Adam Bodnar o wolności i równości w czasach kryzysu

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego zaprasza w niedzielę, 3 maja, na 67. Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego. Zaproszenie przyjął rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar. Spotkanie poprowadzi Magda Krzyżanowska-Mierzewska.
02.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Adam Bodnar - rzecznik praw obywatelskich
Adam Bodnar - rzecznik praw obywatelskich
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Partnerami wydarzenia są: portal Gdansk.pl i Oliwski Ratusz Kultury, patronem medialnym: Gazeta Wyborcza. 

Początek transmisji w niedzielę 3 maja o godz. 17.00 na www.gdansk.pl oraz https://trojmiasto.wyborcza.pl a także na profilach facebookowych: Fundacja im. Arkadiusza RybickiegoGdansk.plRzecznik Praw Obywatelskich i jego spotkania regionalne


W drugiej części dyskusji organizatorzy zapraszają do zadawania pytań Rzecznikowi Praw Obywatelskich na profilu facebookowym Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego. 


dr hab. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich od 2015 r. zgłoszony na stanowisko dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych. Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka. Urodził się 6 stycznia 1977 roku w Trzebiatowie.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. W 2006 roku uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. Jego praca doktorska pt. "Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej"

uzyskała wyróżnienie w konkursie Przeglądu Sejmowego. W 2019 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jego rozprawa habilitacyjna została opublikowana w książce „Wykonywanie orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Polsce. Wymiar instytucjonalny”.

W latach 2004-15 był związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu. Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. W latach 2001-2004 pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges. Od 2006 był zatrudniony i wykładał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego – współpracę zakończył w 2020 r. Od marca 2020 roku jest profesorem Uniwersytetu SWPS. Prowadzi także wykłady w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Do czasu objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl.

W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji przez polskie organizacje LGBT. W 2013 r. był stypendystą programu German Marshall Memorial Fellowship. Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r. zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Sejm RP powołał go na tę funkcję 24 lipca 2015 r., a 7 sierpnia 2015 r. Senat RP zatwierdził ten wybór. Następnie Wysoka Izba 9 września 2015 r. przyjęła jego ślubowanie.

W 2016 r. otrzymał Nagrodę Radia TOK FM im. Anny Laszuk. Również w 2016 roku otrzymał od Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (Central European

University) Alumni Impact Award.

W 2018 roku podczas IV Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii Sądowej Biuro RPO pod kierownictwem dra hab. Adama Bodnara zostało wyróżnione Nagrodą Aureliusza za wieloletnią, systematyczną i konsekwentną pracę na rzecz pacjentów, w szczególności pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

W 2018 roku Biuro pod kierownictwem dra hab. Adama Bodnara otrzymało nagrodę IKAR Związku Nauczycielstwa Polskiego, ustanowioną „dla wyłaniania i wyróżniania osób, organizacji, instytucji, których szczególne dokonania w działalności oświatowej i wychowawczej wnoszą nieprzeciętne wartości służące środowisku, świadczą o profesjonalizmie i zaangażowaniu w działaniach na rzecz wychowania w tolerancji i pokoju, które stanowią inspirację dla młodego pokolenia”.

W 2018 r. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar otrzymał nagrodę Architekt Rozwoju przyznawaną przez United Nations Global Compact Poland za stanie na straży W 2018 r. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i jego Biuro zostali odznaczeni norweską Nagrodą Rafto przyznawaną obrońcom praw człowieka na świecie.

30 kwietnia 2019 roku Dr Adam Bodnar i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zostali uhonorowani Nagrodą Praworządności (Rule of LawAward) przyznawaną przez World Justice Project. Nagrodę przyznano za odważne działania na rzecz obrony niezależności sądów i praw podstawowych.

W ostatnim rankingu Dziennika Gazety Prawnej 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce za rok 2018, zajął 24 miejsce.

Dr Adam Bodnar jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa.

 

Magda Krzyżanowska-Mierzewska - gdańszczanka. Absolwentka Topolówki i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. LL. M. (European Law), University of Leicester (2005).

Radca prawny (Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku).

1998-2018 prawniczka i Head of Division w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

1993-1998 prawniczka w Sekretariacie Europejskiej Komisji Praw Człowieka w Strasburgu.

2002-2008 Współpracownica Zespołu ds. Poprawy Funkcjonowania Sądownictwa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

W 2008 doradca Human Rights Advisory Panel w misji Narodów Zjednoczonych UNMIK w Kosowie.

2009-2014 współwłaścicielka i animatorka (wraz z Małgorzatą Kruszewską) pierwszej gdańskiej kawiarni-księgarni we Wrzeszczu „Cafe Fikcja”.

Od 2010 członkini, 2012-2018 przewodnicząca Human Rights Review Panel w misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie.

Autorka licznych publikacji naukowych i popularyzatorskich o orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, orzecznictwie sądów polskich, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości.

Bogate doświadczenie w dziedzinie szkoleń i wykładów organizowanych przez m.in. Helsińską Fundację Praw Człowieka (Warszawa), Interights (Londyn), Holenderski Komitet Helsiński, Women's Human Rights Training Institute (Sofia), Krajową Izbę Radców Prawnych, Komisję Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prowadziła szkolenia z dziedziny praw człowieka m.in. dla sędziów, prokuratorów, radców prawnych i adwokatów polskich.

Współautorka (wraz z prof. Jerzym Krzyżanowskim) nagrodzonej Nagrodą Historyczną „Polityki” za rok 2010 rodzinnej opowieści historycznej „Według ojca, według córki” (WAB, Warszawa 2010).

Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) książki „Olga, córka Wilka” (wywiad-rzeka z Olgą Krzyżanowską) (Agora, Warszawa 2019).

Animatorka (wraz z prof. Jolantą Wierzbą, Gdański Uniwersytet Medyczny) gdańskiej inicjatywy samokształceniowej „Wszechnica Wszechnauk” i cyklu wykładów organizowanych przez Fundację „Wspólnota Gdańska” w Oliwskim Ratuszu Kultury pt. Wydział Spraw Fundamentalnych – Refleksje o prawie i społeczeństwie.

oprac. WG

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Nowy sezon wycieczkowców w Gdańsku rozpoczęty