Sędziowie i prokuratorzy będą kształceni w Gdańsku? List intencyjny już jest
Wiodące ośrodki biotechnologiczne
Decyzję o powołaniu Krajowej Akademickiej Sieci Biotechnologii podjęło siedem uczelni:
- Uniwersytet Gdański,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Rzeszowski,
- Uniwersytet Wrocławski,
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
- Politechnika Warszawska
Podpisanie listu miało miejsce w poniedziałek, 23 września, w siedzibie Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, który dwie gdańskie uczelnie współtworzą już od ponad 30 lat.
- Biotechnologia w Gdańsku to dziedzina na wskroś wyjątkowa. Zrodziła się z potrzeby realizacji pasji naukowych w środowisku dwóch uczelni - Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Cieszę się, że właśnie tutaj możemy podpisać to historyczne porozumienie - powiedział prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. - Spotykamy się dziś w gronie naprawdę wiodących jednostek biotechnologicznych w Polsce. To dowód na to, że my naukowcy i naukowczynie w Polsce potrafimy się konsolidować wokół ważnych spraw i mówić o nich jednym głosem.
Pięć uczelni i dwa centra nauki zapraszają na Pomorską Noc Naukowców
Wspierać rozwój biotechnologii w Polsce
Jak czytamy w liście intencyjnym sygnowanym przez przedstawicieli poszczególnych uczelni: “Krajowa Akademicka Sieć Biotechnologii będzie miała na celu aktywne wspieranie rozwoju biotechnologii poprzez podnoszenie prestiżu jednostek naukowych, nowoczesne kształcenie kadr oraz realizację badań naukowych we wspólnym otoczeniu na zasadach komplementarności, kształtowania polityki naukowej z uwzględnieniem potencjału i specjalizacji w zakresie już uprawianej nauki zarówno jednostek zrzeszonych jak i nowo wstępujących do Sieci”.
- Biotechnologia jest źródeł przełomowych innowacji i wpływa na rozwój gospodarki naszego kraju. Wszystkie ośrodki przystępujące dziś do Sieci są znane także za granicą. Mimo to stwierdziliśmy, że chcielibyśmy działać jako jednostki, które wspólnie chcą realizować projekty naukowe i kształcić kadrę naukową, która później będzie w sektorze biotechnologicznym pracowała, chcemy rozwijać się na zasadzie komplementarności, a nie konkurencyjności - podkreśliła dr hab. Ewelina Król, dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. - Nasza sieć jest otwarta na kolejne jednostki, które zajmują się biotechnologią i posiadają uprawnienia do nadawania stopni i tytułów, bo taki klucz identyfikacji przyjęliśmy dla instytucji, które chciałyby do nas dołączyć, do czego gorąco zachęcamy.
Czym zajmują się wydziały biotechnologii?
Uczelnie zrzeszone w Sieci prowadzą badania naukowe przede wszystkim w następujących obszarach: biotechnologii medycznej, biotechnologii przemysłowej, biotechnologii rolniczej, biotechnologii żywności, biotechnologii środowiska oraz biotechnologii związanej z biobezpieczeństwem (prace nad lekami, szczepionkami, testami diagnostycznymi, biopaliwami, materiałami biodegradowalnymi i metodami biotechnologicznej produkcji żywności).
Inspiracją do utworzenia “biotechnologicznej sieci” w Polsce są doświadczenia Stanów Zjednoczonych i licznych krajów Unii Europejskiej, gdzie podjęcie współpracy przez ośrodki naukowe skutkowało utworzeniem kompleksowych, krajowych programów finansowania prac badawczo-rozwojowych.
Sygnatariusze listu intencyjnego podkreślają, że ich inicjatywa wpisuje się w Rządowy Plan Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022-2031 oraz w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) do roku 2020 - z perspektywą do 2030 roku przyjętą kilka lat temu przez Radę Ministrów.