• Start
  • Wiadomości
  • Aleja Pawła Adamowicza już przejezdna. Uroczyste otwarcie w rocznicę zamachu na prezydenta. WIDEO i ZDJĘCIA

Aleja Pawła Adamowicza już przejezdna. Uroczyste otwarcie w rocznicę zamachu na prezydenta. WIDEO i ZDJĘCIA

W poniedziałek, 13 stycznia, uroczyście nadano imię alei Pawła Adamowicza, inwestycji, która powstawała pod roboczą nazwą Nowa Bulońska Północna. Było to jedno z wydarzeń, które upamiętniają pierwszą rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska i jego tragicznej śmierci. Droga jest już przejezdna dla kierowców.
13.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Otwarcie Alei Pawła Adamowicza. Nz. od lewej Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz, Piotr Adamowicz
Otwarcie alei Pawła Adamowicza. Nz. od lewej Antonina Adamowicz, Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz, Agnieszka Owczarczak, Piotr Adamowicz
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Uroczystość miała miejsce tuż przy nowym gigantycznym wiadukcie drogowym, dzięki któremu możliwy jest przejazd na całej długości nowej drogi - od ul. Jabłoniowej do ul. Bulońskiej. Przybyły tłumy gości, radni, posłowie, mieszkańcy miasta. W rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza nadanie jego imienia tej ważnej miejskiej inwestycji ma symboliczny wymiar. Obecna była rodzina Pawła Adamowicza. Jego żona Magdalena Adamowicz podziękowała Radzie Miasta Gdańska za podjęcie uchwały o nadaniu nowej drodze imienia jej męża, podziękowała też wykonawcom za tę budowę.



Zobacz zapis wideo uroczystości

 

- Dzisiejszy dzień jest dniem tragicznym i smutnym, ale także w smutnych chwilach trzeba myśleć o przyszłości, trzeba iść do przodu i bardzo się cieszę, że pojawiła się ta inicjatywa, że pani prezydent Aleksandra Dulkiewcz wystąpiła o nadanie imienia mojego męża Pawła Adamowicza tej właśnie drodze, która łączy dwie części miasta - mówiła Magdalena Adamowicz. - Paweł zawsze bardzo się cieszył, że rozwijają się nowe osiedla, trapił się i martwił tym, że nie ma tam jeszcze dobrych dróg, że nie ma odpowiedniej ilości żłobków, przedszkoli, że brakowało infrastruktury. Na tych osiedlach jest już dużo nowej infrastruktury i nowych dróg. Ta dzisiejsza droga rozwiąże bardzo dobrze ruch w Gdańsku. Wszystkim, którzy mieszkają na nowych i starych osiedlach będzie łatwiej trafić na drugą stronę miasta. Tak jak Paweł zawsze łączył różne środowiska i różnych ludzi, tak ta droga jest takim mostem, który łączy. 

 

W dniu 13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas finału WOŚP został zaatakowany nożem. Dzień później zmarł w wyniku odniesionych ran. W dniu 14 stycznia 2020 roku mija pierwsza rocznica jego śmierci. Na stronie gdansk.pl w specjalnej zakładce Prezydent Paweł Adamowicz przypominamy wydarzenia tragicznego tygodnia sprzed roku, od śmierci na skutek obrażeń po ugodzeniu nożem do pogrzebu, który odbył się 19 stycznia 2019 roku, oraz wszystko to, co działo się potem i było związane ze zmarłym.

 

Fragmenty nowej drogi oddano do użytku jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Teraz udostępniono dla ruchu kołowego wiadukt tzw. wenecki. Jest to niezwykła inżynierska konstrukcja, złożona z ośmiu łuków, która łączy w sobie klasyczną, antyczną formę z nowoczesną technologią.

Czytaj też: Al. Pawła Adamowicza. Historia budowy w 90 sekund

Podziękowania wykonawcom i władzom miasta złożył też brat Pawła Adamowicza, Piotr.

- Cieszę się, że miasto się rozwija, cieszę się, że wiele innych miast w Polsce również się rozwija, ale mamy do czynienia z postępującą centralizacją państwa. Przez ostatnie kilka miesięcy byłem w różnych większych i mniejszych polskich miastach i problem jest zawsze jeden i ten sam: finansowanie. Po to, żeby coś powstało ze środków unijnych potrzebne są wkłady własne, ale coraz donośniej słychać, że gminy, miasta mogą mieć problemy z finansami, ponieważ jest taka, a nie inna polityka rządu centralnego i obecnej koalicji rządzącej. To, że dzisiaj jesteśmy usatysfakcjonowani i cieszymy się, to nie znaczy, że będziemy mogli cieszyć się za kilka czy kilkanaście miesięcy. W tym roku przypada 30-ta rocznica wolnego, polskiego samorządu. Niech to będzie kanwą dyskusji, co dalej - powiedział Piotr Adamowicz.

 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak witają pierwszych kierowców
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Grzelak witają pierwszych kierowców
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przypomniała swoją ostatnią wspólną z prezydentem Pawłem Adamowiczem wizytę na placu budowy nowej drogi. Było to pod koniec 2018 r. Wspominała jakim odkryciem były zupełnie nowe widoki miasta.

- Ta droga otworzyła zupełnie inną perspektywę w naszym mieście, perspektywę, której nie znaliśmy. Nie znał jej wtedy nawet prezydent Paweł Adamowicz - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Warto podejmować taki wysiłek. Taki wysiłek jak Nowa Bulońska, która za chwilę będzie aleją Pawła Adamowicza. Świadczy o wizjonerstwie naszego prezydenta, o myśli dalekosiężnej, że mimo różnych ryzyk i trudów takie decyzje podejmował.

Pierwsi kierowcy, którzy przejechali aleją Pawła Adamowicza otrzymali od prezydent Aleksandry Dulkiewicz i jej zastępcy Piotra Grzelaka upominki.

W poniedziałek, 13 stycznia, oddana została dla ruchu samochodowego biegnąca przez wiadukt jezdnia. Linia tramwajowa ma być gotowa w maju.

 

Samochody jadą już po nowym wiadukcie
Samochody jadą już po nowym wiadukcie
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IV a. Koszt inwestycji to niemal 240 mln zł. Jest ona dofinansowana z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. Termin zakończenia prac - maj 2020 roku.

Zobacz fotogalerię z wydarzenia

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza