• Start
  • Wiadomości
  • 85 lat Chorągwi Gdańskiej ZHP. Jubileuszowe spotkanie harcerzy z całego Pomorza w weekend

85 lat Chorągwi Gdańskiej ZHP. Jubileuszowe spotkanie harcerzy z całego Pomorza w weekend

W ten weekend (12-13 września) członkowie Związku Harcerstwa Polskiego z terenu województwa pomorskiego spotkają się w Gdańsku na uroczystościach 85-lecia Chorągwi Gdańskiej. W niedzielę harcerze i harcerki przejdą w uroczystym pochodzie ulicami Głównego Miasta z towarzyszeniem orkiestry i otworzą wystawę o historii harcerstwa na Pomorzu. Jak zaczęło się harcerstwo w Gdańsku?
11.09.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Harcerze Wolnego Miasta Gdańska (lata 30-te XX wieku)
Harcerze Wolnego Miasta Gdańska (lata 30-te XX wieku)
fot. archiwum Chorągwi Gdańskiej ZHP

 

Chorągiew Gdańska ZHP zrzesza dziś ponad sześć tysięcy zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów działających w 19 hufcach (Bytów, Czarna Woda, Gdańsk-Portowa, Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa, Gdynia, Kartuzy, Kościerzyna, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Miastko, Puck, Rumia, Sopot, Starogard Gdański, Tczew, Wejherowo, Ziemi Słupskiej).

Od powstania Chorągwi Gdańskiej mija 85 lat, ale początki formalnej obecności harcerstwa w Gdańsku sięgają 8 sierpnia 1920 roku, kiedy powstała pierwsza gdańska drużyna harcerska założona przez dr Stefana Miraua, wcześniej harcerstwo działało nieformalnie jako zastępy harcerskie. Jesienią tego samego roku powstała jednostka żeńska.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

 

Pochód harcerek i harcerzy gdańskich w kierunku siedziby Chorągwi Gdańskiej w gmachu Dyrekcji PKP, 1939 r
Pochód harcerek i harcerzy gdańskich w kierunku siedziby Chorągwi Gdańskiej w gmachu Dyrekcji PKP, 1939 r
fot. archiwum Chorągwi Gdańskiej ZHP

 

W latach dwudziestych powołano hufce, które zrzeszały działające na terenie miast drużyny męskie i żeńskie. Dalszy rozwój harcerstwa spowodował powołanie w 1935 r. Chorągwi Harcerek i Chorągwi Harcerzy w Gdańsku z siedzibą w gmachu Dyrekcji Kolei (dziś - Dom Harcerza).

Według obecnej struktury drużyny wchodzą w skład hufców (działających na terenie powiatu), a hufce wchodzą w skład chorągwi (działającej na terenie województwa). 

„Wojna jest słodka dla tych, którzy nigdy nie wojowali" - Gdańsk pamięta o Janie Ożdżyńskim

 

Zuchy gdańskie, 1939 r.
Zuchy gdańskie, 1939 r.
fot. archiwum Chorągwi Gdańskiej ZHP


W sobotę 12 września odbędą się zajęcia programowe na kilkunastu trasach flagowej imprezy Chorągwi Gdańskiej - Rajdu Rodło
, który organizowany jest rokrocznie od 1984 roku i jest kontynuacją tradycji Rajdów Pomorskich z lat 1959–1969. Rajd za każdym razem ma swoje zakończenie w innym mieście będącym siedzibą któregoś z hufców należących do Chorągwi Gdańskiej, tym razem zakończy się w Gdańsku.

- Stulecie harcerstwa w Gdańsku, 85-lecie powstania chorągwi, a także nadchodzące 50-lecie Domu Harcerza sprawiają, że nie sposób było zaplanować zakończenia tegorocznego Rajdu Rodło w innym mieście niż Gdańsk - tłumaczy phm. Aleksandra Guzik-Kobiela, rzeczniczka prasowa Chorągwi Gdańskiej ZHP, komendantka Szczepu Knieja w Hufcu Gdańsk-Śródmieście.

 

Na Wyspie Sobieszewskiej zapłonął wirtualny płomień Europejskiego Jamboree

 

Dziś w Chorągwi Gdańskiej ZHP działa ponad 6 tys. osób, zrzeszonych w 19 hufcach (w tym Gdańsk-Portowa, Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa)
Dziś w Chorągwi Gdańskiej ZHP działa ponad 6 tys. osób, zrzeszonych w 19 hufcach (w tym Gdańsk-Portowa, Gdańsk-Śródmieście, Gdańsk-Wrzeszcz-Oliwa)
fot. Chorągiew Gdańska ZHP

 

Niedzielną część obchodów (13 września) rozpocznie msza w Bazylice Mariackiej celebrowana przez bpa. Zbigniewa Zielińskiego (o godz. 9.00). O godz. 10.30 spod fontanny Neptuna wyruszy uroczysty przemarsz harcerski z udziałem Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa i pocztów sztandarowych 19 hufców z całego województwa. Przejście zakończy się na błoniach Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie po apelu odbędzie się Święto Chorągwi.

Na miejscu premierę będzie miała wystawa plenerowa opowiadająca o historii harcerstwa na ziemi gdańskiej „Pomorze w mundurze. Bohaterowie Ziemi Gdańskiej w harcerskich mundurach” - którą od poniedziałku, 14 września do 15 listopada oglądać będzie można na Placu Tadeusza Polaka przy Domu Harcerza w Gdańsku.

Na wystawie zobaczyć będzie historyczne zdjęcia osób i miejsc związanych z działalnością harcerstwa w Gdańsku i na Pomorzu - są to m.in.: dr Stefan Mirau – drużynowy pierwszej drużyny harcerskiej na ziemiach gdańskich, hm. Alf Liczmański – współtworzył pierwszą drużynę harcerską razem z Mirauem, a w 1935 r. został pierwszym komendantem Gdańskiej Chorągwi Harcerzy, hm. Maria Ostrowska – pierwsza komendantka Gdańskiej Chorągwi Harcerek. 

Rajd_Rodło_2020
Rajd_Rodło_2020
brak autora

 

Więcej informacji o Chorągwi Gdańskiej ZHP - na jej stronie internetowej.

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Trzecia rocznica ataku Rosji na Ukrainę