97 lat dla środowiska
Godłem Ligi Ochrony Przyrody jest stylizowany żubr z nazwą organizacji. Już od 1925 roku działała na terenie Wielkopolski i Pomorza, czyli na tych terenach obchodzimy setną rocznicę jej powstania. Zjazd organizacyjny, który przekształcił Ligę w organizację ogólnopolską, odbył się 9 stycznia 1928. Podczas II wojny światowej i okupacji organizacja zawiesiła swoją aktywność, ale wznowiła ją 17 lipca 1945 w Łodzi.
PRL nie zatrzymał Ligi
W PRLu uczniowie szkół zapisywali się do LOP, płacąc niewielkie kwoty w formie składki. Przynależność do tej organizacji miała spory wpływ na ocenę ucznia i była mile widziana. W tych dziwnych czasach organizacja był bardzo aktywna i jednak neutralną politycznie. O katastrofie klimatycznej wtedy jeszcze nie mówiono, chodziło raczej o przybliżenie potrzeby ochrony przyrody. Uczniowie szkół byli edukowani i uwrażliwiani na potrzeby zielonego środowiska. Właściwie każdy uczeń, po opłaceniu składki, mógł stać się członkiem LOP. Dzisiaj legitymacje LOP z lat 60. czy 70. robią furorę na portalach aukcyjnych.
Liga a wzywania XXI wieku
Obecnie Liga zajmuje się głównie edukacją dzieci i młodzieży, działalnością wydawniczą, działalnością popularyzatorską, lobbingiem na rzecz ochrony przyrody i środowiska. Stowarzyszenie wydaje miesięcznik „Przyroda Polska” z wkładką edukacyjną. Organizuje również olimpiadę w szkołach. 8 stycznia w 1300 szkołach ruszył pierwszy etap XL Olimpiada Wiedzy Ekologicznej. Organizacja przyznaje również wyróżnienia Zielone Serce Przyrodzie. Otrzymali je między innymi Tony Halik, Elżbieta Dzikowska, Stefan Kozłowski, Dominik Fijałkowski, Zbigniew Religa, Maciej Nowicki, Andrzej Bereszyński. W Polsce działa 36 zarządów okręgów LOP, mieszczą się w dużych miastach. W Gdańsku LOP ma swoją siedzibę na Jaśkowej Dolinie 59. Podstawową jednostką organizacyjną ligi jest koło działające w przedszkolach, szkołach i innych instytucjach i w tej kwestii nic się nie zmienia od lat.
Gdańsk pro ekologiczny
W Gdańsku prowadzone są liczne działania proekologiczne. Szczególnie ważne jest edukowanie młodego pokolenia. Według danych Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni (GZDiZ) i Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) w 2024 roku w naszym mieście przybyło ponad 7 000 drzew. Powstały mikrolasy, sadzono byliny oraz łąki kwietne. Wszystko z udziałem mieszkańców w różnym wieku. Cieszy to, że przychodzą całe rodziny. Rodzice uczą swoje córki i synów jak ważna jest zieleń w mieście. Przy szkołach i przedszkolach powstają małe ogrody, między innymi ogrody motylowe. To rabaty złożona z roślin, które swoimi kolorami i zapachami wabią motyle oraz inne owady. Dzisiaj wyjście do ZOO, czy palmiarni w parku oliwskim to nie tylko przyjemną wycieczką, ale też lekcja ekologii. Ważną decyzją jest również plan stworzenia parku na południu Gdańska.