• Start
  • Wiadomości
  • Akademia 30+. Gdy masz 30 lat lub więcej i chcesz zostać człowiekiem renesansu

Akademia 30+. Gdy masz 30 lat lub więcej i chcesz zostać człowiekiem renesansu

Wykłady, recitale, wycieczki, wyjazdy do teatrów i filharmonii - to atrakcje, które przygotowała dla swoich słuchaczy Akademia 30+ w Trójmieście. Uczelnia, w której nie ma zaliczeń i egzaminów, indeksów i dyplomów. Jest tylko czysta przyjemność studiowania, czyli zdobywania wiedzy. Za zajęcia i wyjazdy trzeba oczywiście zapłacić. Inauguracja nowego roku - 18 października.
05.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na wykładach pojawia się nawet po 200-300 osób. Obecnie - po 12 latach działalności - Akademia+ ma 1700 słuchaczy
Na wykładach pojawia się nawet po 200-300 osób. Obecnie - po 12 latach działalności - Akademia+ ma 1700 słuchaczy
fot. Akademia 30+

 

Akademia 30+, której organizatorem jest Instytut Rozwoju Edukacji, została założona w 2007 roku z myślą o pracujących 30-latkach, którzy - mimo zakończenia formalnej edukacji - chcieliby się nadal intelektualnie rozwijać.  

Przez 12 lat zorganizowano ponad 200 wykładów akademickich, które prowadzili wybitni polscy naukowcy i intelektualiści, m.in. prof. Maria Poprzęcka, prof. Małgorzata Omilanowska, prof. Magdalena Środa, prof. Edmund Wnuk Lipiński, prof. Andrzej Leder, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Krzysztof Meissner, prof. Cezary Wodziński, prof. Stanisław Obirek czy prof. Tomasz Szlendak.

Wśród wykładowców są nie tylko naukowcy, jednym z nich był m.in. Piotr Metz, dziennikarz radiowej Trójki, który opowiadał o legendarnych zespołach muzycznych.


Akademia 30+ organizuje również wycieczki do teatrów, muzeów i instytucji kultury. Organizowane są wycieczki krajowe i zagraniczne. Słuchacze zwiedzają Polskę z prof. Zbigniewem Mikołejką, filozofem i religioznawcą oraz Europę z dr. Jackiem Friedrichem, historykiem sztuki.

- Takich wycieczek po Polsce i Europie odbyło się do tej pory kilkanaście - mówi Paweł Mazur, koordynator projektu. 

 

Piotr Metz z radiowej Trójki prowadził cykl spotkań o słynnych grupach muzycznych
Piotr Metz (drugi od lewej) z radiowej Trójki prowadził cykl spotkań o słynnych grupach muzycznych
fot. Akademia 30+

 

Kolejny, trzynasty już rok działalności Akademii 30+ rozpocznie się 18 października (piątek). Wykład inauguracyjny pt. "Z Bogiem i bez Boga. Teizm kontra ateizm" poprowadzi prof. Jan Hartman, etyk i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W semestrze zimowym wykłady poprowadzą również prof. Paweł Śpiewak - dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Józef Baniak - socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Tadeusz Bartoś - filozof i publicysta oraz prof. Wojciech Cwalina - psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Na słuchaczy Akademii 30+ czekają także wyjazdowe atrakcje kulturalne. 

- W tym semestrze wybierzemy się, już po raz kolejny, do Teatru Powszechnego w Warszawie, gdzie obejrzymy przedstawienie "Capri - wyspa uciekinierów" w reżyserii Krystiana Lupy. Pojedziemy również do Filharmonii Szczecińskiej, aby wysłuchać 6. symfonii Gustawa Mahlera pod batutą Rune Bergmanna. A w grudniu, tuż przed świętami, w Sali Koncertowej PFK w Sopocie organizujemy recital znakomitego pianisty Pawła Kowalskiego, który zagra między innymi utwory Krzysztofa Komedy - wylicza Mazur.

 

Akademia 30+ prowadzi zajęcia także zagranicą. Wyjazdowe wykłady, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, Dreźnie, Poczdamie, Wenecji prowadzi dr. Jacek Friedrich, historyk sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego i dyrektor Muzeum Miasta Gdyni
Akademia 30+ prowadzi zajęcia także zagranicą. Wyjazdowe wykłady, m.in. w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, Dreźnie, Poczdamie, Wenecji prowadzi dr. Jacek Friedrich, historyk sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego i dyrektor Muzeum Miasta Gdyni
fot. Akademia 30+

 

Rok akademicki w Akademii 30+ trwa od października do czerwca. W tym czasie organizowane są zajęcia (wykłady lub warsztaty) w bardzo krótkich, zamkniętych sesjach tematycznych: od jednego do trzech spotkań, przy czym jedno spotkanie nie powinno trwać dłużej niż 2 godziny.

W zajęciach Akademii 30+ mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie. 

Zapisać się można w każdej chwili. Wystarczy wypełnić deklarację (zgłoszenie), uiścić opłatę początkową (wpisowe) 25 zł oraz wpłacić zaliczkę na udział w zajęciach w wysokości co najmniej 25 zł, w ciągu roku akademickiego wziąć udział w co najmniej jednym wykładzie lub warsztacie.


Zajęcia w październiku 2019:

- 18 października, godz. 18:30, "Z Bogiem i bez Boga. Teizm kontra ateizm" wykład prof. dr hab. Jan Hartman

  • miejsce: Wydział Filologiczny UG - aula 1.43
  • koszt: 25 zł 

- 19 października, godz. 17:00, Autobus do kultury. Teatr Powszechny w Warszawie. "Capri - wyspa uciekinierów", reż. Krystian Lupa

  • miejsce: Teatr Powszechny w Warszawie
  • wyjazd z Gdańska, godz. 10.00
  • koszt: 250 zł 

26 października, godz. 8:00, Autobus regionalny. Grudziądz i Kwidzyn - zwiedzanie

  • wyjazd z Gdańska, godz. 8.00
  • koszt: 110 zł 

29 października, godz. 17:30, "Klimatyczne fakty i mity". Wykład Marcin Popkiewicz 

  • miejsce: Wydział Prawa i Administracji UG
  • koszt: 25 zł 


Wszelkie informacje - w tym zapisy, regulamin, wpłaty - dotyczące Akademii 30+ można znaleźć na stronie: www.akademia30plus.pl.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask