• Start
  • Wiadomości
  • 83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów

Zbliża się 83. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Gdańsk zaprasza na obchody

Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, kombatanci wojenni, samorządowcy, żołnierze i harcerze uczczą 83. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 27 września, o godzinie 17.00, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.
19.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok pomnika w postaci granitowego głazu narzutowego z wykonanym w metalu znakiem Polska Walcząca i napisem Armia Krajowa. Na prawo od głazu znajduje się duży płonący znicz
Uroczystości w Gdańsku co roku odbywają się na Targu Rakowym, przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Od konspiracyjnego państwa po pamięć o harcerzach 

Uroczystości rozpoczną się odegraniem hymnu państwowego pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego. Będą przemówienia kombatantów i przedstawicieli władz Gdańska, a także salwa honorowa kompanii honorowej. Uroczystość zakończy złożenie wiązanek przy Pomniku PPP oraz złożenie kwiatów przy pobliskim Pomniku Harcerek i Harcerzy Miasta Gdańska, potocznie nazywanym Pomnikiem Harcerstwa.

82. rocznica utworzenia Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów: “To był fenomen okupowanej Europy”

Czym było Polskie Państwo Podziemne

Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, w Warszawie. Początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie - w lutym 1942 r. - w Armię Krajową (AK). PPP miało tajne struktury - zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podlegało Rządowi RP na uchodźstwie.Działało na terytorium państwa polskiego  okupowanym przez III Rzeszę i ZSRR. Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tys. członków.

Harcerze też przystąpili do konspiracji

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjny Związku Harcerstwa Polskiego, podczas okupacji niemieckiej, w latach II wojny światowe. Powołano je 27 września 1939 r. w Warszawie. Szare Szeregi współpracowały z Delegaturą Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na Kraj oraz Komendą Główną AK. Szare Szeregi w połowie 1944 roku skupiały ponad 15 tys. członków, w tym 7 tys. harcerek.

Biały baner z czerwonymi napisami: 83 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Poniżej wskazane jest miejsce i godzina spotkania. Po prawej przez baner przebiega biało-czerwona szarfa
Baner zapraszający na miejskie obchody utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów
Urząd Miejski w Gdańsku

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu