Rozwijanie pasji i zdobywanie nowych umiejętności. Akcja Lato na półmetku wakacji

Wakacje to nie tylko przerwa od nauki, ale również czas na rozwijanie pasji i zdobywanie nowych umiejętności. W Gdańsku niemal 10 tys. uczniów bierze udział w zajęciach Akcji Lato, zorganizowanych przez szkoły podstawowe, wsparte przez miejskie instytucje kultury i jednostki sportowe. W ostatnim dniu lipca, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła Szkołę Podstawową nr 48, gdzie wspólnie z młodymi mieszkańcami wzięła udział w miejskich aktywnościach. Zorganizowali je harcerze z Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.
31.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać czworo dzieci zaangażowanych w eksperyment chemiczny, polegający na tworzeniu piany w misce. Dzieci wydają się być zadowolone i uśmiechnięte, współpracując ze sobą podczas zabawy.
Ekspedycja naukowa ZHP to zajęcia edukacyjne, profilaktyczne i rekreacyjne realizowane w formie półkolonii dla dzieci w wieku 6-13 lat
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Bogaty program dla dzieci

- Choć jesteśmy już na półmetku wakacji, przed najmłodszymi gdańszczankami i gdańszczanami wciąż mnóstwo atrakcji w szkołach, instytucjach kultury czy na obiektach sportowych. Bogaty program przygotowały także organizacje pożytku publicznego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

NGO mogły wystartować w konkursie na organizację letniego wypoczynku. Na ten cel zabezpieczono ponad 1,1 mln złotych. Wśród zakwalifikowanych projektów znajdują się m.in. projekt „Ekspedycja naukowa”, czyli aktywności organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska.

W środowe popołudnie, 31 lipca, dzieci wykonywały eksperymenty chemiczne, badając pH cieczy za pomocą czerwonej kapusty, wykonywali „galaktykę w słoiku” oraz tworzyli magiczne, kolorowe płatki.

Ekspedycja naukowa ZHP

Ekspedycja naukowa ZHP to zajęcia edukacyjne, profilaktyczne i rekreacyjne realizowane w formie półkolonii dla dzieci w wieku 6-13 lat. Przez całe lato, w zaplanowanych aktywnościach weźmie udział łącznie około 900 dzieci. Projekt realizowany jest w trzech lokalizacjach, szkołach podstawowych w dzielnicach: Ujeścisko-Łostowice, Zaspa-Rostaje i Piecki-Migowo. Placówki są czynne 5 dni w tygodniu i zapewniają opiekę przez 9 godzin dziennie.

Podczas półkolonii realizowany jest program profilaktyczny pt. „Dobrze być sobą” dotyczący budowania poczucia własnej wartości.

- Program "Dobrze być sobą" opracowany przez Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek we współpracy z firmą Dove ma na celu zwiększenie poczucia własnej wartości i akceptacji ciała wśród dzieci i młodzieży – mówiła Zofia Cebula, koordynatorka ds. programu półkolonii Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska. -  Program ten przekazuje uczestnikom, że piękno jest różnorodne i głęboko związane z ich wnętrzem, a nie z powierzchownym wyglądem.  

W ramach półkolonii ZHP organizowane są także wyjścia do różnych instytucji oraz wydarzenia specjalne takie jak np.: Dzień Astronomii, Dzień Matematyki czy Dzień Barw. Jest to odpowiedź na potrzebę szukania aktywności i zainteresowań przez najmłodszych.

Chorągiew Gdańska od prawie 100 lat jest organizatorem wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Co roku organizuje obozy dla przeszło 5 tys. osób. Od 2016 r. są organizatorami półkolonii także w Gdańsku. W każdym roku zapewniali aktywności dla około tysiąca uczestników.


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Lato także w gdańskich szkołach

W 70 gdańskich szkołach, w tym w 6 specjalnych, w okresie wakacyjnym organizowane są bezpłatne półkolonie w ramach tygodniowych turnusów dla blisko 10 tysięcy dzieci. Dzieciom zapewniona jest opieka w wymiarze od 8 do 10 godzin. W jej trakcie najmłodsi spędzają czas w świetlicy i na świeżym powietrzu, czekają na nich atrakcje sportowe, plastyczne czy teatralne. Nad Akcją Lato 2024 w każdej ze szkół czuwa kierownik półkolonii. 

Szczegółowa oferta przygotowana na cały okres wakacji dostępna TUTAJ. Warto pamiętać, że częściowo może być już nieaktualna lub wyczerpane zostały limity miejsc. 

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy