• Start
  • Wiadomości
  • Akademia Muzyczna w Gdańsku zainaugurowała nowy rok akademicki

Akademia Muzyczna w Gdańsku zainaugurowała nowy rok akademicki

Odświętna, i oczywiście pełna muzycznych akcentów, uroczystość inaugurująca rok akademicki 2024/2025 w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbyła się we wtorek, 8 października. W Sali Koncertowej przy ulicy Łąkowej zabrzmiał hymn Gaude Mater Polonia i dzieło Johanna Sebastiana Bacha. Wspominano też śp. profesora Zbigniewa Śliwińskiego, od lat 60. związanego z uczelnią.
08.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać mężczyznę w tradycyjnym stroju akademickim - rektora, który trzyma ceremonialną laskę i wręcza ją młodemu mężczyźnie ubranym w garnitur. W tle można dostrzec inne osoby w togach. Scena odbywa się podczas immatrykulacji
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 odbyła się 8 października o godzinie 12:00. Na zdjęciu immatrykulacja najlepszych studentów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 na Politechnice Gdańskiej. Wielki dorobek i plany uczelni

W samo południe we wtorek, 8 października, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku wejściem Senatu i wprowadzeniem sztandaru rozpoczęła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024 /2025. Społeczność akademicką i przybyłych gości powitał rektor uczelni kadencji 2024–2028, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz.

- Powinnością każdego artysty jest poszukiwanie własnego „ja” i nikt inny za Was tego nie zrobi. Nie czekajcie, żeby ktoś was ukształtował, nie bądźcie bierni w przyswajaniu wiedzy, nie ma recepty na sukces, musicie ją sami przygotować. Aktywność, głód poznania i przetwarzania wiedzy oraz doświadczeń - to materiał do stworzenia indywidualności – zwrócił się do studentów.

Odwołał się też do słów amerykańskiego dziennikarza Sydneya J. Harrisa, który powiedział: „Celem szkoły jest przekształcenie luster w okna”, podkreślając, że „podstawową wartością edukacyjną jest takie nauczanie, by student nie był sprowadzony do roli lustra odbijającego światło wiedzy. By stał się oknem, które otwiera się na nowe, inne, przestrzenie. Oknem, poza którym rozpościera się ciekawy nowy świat jego wrażliwości, wiedzy i doświadczeń”. 

- Ten proces jest zależny przede wszystkim od studenta. Jego lustro zamieni się w czystą szybę, jeśli czas bycia w uczelni przemieni w okres budowania siebie, swojego świata wrażliwości, innego od pozostałych, może dziwnego, ekscentrycznego, może budzącego kontrowersje, ale jego, jego własnego, indywidualnego, jednego jedynego na świecie. Tylko czas studiów daje taką możliwość zgłębiania i poszerzania przestrzeni wyobraźni. Bo jak powiedział nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz: „Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami” - zauważył prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz.

Na zdjęciu widzimy grupę osób w togach i biretach akademickich, stojących za stołem podczas uroczystości, z przodu trzech mężczyzn w czerwonych togach. Jeden z nich, ubrany w togę obszytą futrem, trzyma ceremonialną laskę - pełni funkcję rektora
Od lewej: dr hab. Andrzej Kacprzak, prorektor ds. artystycznych, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, i prof. dr hab. Marek Rocławski, prorektor ds. organizacji i nauki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na zakończenie swojego przemówienia inauguracyjnego życzył studentom, aby czas spędzony w murach gdańskiej uczelni był najpiękniejszym okresem w ich życiu.

- Niech się spełnią wszystkie wasze najskrytsze marzenia, te zawodowe – muzyczne, i osobiste. Korzystajcie z przywileju bycia studentem z rozwagą, by czas studiów nie tylko przyniósł wam upragniony dyplom ukończenia uczelni, ale by zaowocował ukształtowaniem się indywidualnych osobowości artystycznych. Staną się one siłą waszej sztuki. Korzystajcie z tego, co gdańska uczelnia wam oferuje, działajcie w kołach naukowych - rozwijając wasze pasje, w samorządzie studenckim - tworząc dzisiejsze oblicze uczelni. Pamiętajcie, że to właśnie Wy jesteście przyszłością polskiej kultury.

Krótkie przemówienia wygłosili także pierwszy wicewojewoda pomorski Emil Rojek oraz zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa Piotr Borawski. Podczas inauguracji nowego roku akademickiego gdańskiej uczelni nie mogła być obecna ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska – odczytano od niej list. W imieniu Samorządu Studenckiego aMuz głos zabrał ponadto pełnomocnik przewodniczącego ds. dydaktyki i jakości kształcenia Maksymilian Wilk.

Na zdjęciu widać mężczyznę w garniturze przemawiającego z mównicy podczas uroczystości akademickiej, a na scenie przed nim znajdują się osoby w togach akademickich, zasiadające za stołem przykrytym czerwonym obrusem. W tle można zauważyć więcej osób ubranych w czarne togi, a przed sceną ustawione są ozdobne kompozycje kwiatowe.
W inauguracji udział wziął zastępca prezydent Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa Piotr Borawski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Oficjalne ślubowanie „pierwszaków” i wyróżnienia dla najlepszych absolwentów

Podczas uroczystej immatrykulacji ślubowanie złożyli studenci I roku I i II stopnia, oraz słuchacze I roku Szkoły Doktorskiej, którzy podczas egzaminów wstępnych otrzymali najwyższą punktację. Wszyscy immatrykulowani otrzymali upominki od prezydent Gdańska.

Także najlepsi absolwenci zostali uhonorowani podczas inauguracji nowego roku akademickiego. Dyplomy licencjackie i magisterskie z wyróżnieniem otrzymało 45 absolwentów - 25 absolwentów studiów I stopnia, i 20 absolwentów studiów II stopnia.

Pierwszy rok studiów w roku 2024/2025 rozpoczęło na wszystkich formach kształcenia 266 osób. Łącznie Akademia Muzyczna w Gdańsku kształci 628 osób. Co ważne, 10% (69 osób) stanowi grupa studentów zagranicznych, którzy w tym roku akademickim rozpoczną, bądź też będą kontynuować naukę. Są to obywatele Ukrainy, Białorusi, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Gruzji, Portugalii, Włoch, Chin, USA oraz Rosji. Kolejne 10 osób realizuje na gdańskiej Akademii Muzycznej studia w ramach programu wymiany zagranicznej Erasmus+ (to osoby z Włoch, Hiszpanii i Finlandii).

Na zdjęciu widzimy grupę młodych osób stojących na scenie, trzymających kwiaty oraz torby z upominkami. W tle, za stołem, zasiadają osoby w togach akademickich, a w głębi jedna z nich przemawia z mównicy
W sumie 628 osób będzie kształcić się w nowym roku akademickim w gdańskiej Akademii Muzycznej
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wspomnienie o wybitnym profesorze i akcenty muzyczne

Po wręczeniu dyplomów najlepszym absolwentom, wykład inauguracyjny, zatytułowany „Poszukiwanie prawdy w muzyce. Wspomnienia o Profesorze Zbigniewie Śliwińskim” wygłosił prof. dr hab. Waldemar Wojtal, pianista, pedagog w Katedrze Fortepianu, wychowanek śp. profesora Śliwińskiego – który od lat 60. był związany z gdańską Akademią Muzyczną, najpierw jako wykładowca, następnie w 1965 roku objął kierownictwo Katedry Fortepianu, a latach 1982–1984 pełnił funkcję prorektora.

W części artystycznej wystąpił pianista Piotr Słopecki, który wykonał Contrapunctus XIX z „Die Kunst Der Fuge”, BWV 1080, Jana Sebastiana Bacha. Inaugurację uświetniły Chóry Uczelniane Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Beaty Śnieg, w wykonaniu których zabrzmiał hymn państwowy, hymn Gaude Mater Polonia i hymn studentów Gaudeamus Igitur. Oprawę muzyczną uzupełnił Zespół instrumentów dętych blaszanych pod dyrekcją Kamila Kruczkowskiego.

Zwieńczeniem uroczystości inaugurujących rok akademicki 2024/2025 był wieczór wspomnień połączony z promocją książki „Poszukiwanie prawdy w muzyce. Wspomnienia o Profesorze Zbigniewie Śliwińskim” - organizowany w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Zobacz naszą fotorelacją z inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Akademii Muzycznej w Gdańsku:

TV

Każdy może pomóc