Actus Humanus Nativitas 2023

5 dni pełnych dźwięków, 10 koncertów wybitnych wykonawców i 4 zachwycające lokalizacje. W środę, 13 grudnia, rozpoczyna się festiwal Actus Humanus Nativitas 2023. Muzyka dawnych wieków w wykonaniu wybitnych muzyków wypełni zabytkowe przestrzenie Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, kościoła św. Jana i Ratusza Staromiejskiego. Bilety od 50 zł.
11.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
oświetlone na różowo wnętrze kościoła z cegły, w środku ludzie
Actus Humanus odbywa się w najpiękniejszych gdańskich przestrzeniach. Koncert finałowy festiwalu będzie miał miejsce w kościele św. Jana
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na pięć dni w przedświąteczny czas – od środy do niedzieli 13-17 grudnia wielobarwna muzyka dawnych wieków za sprawą wybitnych muzyków z Polski i zagranicy, zaproszonych na festiwal Actus Humanus Nativitas 2023, wypełni zabytkowe przestrzenie Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, kościoła św. Jana i Ratusza Staromiejskiego.

Najważniejsze na świecie zespoły zagraniczne

Podczas trzech z pięciu festiwalowych wieczorów wystąpią jedne z najważniejszych dziś na świecie zespołów z zagranicy specjalizujących się w muzyce barokowej: Cappella Neapolitana pod dyrekcją Antonia Florio, Accademia Bizantina pod kierunkiem klawesynisty Ottavia Dantone, oraz L’Arpeggiata prowadzona przez Christinę Pluhar. 

Cappella Neapolitana przywiezie do Gdańska z Neapolu program „Tormento d’amore”, złożony z kompozycji m.in. Provenzalego, Vinciego, Cestiego, Stradelli i Vivaldiego. Muzyka włoskich mistrzów to jednocześnie wizytówka tego zespołu, repertuar, którym formacja Cappella Neapolitana zasłynęła przed laty i wciąż pozostaje jego niedościgłym interpretatorem. Solistą wieczoru będzie tenor Ian Bostridge. Artyści wystąpią w środę, 13 grudnia, o godzinie 20:00, w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43-44).

Accademia Bizantina z włoskiej Ravenny sięgnie z kolei po mistrzowską kompozycję Die Kunst der FugeBWV 1080 Johanna Sebastiana Bacha. To grupa, która należy do najbardziej rozpoznawalnych dziś zespołów muzyki dawnej na międzynarodowej scenie. Od 1989 roku jako klawesynista współpracuje z Accademią Ottavio Dantone, który w 1996 roku został jej dyrektorem. Orkiestra występuje w najbardziej prestiżowych salach i podczas największych festiwali. W Gdańsku wystąpi w piątek, 15 grudnia, również o godzinie 20:00, w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43-44). 

L’Arpeggiata zawsze owacyjnie witany w Gdańsku, zaprezentuje unikalny program „Alla Napoletana” złożony z utworów tradycyjnych, oraz kompozycji takich twórców, jak d’India, Monteverdi, Falconieri i inni. Założony przez Christinę Pluhar w 2000 roku zespół, złożony z wybitnych europejskich artystów wykonawstwa historycznego, wystąpi na zakończenie tegorocznej edycji Actus Humanus Nativitas - w niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 20:00, w kościele św. Jana (ul. Świętojańska 50).

ozdobne wnętrze zabytkowej hali
W Dworze Artusa odbędzie się pierwszy z dużych koncertów - w środę, 13 grudnia
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Czołowe polskie zespoły

Główną serię koncertów dopełnią dwa występy czołowych zespołów wykonawstwa muzyki dawnej z naszego kraju: Arte dei Suonatori i {oh!} Orkiestra.

Arte dei Suonatori to zespół muzyki dawnej powstały w 1993 roku, który na przestrzeni lat zyskał międzynarodową renomę. W repertuarze orkiestry znajduje się ponad 700 kompozycji okresu baroku, jak również klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Poprowadzeni przez Marcina Świątkiewicza muzycy zaprezentują w Gdańsku zbiór „Orchester-Sinfonien mit zwölf obligaten Stimmen Wq 183” Carla Philippa Emanuela Bacha, w czwartek, 14 grudnia, o godzinie 20:00, w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43-44). 

Z kolei {oh!} Orkiestra – śląska grupa instumentalistów-pasjonatów skupionych wokół wykonawstwa historycznego - pod kierownictwem charyzmatycznej Martyny Pastuszki sięgnie po twórczość Alessandra Scarlattiego i tym razem przedstawi wraz z Sophie Junker jego kantaty pastoralne oraz wydany w 1740 roku zbiór jego concerti grossi. Orkiestra wystąpi w sobotę, 16 grudnia, również o godzinie 20:00, w Dworze Artusa (ul. Długi Targ 43-44).

Znakomite popołudniowe koncerty i recitale

Do udziału w popołudniowej serii koncertów zaproszenie przyjęły formacje Laboratorio ‘600 pod kierownictwem Franca Pavana, i Le Poème Harmonique pod dyrekcją Vincenta Dumestre’a. Ten pierwszy, który debiutuje na festiwalu Actus Humanus, przedstawi wraz z Pino De Vittorio program Occhi Turchini (13 grudnia). Ten drugi, znany już gdańskiej publiczności z owacyjnie przyjmowanych występów, wykona wraz z Isabelle Druet program Danza! (17 grudnia).

Po raz kolejny na festiwalu zaprezentuje się także zespół Cohaere Ensemble, który szturmem wdarł się do świata muzyki dawnej wygrywając prestiżowy CIMA International Early Music Competition. Formacja wykona trzy partie ze zbioru Harmonia artificioso-ariosa Heinricha Ignaza Franza von Bibera (15 grudnia). 

Wydarzeniami będą też z pewnością czerpiące z polskiej spuścizny doby średniowiecza (Władysław z Gielniowa) i baroku (Marcin Gremboszewski) recitale Adama Struga (14 grudnia) i Pawła Iwaszkiewicza (16 grudnia).

Bilety i szczegółowy program można znaleźć na www.actushumanus.com.

Festiwal dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Wydarzenie uzyskało także dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

TV

Bohater Borys ma już dziewięć lat, czyli wszystko wokół chorób rzadkich