• Start
  • Wiadomości
  • Wybory do europarlamentu: - Nie ma wymówek, idziemy głosować

Wybory do europarlamentu. Studenci: - Nie ma wymówek, wszyscy idziemy głosować

W niedzielę, 9 czerwca, wybierać będziemy naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Miasto Gdańsk zachęca do udziału wszystkich mieszkańców, do głosowania namawia także studentów. Przez najbliższe trzy dni na gdańskich uczelniach pojawiać się będzie mobilny punkt Urzędu Miejskiego. Studenci będą mogli zmienić miejsce głosowania czy umówić się na odbiór zaświadczenia do głosowania.
03.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu pięć osób pozuje do zdjęcia, w tym dwie kobiety w średnim wieku, jeden mężczyzna w średnim wieku i dwie studentki, za nimi w tle niebieski ogromny budzik
Do udziału w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego zachęcają: (od lewej) prof. Urszula Patocka-Sigłowy - prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Mariusz Kaczmarek - prorektor Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Klaudia Łyszkiewicz - przewodnicząca samorządu studenckiego GUMed oraz Oliwia Hauchszulz - przewodnicząca samorządu studentów Politechniki Gdańskiej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Studenci, do 6 czerwca załatwcie formalności

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę, 9 czerwca. Już tylko do czwartku, 6 czerwca, można zmienić miejsce głosowania i pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. To ważna informacja m.in. dla studentów, którzy uczą się w Gdańsku i tu chcieliby skorzystać z prawa wyborczego.

- „Nie śpij, bo cię przegłosują” to motto kampanii profrekwencyjnej, której nową odsłonę możemy oglądać w unijnych barwach. Zachęcamy do głosowania w wyborach 9 czerwca - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Można to zrobić także poza miejscem zameldowania, należy jednak pamiętać, by do czwartku 6 czerwca odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Chcemy wyjść także naprzeciw studentkom i studentom. Jesteśmy obecni dziś w gościnnych progach Politechniki Gdańskiej, we wtorek będziemy na Uniwersytecie Gdańskim, a w środę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Zachęcam wszystkich, którzy nie są na stałe zameldowani w Gdańsku, żeby pobrali zaświadczenie o prawie do glosowania czy dopisali się do spisu wyborców w Gdańsku. Po to, żeby aktywnie wziąć udział w zbliżających się wyborach. Każdy, kto ma prawo wyborcze, może pobrać takie zaświadczenie, niezależnie do miejsca zamieszkania. Dlaczego wybory do Europarlamentu są ważne? Od 20 lat jesteśmy członkami wspólnoty europejskiej. Widzimy jak bardzo, zarówno członkostwo w Unii Europejskiej, jak i w NATO, daje nam poczucie bezpieczeństwa w tak niepewnych czasach - dodaje.

Wybory europejskie 9 czerwca: transport i pełnomocnik

Mobilne punkty na trzech uczelniach

Przez najbliższe trzy dni mobilny punkt UMG, pojawiać się będzie przy największych gdańskich uczelniach. Urzędnicy spotkają się ze studentami w specjalnie przygotowanym namiocie, przed gmachami poszczególnych uczelni.

  • Poniedziałek, 3 czerwca w godz. 10.00-14.00, przed gmachem głównym Politechniki Gdańskiej,
  • Wtorek, 4 czerwca w godz. 9.00-13.00, na dziedzińcu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,
  • Środa, 5 czerwca w godz. 9.00-13.00, przed Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
na zdjęciu po prawej ogromny budzik z niebieską obwódką, na kilka metrów wysokości i szerokości, obok niego po lewej czerwony namiot, a pod nim czarny stół przy którym stoi kilka osób
Tak wygląda mobilny punkt Urzędu Miejskiego, który do środy będzie dyżurować przy gdańskich uniwersytetach
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Studenci, na wybory!

Mobilny punkt na gdańskich uczelniach to jedno z wielu działań profrekwencyjnych podejmowanych przez Urząd Miejski. Do wzięcia udziału w wyborach zachęcają nie tylko władze Gdańska, ale też władze uczelni.

- Udział w wyborach to nasz przywilej, to nasze prawo, ale to również nasz obowiązek. To my możemy zadecydować, jaka będzie Polska, jaka będzie Europa w kolejnych latach, w kolejnych dziesięcioleciach - zwraca uwagę prof. Urszula Patocka - Sigłowy, prorektor ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. - Pozwolę sobie nawiązać do ubiegłorocznej jesieni. Do tego, jak wielką popularnością cieszyła się podobna akcja na trójmiejskich uczelniach, oraz jaki osiągnęliśmy wynik. Spróbujmy, aby wynik frekwencyjny w najbliższych wyborach był lepszy od tego jesiennego.

Do profrekwencyjnej akcji Urzędu Miejskiego włączył się również prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor Politechniki Gdańskiej ds. kształcenia.

- Bardzo gorąco namawiam, aby wziąć udział w wyborach. Zegar wskazuje dziś (3 czerwca - dop. red.), że tylko 6 dni i kilka godzin zostało, żeby zapoznać się z programami wyborczymi kandydatów do Parlamentu Europejskiego - podkreśla prof. Mariusz Kaczmarek, prorektor PG. - Warto to zrobić, by decyzja o wyborze zakończyła się głosem oddanym z pełną świadomością. Nie ma znaczenia, skąd Państwo jesteście - można pobrać zaświadczenie i głosować w wybranej przez siebie komisji. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Poszukiwani wolontariusze

Budujmy naszą pro obywatelskość

Do inicjatywy włączają się również sami studenci. Podczas inauguracji mobilnego punktu na Politechnice Gdańskiej obecne były przedstawicielki samorządów studenckich dwóch gdańskich uczelni.

- W kuluarach pojawiają się głosy, które martwią się, jak będzie wyglądała frekwencja przy wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ja mogę powiedzieć, że w inżynierii nie ma problemów, są tylko wyzwania - podkreśla Oliwia Hauchszulz, przewodnicząca samorządu studentów Politechniki Gdańskiej. - Sądzę, że ta frekwencja staje się dla nas coraz mniejszym wyzwaniem. Studenci mają coraz więcej do powiedzenia i coraz więcej chcą powiedzieć. Dla wielu z nas będzie to faktycznie pierwszy krzyżyk postawiony przy którymś z nazwisk. Jedna z ważniejszych decyzji i bardzo duże przeżycie.

- Budujmy świadomość, budujmy naszą pro obywatelskość. Tak, jak budują w nas to nasze uczelnie, tak my szerzmy tę wiedzę. Zachęcajmy naszą rodzinę, znajomych, współlokatorów, wszystkich tych, którzy czują się niepewnie. Idźmy wspólnie na wybory - apeluje Klaudia Łyszkiewicz, przewodnicząca uczelnianego samorządu studenckiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - 9 czerwca to bardzo ważna data i myślę, że każdy z nas powinien skorzystać z tego przywileju, ale też potraktować to jako nasz obowiązek. Zachęcam do tego, żebyście odwiedzili stanowiska dotyczące wyborów, które znajdują się na naszych uniwersytetach. Nie ma wymówek, idziemy wszyscy, wspólnie na wybory. Pokażmy, że frekwencja z jesieni nie była przypadkiem, a wręcz rzuca nam wszystkim wyzwanie!

na zdjęciu prezydent gdańska patrzy na dwie młode studentki które stoją obok niej
W profrekwencyjną akcję Miasta Gdańska włączyli się studenci gdańskich uczelni
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nie śpij, bo Cię przegłosują

Minęło 35 lat, a hasło: "Nie śpij, bo Cię przegłosują" z wyborów, które 4 czerwca 1989 roku zmieniły bieg historii Polski, nie traci na aktualności. Tym razem, rozpoznawalny budzik, który odlicza czas do wyborów, można spotkać w niebieskich barwach Unii Europejskiej.

Kampania "Nie śpij, bo Cię przegłosują" najpierw przyczyniła się do rekordowej frekwencji wyborczej, a teraz zebrała międzynarodowe uznanie. Do Gdańska trafiła nagroda Eurocities 2024 w kategorii „Kreatywne kampanie wyborcze: mobilizacja obywateli” za akcję „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Miasto pokonało w tej kategorii szwajcarski Zurych oraz holenderski Rotterdam.

Kampania “Nie śpij, bo Cię przegłosują” z europejską nagrodą

Co załatwią studenci w mobilnym punkcie?

Przy stoisku informacyjnym Urzędu Miejskiego można dowiedzieć się, jak studenci chcący głosować w miejscu innym niż miejsce zameldowania, mogą wziąć udział w wyborach. 

Na miejscu można zostawić “wniosek o zmianę miejsca do głosowania”, który następnie zostanie przekazany do urzędu przez dyżurujących przy mobilnym stoisku pracowników Urzędu Miejskiego. Co ważne, należy mieć przy sobie dowód osobisty, by móc zweryfikować dane. Student dopisany zostanie wówczas do adresu, który wskaże. 

Przy stoisku można też pobrać papierową wersję wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jednak z tym wnioskiem, i dowodem tożsamości, należy już osobiście zgłosić się do jednego z Zespołów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Takie zaświadczenie w ZOM można otrzymać “od ręki”, nie trzeba czekać kilku dni. Na podstawie tego dokumentu można głosować w dowolnej obwodowej komisji wyborczej. 

Oprac. KG

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej