• Start
  • Wiadomości
  • Kokoszki. Nowa fabryka Pekabexu w Parku Przemysłowo-Technologicznym “Maszynowa”

Kokoszki. Nowa fabryka Pekabexu w Parku Przemysłowo-Technologicznym “Maszynowa”

Na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku-Kokoszkach powstała nowoczesna wytwórnia konstrukcji prefabrykowanych. Firma Pekabex otworzyła w naszym mieście już drugą fabrykę, piątą w Polsce. Znana jest m.in. z realizacji elementów konstrukcyjnych dla Olivia Business Centre. To już 31. firma, która funkcjonuje na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego “Maszynowa”.
31.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W Gdańsku-Kokoszkach powstała jedna z najnowocześniejszych fabryk w Europie. Będzie produkować gotowe elementy (np. ściany, sufity), które wykorzystywane będą przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym
W Gdańsku-Kokoszkach powstała jedna z najnowocześniejszych w swojej branży fabryk w Europie. Będzie produkować gotowe elementy (np. ściany, sufity), które wykorzystywane będą przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego działalność operacyjną rozpoczęła w 2009 roku, z inicjatywy śp. prezydenta Pawła Adamowicza i od początku czynnie uczestniczyła w tworzeniu przestrzeni Parku Przemysłowo-Technologicznego “Maszynowa”(PPTM). W Kokoszkach zagospodarowanych zostało już około 97% terenów inwestycyjnych, powstało 1200 miejsc pracy. Warto dodać, że dzięki rozwojowi tego parku, roczne wpływy do budżetu Miasta Gdańska z tytułu podatków od nieruchomości, to około 6,5 - 7 mln zł. 

- Atutem tego miejsca niewątpliwie jest lokalizacja. Z terenu parku mamy 10 minut na lotnisko, 2 km do obwodnicy Trójmiasta, maksymalnie 30 min. jazdy do gdańskiego portu, położenie to ogromny atut parku - mówi Adam Nieroda z zespołu promocji w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

 

Pekabex jest już 31. firmą, która wybudowała w Kokoszkach swój zakład. Miejsca jest coraz mniej - w Parku Przemysłowo-Technologicznym 'Maszynowa' mają powstać jeszcze trzy fabryki
Pekabex jest już 31. firmą, która wybudowała w Kokoszkach swój zakład. Miejsca jest coraz mniej - w Parku Przemysłowo-Technologicznym 'Maszynowa' mają powstać jeszcze trzy fabryki
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Park Przemysłowo-Technologiczny “Maszynowa”(PPTM) obejmuje swym obszarem blisko 60 ha terenów inwestycyjnych, które są częścią Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do połowy 2018 roku przedsiębiorcy, którzy nabywali grunty należące do tzw. stref specjalnych, mogli liczyć na wsparcie w postaci zwolnień z podatków dochodowych. W czerwcu 2018 roku weszła w życie ustawa na mocy której z takich przywilejów korzystać mogą firmy na terenie całego kraju. Nie oznacza to jednak likwidacji stref, które będą funkcjonowały do 31 grudnia 2026. 

 
Weyerhaeuser (dzisiaj International Paper) to amerykański koncern, który jako pierwszy pojawił na terenach PPTM. Była to jednocześnie pierwsza fabryka Weyerhaeuser'a w Europie (po istniejącej w USA)
Weyerhaeuser (dzisiaj International Paper) to amerykański koncern, który jako pierwszy pojawił na terenach PPTM. Była to jednocześnie pierwsza fabryka Weyerhaeuser'a w Europie 
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Pierwszą z firm, która pojawiła się na terenach inwestycyjnych w Gdańsku-Kokoszkach był koncern Weyerhaeuser (dzisiaj International Paper) znany z wytwarzania włókniny wykorzystywanej do produkcji pieluch. Weyerhaueser ukończył budowę fabryki w 2013 roku. 

- Firma ta szukała swojej drugiej, po Stanach Zjednoczonych, lokalizacji i wiadomo było, że Gdańsk jest w grze. Gdańska fabryka była pierwszą fabryką należącą do Weyerhaueser’a w Europie - wyjaśnia Agnieszka Pietrzak, kierownik zespołu promocji Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. 

Środki, które GARG pozyskał ze sprzedaży terenu, zainwestował w tamtejszą infrastrukturę. Wybudowano 2 kilometry dróg, infrastrukturę dostępową, w tym zbiornik wodny.  Zwiększono tym samym atrakcyjność Kokoszek i przyciągnięto kolejnych kontrahentów. Być może obecność firmy Weyerhaueser była magnesem dla pojawiających się w Kokoszkach inwestorów. Być może magnesów było więcej. 

- Gdyby nie Euro 2012, gdyby nie powstanie tunelu pod Martwą Wisłą, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, obwodnicy południowej, to kto wie, czy park “Maszynowa” nie byłby dzisiaj pusty? - mówi Marek Ossowski, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. - Faktem jest, że Gdańsk stał się bardziej atrakcyjny po Euro 2012. Faktem jest również to, że po przyjściu firmy Weyerhaueser, park zaczął funkcjonować i rozwijać się. 

 

Teren Parku Przemysłowo-Technologicznego Maszynowa w roku 2011 i 2020
Teren Parku Przemysłowo-Technologicznego Maszynowa w roku 2011 i 2020
gdansk.pl

 

Grupa Pekabex to nowoczesne technologie w budownictwie, firma specjalizuje się w wytwarzaniu konstrukcji prefabrykowanych. W Kokoszkach będzie produkować do 500 tys. mkw. elementów konstrukcji budowlanych, przeznaczonych w dużej mierze dla budownictwa mieszkaniowego. Już teraz zgromadzone zamówienia pokrywają około 60% przewidywanej na rok 2020 produkcji rocznej zakładu. Wykonywane przez firmę konstrukcje prefabrykowane służyły dotychczas głównie do realizacji inwestycji z zakresu budownictwa wielkokubaturowego (np. hale produkcyjne, magazyny, obiekty handlowe, dworce, parkingi i biurowce) i inżynieryjnego (np. mosty, tunele).

 

 

To już piąty zakład produkcyjny Pekabexu. Oprócz Gdańska, firma posiada też fabryki w Poznaniu, Warszawie oraz Bielsko-Białej. 

- Obszarem naszego działania jest Polska, Skandynawia, głównie Szwecja, ale też ostatnio Niemcy. Eksport za granicę stanowi 20 proc. naszych transakcji. Planujemy to zwiększyć, ale dominujący jest i będzie rynek polski - wyjaśnia Przemysła Borek, prezes Pekabex S.A. - Pracowaliśmy przy budowie wielu obiektów w Gdańsku, z tych najbardziej zauważalnych wyróżnić należy wieżowiec Olivia Star, a jeśli chodzi o wykonywanie budynków w oparciu o konstrukcję prefabrykowaną to powiedzieć należy o całym kompleksie Olivia Business Centre. Pracowaliśmy także przy budowie tunelu pod Martwą Wisłą (red. w budowie tunelu Pekabex odpowiedzialny były za produkcję tzw. tubingów, które posłużyły do obudowy tunelu).

 

Przemysław Borek, prezes zarządu Pekabex SA
Przemysław Borek, prezes zarządu Pekabex SA
Grzegorze Mehring/www.gdansk.pl

 

Aktualnie w Kokoszkach znajduje się 31 firm, choć niebawem liczba ta powiększy się o trzy kolejne. Ponad 70% podmiotów, to firmy z rodzimego, trójmiejskiego rynku. Kolejna fabryka, która pojawiła się na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego “Maszynowa” należy do inwestora, który w Kokoszkach fabrykę już posiada. Mowa o grupie Pekabex, która pierwszą gdańską fabrykę zakupiła w 2015 roku. Teraz przyszedł czas na drugą, większą. Jej wybudowanie zajęło zaledwie 8 miesięcy. Na stanowiskach robotniczych zatrudnienie znajdą 24 osoby, po 12 osób na czas pracy przy ośmiogodzinnej zmianie. 

 

Otwarcie fabryki uświetnił wyjątkowy koncert na ścianie , który przygotowali: Ryszard Bazarnik z zespołem we współpracy z grupą taneczną Lineact pod przewodnictwem agencji artystycznej  Movytza
Otwarcie fabryki uświetnił wyjątkowy "koncert na ścianie", który przygotowali: Ryszard Bazarnik z zespołem we współpracy z grupą taneczną Lineact pod przewodnictwem agencji artystycznej "Movytza"
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

W trakcie uroczystości odsłonięto mural autorstwa artysty o pseudonimie Ariel . Mural znajdzie się przed fabryką i będzie jej wizytówką
W trakcie uroczystości odsłonięto mural autorstwa artysty o pseudonimie "Ariel". Mural z gdańskimi akcentami znajdzie się przed fabryką i będzie jej wizytówką
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

TV

Nowi mieszkańcy na Ujeścisku