700 już przeszkolonych wstępnie wolontariuszy przyszło do Europejskiego Centrum Solidarności w sobotę, 11 stycznia 2020 r., aby odebrać z rąk prezydent Gdańska pakiety uprawniające do zbierania datków na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach miasta.
- Pamiętajcie - uśmiech, uśmiech, uśmiech. To najważniejsza sprawa - radziła młodzieży, również w uśmiechem Aleksandra Dulkiewicz.
W ECS znajduje się największy, z 12 powstałych w Gdańsku, sztabów. W pozostałych jedenastu, pakiety odebrało dziś kolejnych 500 wolontariuszy.
Sprawdź, gdzie jeszcze: WOŚP w Gdańsku gra przez cały weekend w kilkunastu miejscach. Zobacz, gdzie jeszcze
- W ciągu czterech godzin, mamy zaplanowane cztery spotkania, podczas których swoje pakiety odbierze 700 wolontariuszy - wyjaśnia Agnieszka Buczyńska, prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku i szefowa Sztabu WOŚP przy RCW. - Nasi wolontariusze to osoby, które zgłaszały się do nas indywidualnie, ale również za pośrednictwem szkół. Opiekunowie w szkołach prowadzili wewnętrzną rekrutację. Dziś na sali są wszyscy, ponieważ chcemy ich dobrze przeszkolić, aby wiedzieli jak bezpiecznie kwestować.
Każde z dzisiejszych czterech spotkań zawiera dwa kluczowe elementy: szkolenie z policją dotyczące bezpiecznego kwestowania oraz część informacyjno-organizacyjną.
- Będziemy tłumaczyć, jak się rozliczyć, gdzie można kwestować, a gdzie nie, jak trzymać puszkę, jak o nią dbać - mówi Buczyńska.
28. Finał WOŚP w Gdańsku. Dzielmy się dobrem przez cały rok!
Prezydent Gdańska przyszła do ECS z nastoletnią córką Zosią, aby nie tylko wręczać pakiety, ale również je odebrać, ponieważ obie panie będą w niedzielę, 12 stycznia 2020 także kwestowały na rzecz WOŚP. Ich pakiety zawierają ten sam zestaw przedmiotów, co u każdego z 1200 wolontariuszy, których spotkamy jutro na ulicach Gdańska.
W skład każdego z pakietów wchodzą: koszulka z logo WOŚP, puszka, identyfikator i zestaw nalepek w kształcie serduszka z logo WOŚP, które wręczane są każdemu darczyńcy bez względu na kwotę, którą zdecyduje się przekazać na rzecz akcji.
Wolontariusze posługujący się identyfikatorami mają prawo do darmowych przejazdów na terenie miasta komunikacją miejską, SKM-ką i PKM-ką. Mogą też ogrzać się i posilić w kilkudziesięciu lokalnych kawiarniach i restauracjach, które wyraziły chęć zaangażowania się w zbiórkę.
- Bardzo dużo lokalnych firm zgłosiło się do nas i zaoferowało, że w dniu finału za okazaniem identyfikatora można przyjść, wypić gorącą kawę, herbatę i coś zjeść - tłumaczy Buczyńska. - Również w ECS, w naszym banku, jest ulokowana kawiarenka, gdzie można napić się czegoś ciepłego i coś zjeść.
Takie miejsca nie będą specjalnie oznakowane, najprawdopodobniej należy szukać wywieszonej kartki z informacją na drzwiach, ale Buczyńska przekonuje, że jest też sporo firm, które nie zdążyły oficjalnie zgłosić się, a chcą pomóc. Tam też wolontariusze uzyskają potrzebne wsparcie.
Przed nami już 28. edycja WOŚP - datki przeznaczone będą tym razem na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.
WIĘCEJ:
28. Finał WOŚP: weź udział w kweście i uczcij pamięć prezydenta Adamowicza
W ten weekend: WOŚP, uroczystości upamiętniające Pawła Adamowicza, spektakle, wystawy