• Start
  • Wiadomości
  • Aby polska animacja miała się dobrze. InvestGDA wspiera młode talenty

Aby polska animacja miała się dobrze. InvestGDA wspiera młode talenty

Czy w Gdańsku znajdzie się następca Tomasza Bagińskiego, którego “Katedra” w 2002 roku została nominowana do Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany? Jest na to szansa i potencjał. Młodych i utalentowanych twórców, którzy widzą swoją artystyczną przyszłość w animacji zaczyna wspierać InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego). 
15.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy scenę z dużym ekranem LED jako centralnym elementem. Na ekranie wyświetlona jest animacja przedstawiająca białą postać przypominającą antropomorficznego królika w pozycji medytacyjnej (po turecku), siedzącego na tle kolorowej, abstrakcyjnej mozaiki złożonej z nieregularnych, jaskrawych kształtów w kolorach takich jak różowy, zielony, niebieski, pomarańczowy i żółty. Tło za postacią jest całkowicie czarne, co nadaje obrazowi kontrastu i skupia uwagę na medytującej figurze.
Zdjęcie z ubiegłorocznej, piątej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji Żywej SLAM, organizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych
mat. ASP w Gdańsku

Branża kreatywna to też gospodarka

Wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji InvestGDA zostało partnerem projektu i konkursu Nowa Animacja. Jest on skierowany do studentów oraz absolwentów kierunków związanych z animacją filmową. 
 
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
Wybrane w konkursie projekty wezmą udział w pitchingu (prezentacja) zaplanowanym w ramach festiwalu Nowa Animacja, który odbędzie się w dniach 9-11 maja w Instytucie Kultury Miejskiej. Wydarzenie to jest współorganizowane przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.  
 
Paweł Orłowski, prezes zarządu InvestGDA, podkreśla, że Gdańsk i Pomorze wyróżniają się silnym środowiskiem artystycznym, pełnym kreatywności i utalentowanych młodych twórców. 

Czytaj także: Znamy wyniki 3. edycji konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego

- Niestety, wielu z nich po ukończeniu edukacji decyduje się na wyjazd, szukając lepszych możliwości rozwoju zawodowego. Aby zatrzymać ten potencjał, potrzebne są inicjatywy wspierające rozwój kariery i oferujące atrakcyjne warunki do realizacji własnych projektów na miejscu - mówi.
 
Jak dodaje, misja InvestGDA to nie tylko wszechstronna pomoc firmom, które chcąc zainwestować w Gdańsku, ale także aktywne wsparcie dla kultury i sztuki.
Na zdjęciu widzimy czterech mężczyzn siedzących przy stole w sali konferencyjnej. Dwóch z nich trzyma dokumenty, a jeden z nich (po prawej stronie) podpisuje je, co sugeruje, że może to być moment formalizacji jakiejś współpracy lub podpisania umowy. W tle widnieje napis po angielsku: „let’s move Gdańsk for…”, co sugeruje związek wydarzenia z miastem Gdańsk i możliwą inicjatywą rozwojową. Wszyscy mężczyźni są elegancko ubrani – w marynarki lub koszule – co wskazuje na formalny charakter spotkania. W tle widoczne są też dekoracje ścienne oraz roślina doniczkowa.
Podpisanie umowy o współpracy. Od prawej: Paweł Orłowski - prezes zarządu InvestGDA, Marcin Kotyła i Łukasz Kacprowicz (obaj Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji), Marek Ossowski - wiceprezes zarządu InvestGDA
mat. InvestGDA
 
- Dlatego angażujemy się w projekty takie jak Nowa Animacja, które wspierają budowę relacji środowiska akademickiego z branżą kreatywną. Właśnie w takich inicjatywach widzimy przyszłość. Współpraca między uczelniami a biznesem może przynieść doskonałe efekty zarówno dla twórców, przedsiębiorców, jak i dla miasta - tłumaczy Paweł Orłowski. 
 
Jak wyjaśnia, InvestGDA wspiera lokalną kulturę w sposób kompleksowy.  
 
- Dlatego niedawno zawarliśmy umowy o współpracy z Akademią Sztuk Pięknych i Akademią Muzyczną, aby wspólnie tworzyć przestrzeń sprzyjającą rozwojowi młodych artystów i budować silne fundamenty dla ich kariery w Gdańsku - zaznacza prezes zarządu InvestGDA.  

