Adres Grodzka 14/15. Historyczny budynek przejdzie energetyczną rewolucję

Gdańskie Nieruchomości przeprowadzą gruntowny remont zabytkowego budynku przy ul. Grodzkiej 14/15. Duża część inwestycji obejmie prace termodernizacyjne. Planowana jest m.in. instalacja odnawialnych źródeł energii (OZE) w postaci paneli fotowoltaicznych, a na działce za obiektem może pojawić się naturalna retencja.
07.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się dwupiętrowy budynek z czerwonej cegły w stylu pruskim, z widocznymi drewnianymi belkami tworzącymi charakterystyczny wzór na elewacji. Budynek posiada kilka białych okien z drewnianymi framugami. Na parterze znajduje się wejście z ciemnymi drewnianymi drzwiami oraz numerem 14/15  widocznym na tabliczce. Obok drzwi stoi zaparkowany rower. Na ścianie budynku, po prawej stronie, widoczne są graffiti oraz zniszczona brama garażowa pokryta licznymi napisami. Nad jednym z okien zamontowana jest antena satelitarna. Budynek stoi przy wąskiej ulicy, a w tle widoczne jest niebieskie niebo z białymi chmurami.
Grodzka 14/15 to przykład typowego budynku z czerwonej cegły w stylu pruskim
mat. Gdańskie Nieruchomości

Jaki będzie zakres prac?

W budynku przy ul. Grodzkiej 14/15 znikną używane dziś przez jego mieszkańców piece kaflowe na węgiel. Nieruchomość zostanie podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. 
 
W ramach inwestycji Gdańskich Nieruchomości ma też dojść do docieplenia ścian zewnętrznych budynku, a także w strefie poddasza.
Ponadto, zostaną zrealizowane prace konstrukcyjne wynikające z ekspertyzy stanu technicznego budynku, a także dodatkowe roboty budowlane związane m.in. ze zmianą układu funkcjonalnego mieszkań. W budynku wydzielone zostanie mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej.
 
- Aby ograniczyć koszty zużycia energii elektrycznej dla części wspólnych budynku planujemy wykonanie instalacji OZE w postaci paneli fotowoltaicznych. Poza tym, z tyłu budynku na dość dużej działce w ramach zagospodarowania tej części nieruchomości rozważamy wprowadzenie naturalnej retencji. Mogą to być np. ogrody deszczowe, “oczka” retencyjne czy zielone ściany - tłumaczy Magdalena Juncewicz, kierownik działu Inwestycji i Funduszy w Gdańskich Nieruchomościach.  
 
Zgodę na te nowoczesne rozwiązania z uwagi na historyczny charakter budynku musi jednak wydać Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Jaki jest harmonogram inwestycji?

Przedsięwzięcie inwestycyjne na Grodzkiej 14/15 jest teraz w I etapie projektowania. 

Brzeźno. Budynek przy ul. Gdańskiej 32 po remoncie jak nowy. Przed wojną była tu polska szkoła

- Zgodnie z umową, którą Gdańskie Nieruchomości zawarły z firmą projektową, pozwolenie na budowę mamy uzyskać w I kwartale 2025 r. - dodaje Magdalena Juncewicz. 
 
Wstępny termin zakończenia inwestycji przy Grodzkiej 14/15 wyznaczono rok 2027
Na zdjęciu znajduje się odnowiony dwupiętrowy budynek w stylu pruskim, z ceglaną elewacją i drewnianymi belkami tworzącymi charakterystyczny wzór. Okna są białe, z drewnianymi framugami, a ich rozmieszczenie jest symetryczne. Na parterze znajdują się trzy drzwi - po lewej stronie brązowe drzwi wejściowe, pośrodku drzwi z łukowym nadprożem, a po prawej stronie duże, drewniane drzwi garażowe. Elewacja budynku jest schludna, bez widocznych uszkodzeń i graffiti. Tło stanowi jasne, błękitne niebo z kilkoma białymi chmurami, co podkreśla czysty i odrestaurowany wygląd budynku.
Wizualizacja budynku przy ul. Grodzkiej 14/15 po zakończonym remoncie
mat. Gdańskie Nieruchomości
 
Realizowane obecnie prace projektowe prowadzone są w ramach projektu „Gdańsk ECO Synergy”, który w 90 procentach korzysta z dofinansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
 
Wstępnie oszacowany koszt robót budowlanych w budynku Grodzka 14/15 wyniesie ok. 2,4 mln zł i będzie współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej

Co nieco o historii ulicy Grodzkiej

Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, ulica Grodzka jest główną ulicą dawnego Zamczyska. To obszar położony między obecną ul. Tartaczną, pl. Obrońców Poczty Polskiej, Kanałem Raduni (ul. Karpią) i Motławą (ul. Wartką). 
 
Zamczysko było pierwotnie zajmowane przez gród polskich namiestników, następnie książąt. Od 1308 r. stanowiło siedzibę komturstwa gdańskiego, a od przełomu lat 30. i 40. XIV wieku do 1454 r. stał tu zamek krzyżacki. Po zniszczeniu zamku, do 1648 r. obowiązywał tu zakaz zabudowy, a teren wykorzystywano do bielenia i farbowania sukna.

Rusza gruntowny remont XIX-wiecznego Dworu Uphagena, dawnego Pałacu Ślubów

W 1648 r. Georg Strakowski opracował plan zagospodarowania terenu, wytyczając na powierzchni ponad 4 hektarów ulice: Grodzką, Czopową, Dylinki i Sukienniczą równoległe do brzegu Motławy i prostopadłą do nich Rycerską. Na wydzielonych około 140 parcelach wzniesiono budynki, w większości zniszczone w 1945 r.
 
Od XIX wieku Zamczysko zalicza się do Starego Miasta, a nie jak wcześniej do Głównego Miasta Gdańska.
 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów