• Start
  • Wiadomości
  • 9. Syntezator Sztuki NeoArte - nowe brzmienia, premiery i maraton muzyki. Już dziś

9. Syntezator Sztuki NeoArte - nowe brzmienia, wielkie emocje, premiery i maraton muzyki. Od środy

- Wierzymy, że kontakt z kulturą i sztuką może pozytywnie wpływać na człowieka, polepszać jakość jego życia - przekonują organizatorzy festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki i członkowie zespołu NeoQuartet. Festiwal odbędzie się od czwartku, 22 do niedzieli 25 października 2020 r. 
22.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Kulturą i sztuką można zmieniać świat na lepsze - uważają członkowie kwartetu smyczkowego NeoQuartet, którzy od dziewięciu lat organizują festiwal Neoarte 
- Kulturą i sztuką można zmieniać świat na lepsze - uważają członkowie kwartetu smyczkowego NeoQuartet, którzy od dziewięciu lat organizują festiwal Neoarte 
mat. organizatora

 

III Gdańskie Targi Książki - organizatorzy ponownie przekładają termin. Tym razem na czerwiec 2021 roku

 

Organizatorem Festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki jest Stowarzyszenie Neoarte. Założyli je osiem lat temu muzycy kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Poza festiwalem stowarzyszenie organizuje również inne projekty, współpracują z artystami różnych krajów i kultur, kreują nowe sposoby kontaktu ze sztuką i nowe dzieła.

Kwartet smyczkowy NeoQuartet jest zespołem kameralnym specjalizującym się w muzyce współczesnej i zdobywcą ubiegłorocznej Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Kreacja Artystyczna. Tworzą go skrzypaczka Karolina Piątkowska-Nowicka, grający również na skrzypcach Paweł Kapica, Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).

Artyści powołując do życia festiwal NeoArte inspirowali się przesłaniem, że kulturą i sztuką można zmieniać świat na lepsze. 

- Jesteśmy pasjonatami sztuki i muzyki współczesnej, codziennie odkrywamy jej piękno, kreatywność i siłę oddziaływania - mówią członkowie zespołu. - Chcemy promować twórczość współczesnych artystów, dawać im przestrzeń do działania. Dlatego powołaliśmy do życia festiwal NeoArte Syntezator Sztuki.

Festiwal odbywa się w Gdańsku od 2012 roku. W tym roku organizowany będzie już po raz dziewiąty. Większość wydarzeń odbędzie się na żywo. Słuchaczy czeka - już pierwszego dnia - monograficzny koncert patronki festiwalu, wybitnej polskiej kompozytorki Hanny Kulenty. Będzie to spotkanie z muzyką kameralną na najwyższym poziomie. Do Gdańska przyjadą też berlińczycy z Ensemble Mosaik, jednego z najznakomitszych zespołów muzyki współczesnej na świecie. W czwartek, w ich wykonaniu uczestnicy posłuchamy muzyki Stefana Prinsa, Kaia Duncana Davida i Joanny Baillie. Zespół reConvert, uświadomi w piątek widzom, jak niezwykłe efekty dźwiękowe można uzyskać łącząc perkusję z nowatorskimi rozwiązaniami elektronicznymi. Sobota będzie wieczorem premier, podczas którego zespół NeoQuartet - organizator festiwalu - zaprezentuje różnorodną gamę swoich możliwości brzmieniowych - tę klasyczną, i tę elektroniczną. Program na niedzielę jest równie niezwykły - to muzyczny, sześciogodzinny maraton. Słuchacze będą obcować z wybitnymi dziełami muzyki współczesnej, improwizowanymi projektami nowej fali oraz ze specjalnie stworzonym performance w rozszerzonej rzeczywistości NeoQuartet i Piotra Wyrzykowskiego, w którym widz, przy użyciu takich aplikacji, jak Messenger, Instagram czy SnapChat, będzie miał wpływ na przebieg procesu twórczego.



PROGRAM FESTIWALU

22 października, czwartek, godz. 20.00 -  Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35

Hanna Kulenty – koncert monograficzny

Wykonawcy: NeoQuartet, BalticAlians - orkiestra kameralna, Izabela Paszkiewicz – fortepian, Paweł Zagańczyk – akordeon, Adam Roszkowski – skrzypce, Jagoda Wyrwińska – dyrygent, Filip Ignatowicz – wizualizacje, Maciej Konopiński  - reżyseria

Hanna Kulenty – Kwartet smyczkowy nr 5

Hanna Kulenty – Cadenza na skrzypce  i delay

Hanna Kulenty – A Third Circle na fortepian solo

Hanna Kulenty – E-motionsolo na akordeon

Hanna Kulenty – Concerto Rosso na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną

Kompozytorka Hanna Kulenty uważana jest aktualnie za jedną z najciekawszych polskich kompozytorek, a jej twórczość regularnie prezentowana jest na najlepszych europejskich festiwalach muzyki współczesnej. W programie usłyszymy solowe utwory na fortepian, akordeon, trio fortepianowe oraz słynną kompozycję na kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną - Concerto Rosso. Nad przebiegiem procesu twórczego podczas całego wydarzenia będą czuwać reżyser teatralny Maciej Konopiński oraz scenograf i artysta sztuk wizualnych Filip Ignatowicz.