Jakie plusy widzą twórcy animacji?

Duże korzyści we współpracy z InvestGDA dostrzega Łukasz Kacprowicz, prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji.

Czytaj także: Ujeścisko. Aleksander Doba na muralu, ma się podobać dzieciom

- Jako środowisko producentów polskich filmów animowanych na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej angażujemy się w projekty i działania skierowane do początkujących twórców, w tym studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Dla rozwoju branży jednym z kluczowych elementów jest wspieranie procesu edukacyjnego tak, by kompetencje zdobywane przez wchodzące na rynek pracy osoby odpowiadały potrzebom studiów animacji oraz pozwalały na poszerzanie ich zakresu działalności, w tym podejmowania współpracy przy coraz większych projektach międzynarodowych - mówi prezes SPPA. 
Na tym zdjęciu widać wydarzenie odbywające się w przestrzeni publicznej lub edukacyjno-artystycznej – prawdopodobnie na uczelni artystycznej lub w centrum kultury. Przed dużym ekranem, na którym wyświetlana jest czarno-biała animacja lub grafika komputerowa przedstawiająca abstrakcyjną formę przypominającą konstrukcję mechaniczną z przewodami i liniami światła, siedzi grupa osób skupiona na prezentacji. W tle zawieszone są pionowe banery z dużymi napisami: SZT, DESI, KULT, które mogą być skrótami od słów takich jak „sztuka”, „design” i „kultura”. To sugeruje, że wydarzenie może dotyczyć szeroko pojętej sztuki współczesnej, mediów cyfrowych albo designu. Kilka osób na widowni fotografuje ekran telefonami, co może świadczyć o tym, że prezentowany materiał jest wyjątkowy lub inspirujący. Po prawej stronie widoczna jest żółta flaga z napisem PATIO, co może oznaczać nazwę tej przestrzeni w budynku. Cała scena sugeruje udział w wykładzie, pokazie artystycznym lub prezentacji multimedialnej. Chcesz, żebym pomógł zidentyfikować to wydarzenie albo miejsce?
Animation Slam po raz pierwszy odbył się podczas festiwalu filmowego Young Animation w 2019 r. w ASP w Gdańsku. Konkurs Animacji żywej to kilkunastogodzinne wydarzenie, w trakcie którego, w jednym miejscu na zaaranżowanych obok siebie stanowiskach animacji poklatkowej powstają równolegle etiudy realizowane klasycznymi, manualnymi metodami animacyjnymi
mat. ASP w Gdańsku
 
Jest on przekonany, że bliskie relacje z InvestGDA otwierają perspektywę podejmowania kolejnych inicjatyw na terenie Gdańska i Pomorza.
 
- W tym projektów z zakresu profesjonalizacji branży animacji oraz tych o charakterze rozwojowym związanych ze zdobywaniem nowych kompetencji i wdrażaniem nowych technologii w zakresie tworzenia animacji. To dla mnie, jako producenta i współtwórcy działającego od ponad 20 lat gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego, jest szczególnie ważne - tłumaczy Łukasz Kacprowicz. 

Więcej o festiwalu Nowa Animacja

Celem festiwalu Nowa Animacja jest integracja środowiska akademickiego oraz branży produkcji filmu animowanego w Polsce.
 
W ramach wydarzenia zrealizowane zostaną m.in.:
 
  • Festiwal Animacji Żywej Animation Slam (współpraca ASP w Gdańsku i SPPA)
  • Ogólnopolski konkurs i przegląd filmów animowanych Nowa Animacja
  • Pitching studenckich projektów animowanych filmów krótkometrażowych
  • Panel dyskusyjny o współpracy uczelni artystycznych z branżą filmową
  • Warsztaty z tworzenia storyboardu dla studentów animacji

Czytaj także: Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego ma 15. urodziny. Zamiast tortu mural dla mieszkańców

InvestGDA (nazwa oficjalna - Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego) to spółka komunalna, która ściągnęła do miasta wiele inwestycji. Jej akt założycielski podpisał 12 grudnia 2008 r. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wcześniej, 27 listopada, tego samego roku projekt założenia spółki, został zatwierdzony przez Radę Miasta Gdańska.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Zajezdnia tramwajowa powstanie na Ujeścisku