W tegorocznej, 19. edycji Międzynarodowych Targów Bursztynu Ambermart, organizowanych w AmberExpo (Gdańsk, ul. Żaglowa 11) przez Międzynarodowe Targi Gdańskie, udział bierze blisko 200. wystawców z Polski i zagranicy. Choć za nami dopiero pierwszy dzień targów, które rozpoczęły się w czwartek, 6 września, i potrwają do soboty, 8 września, organizator już teraz spodziewa się - podobnie jak w ubiegłym roku - ok. 3000 odwiedzających z 50. krajów. To wszystko sprawia, że gdańskie targi są jedną z największych tego typu imprez w Polsce i jedyna na Pomorzu.
- W tej branży nieodzowne jest komunikowanie osobiste: kamienie bursztynowe potrafią się często bardzo mocno od siebie różnić, więc proces zakupów, zwłaszcza w przypadku kamieni naturalnych, wymaga osobistego zaangażowania kupców - tłumaczy Ewa Rachoń, dyrektor projektu.
Ambermart to bowiem przede wszystkim impreza dla kupujących - targi otwierają jesienny sezon wystawienniczy, pozwalając zagranicznym kupcom na uzupełnienie oferty po sezonie letnim, a przede wszystkim przed grudniowym szczytem handlowym. Zakres tematyczny jest szeroki i obejmuje srebrną i złotą biżuterię z bursztynem, biżuterię i przedmioty dekoracyjne z bursztynu, kamienie kolorowe, upominki oraz sztukę użytkową. Nie zabraknie nowinek i świeżych trendów.
- Ambermart to doskonały moment na zaprezentowanie nowości. Nasi klienci już teraz dopytują nas o nowe kolekcje, które przygotowaliśmy na zbliżające się targi. Ostatnie nasze prace zachwyciły, dlatego z przyjemnością tworzymy kolejne bursztynowe wzory, chcąc wzbudzić równie pozytywne emocje - mówi Marcin Wesołowski z pracowni NAC Amber specjalizującej się w biżuterii z bursztynem.
Zobaczymy więc jeszcze więcej niż dotychczas nowoczesnych, lekkich wzorów zgodnych z najnowszymi trendami jubilerskiej mody i wykonanych nowoczesnymi technikami. W ofercie wystawców znalazły się np. precjoza wykonane ręcznie ze szlachetnych metali zdobione wyselekcjonowanymi kamieniami bursztynowymi w najbardziej pożądanych barwach: żółtym i białym.
Ale wydarzenie nie jest jedynie poświęcone sferze biznesowej, ale także popularno-naukowej, szkoleniowej i rozrywkowej, dzięki czemu jednoczy w Gdańsku wszystkich miłośników bursztynu. Dlatego jak co roku organizatorzy zapraszają na bogaty program wydarzeń tematycznych. Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak promować swoją firmę i swoje produkty, wykorzystując narzędzia oferowane przez media społecznościowe.
- Ubiegłoroczny temat został poszerzony w tym roku o budowanie marki w kontekście sprzedaży internetowej i tworzenia od podstaw sklepu internetowego - tłumaczy Maria Olszewska z Oliwskiej Grupy Konsultingowej. - W trakcie seminarium bursztynnicy mogli wymienić się doświadczeniami z osobami o wieloletnim doświadczeniu w kreowaniu najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce.
Drugiego dnia targów, w piątek, 7 września, organizatorzy Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Bursztyn wczoraj, dziś i jutro” zachęcą do poszerzenia zakresu wiedzy o bursztynie - w takich aspektach, jak turystyka i rekreacja, historia, kultura, sztuka czy archeologia, na terenie województwa pomorskiego, Polski, Europy i świata.
- Konferencja ma stanowić platformę wymiany wiedzy, doświadczeń oraz najnowszych wyników badań naukowców i instytucji zajmujących się promocją oraz badaniem bursztynu - tłumaczy prof. dr hab. Waldemar Moska, rektor AWFiS w Gdańsku. - W trakcie konferencji poruszymy różnorodne zagadnienia związane z bursztynem i jego potencjałem.
Na tych, którzy nad teorię przedkładają jednak praktykę złotniczą, czekać będzie trzech mistrzów ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych skupiającego utalentowanych artystów i projektantów biżuterii: Andrzej Kupniewski, Marcin Tymiński i Jan Materek. Poprowadzą oni warsztaty dla wszystkich zainteresowanych skutecznym opanowaniem podstawowych technik złotniczych.
Jak wielkie mistrzostwo można osiągnąć w tej dziedzinie, i jak wspaniałe przedmioty jubilerskie można tworzyć, pokaże wywołujący zawsze wiele pozytywnych emocji „Konkurs na Najatrakcyjniejszą Biżuterię z Bursztynem”. Uczestników wytypują spośród wystawców i oceniać będą członkowie fachowego, międzynarodowego jury.
Tradycyjnie już targom towarzyszyć będą wystawy - w tym roku na autorskiej wystawie „Bursztyn klasycznie?” w Muzeum Bursztynu swój artystyczny dorobek zaprezentuje Andrzej Adamski, laureat licznych konkursów złotniczych, twórca nowoczesnej biżuterii oraz obiektów sakralnych.
Zwieńczeniem Ambermartu jest towarzyskie spotkanie na chyba najbardziej kojarzonej z bursztynem ulicy Mariackiej - uznawanej za najpiękniejszą w Gdańsku i nazywanej także Bursztynową Piątą Aleją. W sobotę, 8 września, przez cały dzień - począwszy od godz. 12 - trwać tam będzie doroczne święto ulicy, tym razem pod hasłem „Mariacka tańczy”. Organizatorzy - Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie - zapraszają do tańców w rytm muzyki z różnych regionów świata: będzie i flamenco, i tango argentyńskie, i jazz, i wiele, wiele więcej muzyki do słuchania i tańczenia.
Targi Ambermart odbywają się w dniach czwartek-piątek, 6-7 września, 2018 r., w godz. 10:00-18:00, oraz w sobotę, 8 września, 2018 r., w godz. 10:00-16:00, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo (Gdańsk, ul. Żaglowa 11). Bilet na jeden dzień: 20 zł, dzieci do lat 7. wstęp wolny. Na święto ulicy Mariackiej wstęp bezpłatny.
PROGRAM: Czwartek, 6 września - godz. 12:00 - ceremonia otwarcia, scena | hala A; Piątek, 7 września - godz. 9:30-16:00 - Międzynarodowa Konferencja Naukowa - „Bursztyn wczoraj, dziś, jutro” | sala konferencyjna 1A; Sobota, 8 września - godz. 11:00 - „Bursztynowym szlakiem do serc zagranicznych klientów” - finansowanie aktywności eksportowych w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy, prowadzenie Aleksandra Harasiuk; Wydarzenia towarzyszące: - Tajemnice wnętrza bursztynu - wystawa z okazji 50 lat pracy twórczej Wandy i Bogdana Frydrychowiczów. Fotografie autorstwa Marcina Rozenberga | stoisko A.523; |