 

23 października, piątek - oba koncerty w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku

godz. 20.00 | ensemble mosaik

wykonawcy: Ernst Surberg – fortepian, Mathis Mayr - wiolonczela, Chatschatur Kanajan - skrzypce, Arne Vierck – elektronika

Joanna Baillie - Trains (2014) for cello and tape

Luis Antunes Pena - Tracking Noise #4 (2018) for 3 performers and electronics

Stefan Prins - Piano Hero#1 (2011) for keyboard and video

Johan Svensson - Down (2012) for amplified violin and tape

Kai Duncan David - Some pieces for violin, keyboard and lights (2016)

Ensemble Mosaik - berlińscy muzycy podczas koncertu w Gdańsku zaprezentują to, co najświeższe i najlepsze na światowym rynku muzyki nowej. Takie nazwiska jak Stefan Prins, Kai Duncan David, czy Joanna Baillie to absolutna światowa czołówka kompozytorów.

 

godz. 21.30 | reConvert project (ex)tension by Fabrizio di Salvo

wykonawcy: Roberto Maqueda & Lorenzo Colombo – perkusja, elektronika, performance

ReConvert powstał jako naturalne przedłużenie repertuaru perkusyjnego ostatnich 70 lat. Muzycy odrzucają ogólne definicje, kwestionują akademickie dogmaty, stawiają na współpracę pomiędzy artystami. Nowe projekty, których podejmuje się reConvert, łączą perkusję z nowatorskimi rozwiązaniami elektronicznymi. Idea (ex)tension zaczyna się od konieczności zbadania przestrzeni, zbadania jej właściwości, znalezienia potencjału właściwości akustycznych i wykorzystania ich jako punktu wyjścia do badań artystów. Jak można stworzyć trójwymiarowy i analogowy system dźwiękowy? Jak możemy pracować z instrumentami, które mogą przenosić dźwięk w przestrzeni?

 

24 października, sobota, godz. 20.00 - Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego, ul. Korzenna 33/35 (Wieczór Premier)

Wykonawcy: NeoQuartet, BalticAlians - orkiestra kameralna, Jagoda Wyrwińska – dyrygent

Noriko Nakamura (Japonia) - XII Gloria na kwartet smyczkowy - 12 połączonych pejzaży muzycznych (2020) (światowa premiera) *

Olga Rayeva (Rosja) - Seasons - Bird Songs na kwartet smyczkowy (2020) (światowa premiera)*

Aleksander Kościów - Hodos/Oikos  - koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną (2020) (światowa premiera) *

Organizator festiwalu - NeoQuartet zaprezentuje podczas sobotniego pełną gamę swoich możliwości brzmieniowych. W pierwszej części zagra na klasycznych akustycznych instrumentach dwie kompozycje napisane przez kompozytorki z Rosji i Japonii. Dwa dzieła, których inspiracją jest natura oraz ukryte starożytne symbole rytmiczne. W drugiej zobaczymy nowoczesną, elektryczną odsłonę zespołu. Muzycy wraz gdańską orkiestrą BalticAlians zaprezentują „Koncert na elektryczny kwartet smyczkowy i orkiestrę kameralną”. Utwór napisał współczesny polski kompozytor - Aleksander Kościów - to pierwsze tego typu dzieło w historii muzyki. 

Wykonania wszystkich trzech kompozycji będą światowymi premierami.

 

25 października, niedziela, godz. 16.00 -  22.00  – Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego ul. Korzenna 33/35

16.00 - Hashtag Ensemble

#SweetLoveAway

kuratorki: Ania Karpowicz,  Aleksandra Demowska-Madejska

17.00 - Liebchen – Kwiatkowska – Pałosz

Suita pieśni miłosnych

18.00 - Cikada ensemble - wydarzenie online. Transmisja koncertu jednego z najbardziej utytułowanych norweskich zespołów muzyki współczesnej, który ze względu na pandemię nie mógł przyjechać do Gdańska.

 

19.00 - reConvert project

AMOEBA [2018, rev.2020] by Fernando Manassero

20.00 - Śniedź

21.00 - NeoQuartet & Piotr Wyrzykowski

Maraton koncertowy jest zawsze wyzwaniem dla widowni, jak i dla wykonawców. NeoArte Syntezator Sztuki kultywuje tę formę kontaktu ze sztuką współczesną od trzech lat, co roku ją ulepszając i doskonaląc. Podczas IX edycji, maraton będzie się odbywał w ciągu dnia, a widownia będzie mogła obcować przez sześć godzin z wybitnymi dziełami muzyki współczesnej (koncert Cikada Ensemble), z nowymi kompozycjami, których prawykonania odbędą się w Ratuszu Staromiejskim (Liebchen – Kwiatkowska - Pałosz, Hashtag Ensemble) z najnowszymi improwizowanymi projektami nowej fali (Śniedź, ReConvert) oraz ze specjalnie stworzonym performance w rozszerzonej rzeczywistości NeoQuartet i Piotra Wyrzykowskiego. W tym projekcie widz, dzięki użyciu takich aplikacji, jak Messenger, Instagram czy SnapChat, ma wpływ na przebieg procesu twórczego.

Przestrzeń Ratusza Staromiejskiego będzie tak zaaranżowana, by widownia na żywo oraz online miała okazję poczuć się jak w prawdziwej świątyni sztuki współczesnej, by mogła obcować nie tylko z nowoczesną muzyką, ale również z instalacjami przestrzenno - dźwiękowymi oraz ze sztuką video.




TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet