Meldunek w Gdańsku, to i kłopotów mniej
Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem, aby wziąć udział w nadchodzących wyborach do PE jest po prostu zameldowanie się w miejscu zamieszkania. Każdy bowiem, kto dokona meldunku na pobyt stały w danej gminie automatycznie jest wpisany do rejestru wyborców. Daje to uprawnienie do głosowania w danym miejscu.
- Natomiast osoby, które np. mieszkają w Gdańsku, ale z jakiś powodów nie mogą być tutaj zameldowane na stałe, a chcące wziąć udział w wyborach w naszym mieście, muszą złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania - mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
We wniosku tym oprócz imienia i nazwiska podaje się też adres, pod którym dana osoba będzie przebywać w dniu wyborów.
- I wtedy taka osoba zostaje dopisana do spisu wyborców. Głosować będzie mogła w komisji wyborczej, która swoim zasięgiem obejmuje wskazany we wniosku obecny adres zamieszkania - wyjaśnia urzędnik.
Jak i do kiedy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?
Wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, który skutkuje dopisaniem się do spisu wyborców, można złożyć do czwartku, 6 czerwca.
Najłatwiej, bez wychodzenia z domu, formalności te można załatwić elektronicznie poprzez stronę internetową gov.pl. W tym przypadku czas złożenia wniosku mija 6 czerwca, o północy.
9 czerwca głosujemy w wyborach europejskich. W Gdańsku i na Pomorzu będzie 7 komitetów
Ci, którzy nie chcą korzystać z internetu wniosek o zmianę miejsca głosowania mogą złożyć osobiście.
W Gdańsku będzie to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
- nr 1, ul. Partyzantów 74
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego)
- nr 4, ul. Wilanowska 2
do czwartku, 6 czerwca, do godz. 16.00.
Jak i do kiedy można wystąpić o zaświadczenie do głosowania?
Co ma zrobić mieszkaniec Gdańska, który w dniu wyborów z różnych powodów - np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd. - będzie przebywać poza miastem?
- W tej sytuacji należy pobrać w urzędzie zaświadczenie do głosowania. Na podstawie tego dokumentu można zagłosować w dowolnej komisji wyborczej na terenie całej Polski. Oczywiście, głosować będzie można wtedy na kandydatów ubiegających się o miejsce w Parlamencie Europejskim w danym okręgu wyborczym - wyjaśnia Tomasz Filipowicz.
Zaświadczenie do głosowania ma formę papierową i jest opatrzone hologramem. Trzeba pamiętać, że ewentualne zgubienie lub zniszczenie dokumentu oznacza, że nie zostaniemy dopuszczeni do głosowania. Duplikaty nie będą wydawane.
W Gdańsku wniosek można będzie złożyć osobiście w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców:
- nr 1, ul. Partyzantów 74
- nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego)
- nr 4, ul. Wilanowska 2
do czwartku, 6 czerwca, do godz. 16.00.
UWAGA. Nie ma możliwości załatwienia zaświadczenia do głosowania przez internet.
Jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Zaświadczenie do głosowania można też pobrać w dowolnie wybranym urzędzie na terenie Polski, nie tylko w trzech gdańskich Zespołach Obsługi Mieszkańców.
- Dla przykładu, ktoś mieszka na Kowalach, czyli w innej gminie, ale pracuje w Gdańsku. I wie już, że na weekend, w którym przypadną wybory, wyjeżdża w Bieszczady. Może w tej sytuacji przyjść do Urzędu Miejskiego w Gdańsku i pobrać zaświadczenie do głosowania. Rejestr wyborców jest centralny. To sprawia, że gdy urzędnik w Gdańsku wpisze informację o wydanym dokumencie to już wszędzie będzie wiadome, że dana osoba takie zaświadczenie do głosowania otrzymała - dodaje Tomasz Filipowicz.
Kto może głosować korespondencyjnie?
Omawiając sposoby głosowania trzeba jeszcze wspomnieć o możliwości głosowania korespondencyjnego. To dotyczy jedynie dwóch grup osób:
- wyborców niepełnosprawnych
- wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat
UWAGA! Termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego mija w poniedziałek, 27 maja.
Wniosek o głosowanie korespondencyjne można złożyć osobiście w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku, przy ul. Okopowej 21/27, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.45 do 15.45.
Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat chcą głosować w sposób korespondencyjny, powinny wypełnić odpowiedni wniosek, który można pobrać online ze strony gov.pl.
Wypełniony dokument można też przynieść do, wymienionych już wcześniej w naszym poradniku, trzech Zespołów Obsługi Mieszkańca w Gdańsku, do poniedziałku, 27 maja, do godz. 16.00.
- Z uwagi na to, że głosowanie korespondencyjne dedykowane jest dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, to taki wniosek w ich imieniu może przynieść do naszego urzędu ktokolwiek: wnuczek, córka, syn, sąsiad - wyjaśnia Tomasz Filipowicz.
Wniosek o głosowanie korespondencyjne można też złożyć w formie elektronicznej na stronie gov.pl.
W jakich okręgach będziemy głosować 9 czerwca?
Przypomnijmy, że Polska w wyborach do PE jest podzielona na 13 okręgów.
Województwo pomorskie stanowi w całości okręg nr 1 Gdańsk. To oznacza, że każdy obywatel Pomorza, niezależnie od miejsca zamieszkania - w Gdańsku, Kartuzach, Malborku, Pucku, Słupsku lub innej pomorskiej miejscowości - otrzyma w komisji jedną i tą samą kartę wyborczą z kandydatami do Parlamentu Europejskiego.
Unia Europejska szykuje ponad 8 miliardów zł dla pomorskich firm i inwestycji do 2027 roku
Okręgi są wielomandatowe. W przeciwieństwie jednak do wyborów do Sejmu i Senatu, które odbyły się w październiku 2023 r., nie ma konkretnej liczby mandatów przypisanej automatycznie do danego okręgu. Bardzo dużo zależy od frekwencji wyborczej. Jeśli więc w jakimś okręgu mało osób pofatyguje się do urn wyborczych, to do europarlamentu nie dostanie się stamtąd żaden kandydat.
Kto dziś reprezentuje Pomorze w europarlamencie?
W 2019 r. z okręgu nr 1 Gdańsk miejsce w Parlamencie Europejskim znalazły się trzy osoby. Tak samo było też w wyborach w 2014 r. i 2009 r. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że i po tegorocznych wyborach Pomorze w PE reprezentować będzie trzech europosłów.
W okręgu nr 1 Gdańsk ostatnie wybory do PE wygrała Koalicja Europejska z poparciem ponad połowy głosujących - 50,66 proc. (419 182 głosy). Drugie miejsce przypadło PiS - 34,53 proc. (285 740 głosów).
Balcerowicz, Kwaśniewski, Suchocka i inni. Konferencja UG na 20-lecie Polski w UE
Mandaty z województwa pomorskiego otrzymali w 2019 r. (według liczby oddanych głosów):
- Magdalena Adamowicz (KE) - 199 591
- Anna Fotyga (PiS) - 160 517
- Janusz Lewandowski (KE) - 120 990