, 5 grudnia, godz. 18:00 - premiera słuchowiska „Przypowieść o złocie”.

Nadal dostępne jest także słuchowisko „Żaby i Kruk”, którego premiera odbyła się 21 listopada.

Projekt finansowany z dotacji Miasta Gdańska jest realizowany przez Gdańską Galerię Miejską dzięki wsparciu programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK.

Czytaj także: PRL i upadek komuny w wersji pop. „1989” może odnieść komercyjny sukces. RECENZJA

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Światowa, a może kosmiczna stolica bursztynu?