• Start
  • Wiadomości
  • Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz wspominali Andrzeja Wajdę. OBEJRZYJ całe spotkanie

Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz wspominali Andrzeja Wajdę. OBEJRZYJ całe spotkanie

"Według Wajdy" to nowy festiwal poświęcony życiu i twórczości wybitnego reżysera, który od piątku, 10 marca, zaczął się w Europejskim Centrum Solidarności. Pierwszymi gośćmi byli Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz, którzy wspominali Mistrza. W sobotę i niedzielę (11-12 marca) kolejne spotkania i projekcje. Retransmisje obejrzeć będzie można na www.gdansk.pl.
11.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przegląd poświęcony Andrzejowi Wajdzie trwa trzy dni: od piątku do niedzieli w Europejskim Centrum Solidarności

Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich i światowych reżyserów, twórca takich filmów, jak "Kanał" (1956), "Popiół i diament" (1958), "Popioły" (1965), "Wszystko na sprzedaż" (1968) "Brzezina" (1970), "Krajobraz po bitwie" (1970), "Wesele (1972), "Ziemia obiecana" (1974), "Człowiek z marmuru" (1976), "Panny z Wilka (1979", "Dyrygent" (1979), "Człowiek z żelaza" (1981), "Danton" (1982), "Korczak" (1990), "Pan Tadeusz" (1999), "Zemsta" (2002), "Katyń" (2007). Laureat niezliczonych nagród, w tym Oscara za całokształt twórczości.

Rok temu - w  marcu - otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska. Kilka miesięcy póżniej w wieku 90 lat zmarł. 


Wajda - człowiek z Gdańska!!! Miasto uhonorowało reżysera

Andrzej Wajda (1926-2016) - wspominamy Mistrza, wybitnego reżysera, Honorowego Obywatela Gdańska


- "Według Wajdy" rok temu miało być jednostkowym spotkaniem z Mistrzem, teraz zmienia się w cykliczne wydarzenie. Chcemy, by "Według Wajdy" było co roku okazją do spędzenia czasu z Andrzejem Wajdą, jego filmami, teatrem - mówił w piątek, 10 marca, w Europejskim Centrum Solidarności Michał Chaciński, kurator festiwalu poświęconego wybitnemu reżyserowi. 

- Rok temu spędziliśmy z Andrzejem Wajdą i jego małżonką wiele godzin. Z dużym wyprzedzeniem zapytaliśmy go, czy zechciałby przyjąć tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Andrzej Wajda zrobił wtedy pauzę i powiedział: "Od Gdańska z radością przyjmę" - przypominał podczas inaugurującego spotkania prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Nie da się zrozumieć polskości współczesnej bez Andrzeja Wajdy. Był świetnym interpretatorem, komentatorem, myślicielem naszych polskich dylematów i problemów. Kto chce być na serio patriotą, to nie może przejść do porządku dziennego nie zetknąwszy się z Wajdą. 


Rozmowa z kuratorem festiwalu "Według Wajdy" Michałem Chacińskim oraz program wydarzenia 


Pierwszymi gośćmi przeglądu byli reżyser Agnieszka Holland i aktor Robert Więckiewicz, którzy współpracowali z Andrzejem Wajdą. 


Pierwszymi gośćmi przeglądu byli Agnieszka Holland i Robert Więckiewicz

Agnieszka Holland to reżyser o światowej renomie, jej trzy filmy były nominowane do Oscara: "Gorzkie żniwa" i "W ciemności" w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz "Europa Europa" w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Samodzielny debiut fabularny to "Zdjęcia próbne" (1976). Potem reżyserowała m.in. "Aktorów prowincjonalnych" (1978), "Gorączkę" (1980) i "Kobietę samotną" (1981). Od połowy lat 80-tych minionego wieku tworzy głównie zagranicą: "Gorzkie żniwa" (1985), "Zabić księdza" (1988), "Europa Europa" (1990), "Olivier, Olivier" (1991), "Całkowite zaćmienie" (1995), "Plac Waszyngtona" (1997), "Trzeci cud" (1999), "Julia wraca do domu" (2002). W Polsce zrobiła "W ciemności" (2011), aktualnie w kinach można oglądać "Pokot", najnowsze dzieło reżyserki.

Robert Więckiewicz to jeden z najlepszych polskich aktorów. Po raz pierwszy na ekranie wystąpił w "Ferdydurke" (1991) Jerzego Skolimowskiego, nie pojawił się jednak w napisach. W pełnej krasie objawił się światu w "Vincim" (2004) Juliusza Machulskiego, ale jego kariera nabrała rozpędu dopiero kilka lat później. Świetne role stworzył w "Wymyku" (2011) Grega Zglińskiego, "W ciemności" (2011) Agnieszki Holland, "Wałęsie. Człowieku z nadziei" (2013), "Pod Mocnym Aniołem" (2014) Wojciecha Smarzowskiego. 

Oboje w piatek, 10 marca, pasjonująco opowiadali o Andrzeju Wajdzie, współpracy z Mistrzem, jego filmach.

W sobotę i niedzielę (11-12 marca) kolejne spotkania i kolejne projekcje. W sobotę o godz. 18.00 w ECS spotkanie z aktorami Emilią Krakowską i Olgierdem Łukaszewiczem, w niedzielę ze scenografami Ewą Braun Wiesławą Starską i Allanem Starskim oraz kompozytorem Andrzejem Korzyńskim. Z obu spotkań przeprowadzimy pełną retransmisję.  


ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO SPOTKANIA Z AGNIESZKĄ HOLLAND I ROBERTEM WIĘCKIEWICZEM 


ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza