89. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Hymn, wieńce, przemówienia  

- Jest jednym z największych Polaków, ojcem naszej niepodległości, od najmłodszych lat zaangażowanym w sprawy polskie - powiedział Piotr Kryszewski, zast. prezydent Gdańska podczas uroczystości upamiętniających Józefa Piłsudskiego. Uczczenie 89. rocznicy śmierci marszałka odbyło się jak co roku - 12 maja u stóp pomnika na placu Józefa Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży. 
12.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu przedstawiono grupę osób w różnych mundurach stojących przed pomnikiem, co wygląda na część uroczystości. W tle widoczne są flagi i banery, a otaczające ich bujne zielone drzewa dodają uroku scenie.
Nz. Rocznicowe spotkania 12 maja, w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, mają swoją tradycję w Gdańsku od 18 lat. Pod pomnikiem marszałka na gdańskiej Strzyży spotykają się samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, wojskowych, uczniowie gdańskich szkół
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Rocznicowe spotkanie pod pomnikiem wielkiego Polaka 

Rocznicowe spotkania pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego mają swoją tradycję w Gdańsku od 18 lat. W niedzielę 12 maja 2024 roku  spotkali się tu m.in. minister Lech Parell, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska do spraw usług komunalnych, europoseł Janusz Lewandowski, Beata Dunajewska radna Sejmiku Województwa Pomorskiego, Andrzej Kowalczys, radny Gdańska, pułkownik Dariusz Różycki, wiceprezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku, przedstawiciele środowisk kombatanckich, poczty sztandarowe i gdańska młodzież wraz z nauczycielami. Modlitwę w intencji zmarłego prowadził ks. Wiesław Okoń, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Odkupiciela.

Upamiętnienie ofiar zbrodni ponarskiej. "Naiwnie myśleliśmy, że wojna nie wróci do Europy"

Jak co roku odśpiewano hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, a po oficjalnych wystąpieniach, złożeniu wieńców i odegraniu Marsza I Brygady, uczestnicy wydarzenia spotkali się na poczęstunku w kuchni polowej.

Piotr Kryszewski: - "Ojciec naszej niepodległości"

- 89 lat temu zmarł marszałek Piłsudski. Chociaż pamięć ludzka jest zawodna, większość osób żyjących w tamtym czasie doskonale pamięta wielką uroczystość pogrzebową w maju 1931 roku i towarzyszące temu emocje - powiedział Piotr Kryszewski. - Trudno było być obojętnym wobec tak wielkiej postaci naszej historii. Jest on jednym z największych Polaków, ojcem naszej niepodległości, od najmłodszych lat zaangażowanym w sprawy polskie. Twórca i naczelnik Legionów Polskich, a po odzyskaniu niepodległości naczelnik państwa, marszałek Polski, premier. Nasza niepodległość, nasz byt państwowy nie byłby możliwy bez wyobraźni i determinacji Piłsudskiego, bez jego Legionów Polskich.

Na zdjęciu mężczyzna w eleganckim granatowym garniturze i okularach czyta z czarnej teczki podczas zewnętrznej uroczystości. W tle widoczna jest część pomnika lub rzeźby, co sugeruje formalny charakter wydarzenia.
Nz. Piotr Kryszewski, zast. prezydent Gdańska spraw usług komunalnych przypomniał, że droga do wolnej ojczyzny, którą wyznaczył sobie Józef Piłsudski, była splotem wielu czynników
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Prezydent Kryszewski przypomniał, że droga do wolnej ojczyzny, którą wyznaczył sobie Józef Piłsudski, nie była kaprysem, a splotem wielu czynników. Sytuacja międzynarodowa wykorzystana przez niezwykły zmysł polityczny marszałka sprawiły, że wielki sen Polaków o niepodległej stał się rzeczywistością.

Majowe uroczystości patriotyczne. W niedzielę rocznica śmierci marszałka Piłsudskiego

- Józef Piłsudski wspierał także dążenia Ukrainy do niepodległości, zdawał sobie sprawę, że wolna i niepodległa Ukraina jest konieczna dla istnienia Polski - dodał Kryszewski. - Dziś w XXI wieku jesteśmy świadkami, że przesłanie marszałka nie straciło na swojej aktualności. 

Tego chciał Piłsudski. Współpraca Polski z Ukrainą, państwami bałtyckimi 

- Podczas dzisiejszej uroczystości nasze myśli kierujemy ku jednemu z najwybitniejszych polskich przywódców i mężów stanu, marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - powiedział Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Legendarnemu komendantowi, który wraz z garstką podkomendnych w 1914 roku wyruszył do walki o niepodległość Polski, by w cztery lata później objąć stery odradzającego się państwa polskiego. Polska wyłoniła się wówczas z powojennego chaosu i w chaosie mogła się wówczas pogrążyć. Ogromną zasługą Piłsudskiego jest więc to, że nad tym chaosem zapanował jednocząc w tym dramatycznym momencie wszystkich Polaków.  

 

Minister Parell przypomniał, że marszałek nie uczynił tego sam, bo na sukces niepodległej Polski złożył się wielki zbiorowy wysiłek, ale główny ciężar odpowiedzialności spoczywał na barkach naczelnika państwa obdarzonego wtedy ogromną władzą. Józef Piłsudski w tych pierwszych najtrudniejszych latach tym wyzwaniom bez wątpienia sprostał. 

Józef Piłsudski w więzieniu przy Schiesstange

- Nie udało mu się wówczas zrealizować federacyjnych koncepcji nawiązujących do tradycji pierwszej Rzeczpospolitej, co Piłsudski uznał za swoją życiową porażkę - dodał minister. - Dzisiaj w kontekście trwającej wojny w Ukrainie wiele osób się do tej koncepcji odwołuje, słusznie wskazując, że tylko bliska współpraca Polski z Ukrainą, wolną Białorusią, Litwą i państwami bałtyckimi może położyć tamę imperialnym ambicjom Rosji w naszym regionie. 

Marszałek Piłsudski. Legenda za życia

Jak podkreślił pułkownik Dariusz Różycki, wiceprezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, Józef Piłsudski był niewątpliwie wielką indywidualnością, wycisnął swe piętno na kilku dziesięcioleciach dziejów Polski, był legendą za życia, stał się symbolem odrodzenia państwowego Polski. 

Na zdjęciu widać trzech mężczyzn w szarych wojskowych mundurach, którzy oddają honory, salutując podczas ceremonii. Są odznaczeni różnymi medalami i odznakami, a w tle widoczne są kwiaty oraz współczesne budynki, co sugeruje, że uroczystość odbywa się w miejskiej przestrzeni.
Nz. Przedstawiciele Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej składają wiązanki pod pomnikiem marszałka
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

- Wielokrotnie bywał zwyciężany, życie nie raz przekreślało jego plany, miał okresy triumfu i załamań - dodał pułkownik Dariusz Różycki. - Ale też szybko regenerował siły, by znowu z wiarą przystąpić do dalszych działań. Historycy mają prawo twierdzić, że niektóre z tych działań były niewłaściwe, lecz on sam był przekonany, że wszystko co robi jest usprawiedliwione, ponieważ służy najlepiej pojętym interesom Polski. W ostatecznym rozrachunku trzeba przyznać, że był wybitną postacią historyczną. Kimś więcej niż zwykłym człowiekiem z krwi i kości. Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Potrafił to wywalczyć i obronić.

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy