• Start
  • Wiadomości
  • 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Gdańsk pamięta

81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Gdańsk pamięta

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. O tamtym wydarzeniu przypomina m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W Gdańsku, przy Pomniku Kindertransportów przed dworcem Gdańsk Główny, Komitet Obrony Demokracji i Nowa Generacja rozdawali z kolei przechodniom żółte żonkile.
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Żółty kwiat z zieloną łodygą leży u stóp pomnika
Wybuch powstania w getcie warszawskim upamiętnia się składaniem kwiatów - żółtych żonkili
fot. Paweł Marcinko / KFP

Żonkile pamięci

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przypomina, że powstanie w getcie i wojnę przeżyła “zaledwie garstka Żydówek i Żydów”. Wśród nich był Marek Edelman. To on przez wiele lat, regularnie, składał zawsze 19 kwietnia żółte kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta. Stąd wziął się zwyczaj upamiętniania tamtych wydarzeń żółtymi żonkilami.

- Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Gdy je nosisz, pokazujesz, że łączy nas pamięć o walczących i cywilach. Żonkile nie mają na celu poparcia dla żadnej ideologii, żadnego państwa czy narodu. Są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo - wyjaśnia muzeum POLIN.

Sprzeciw wobec Holokaustu

Do tamtych tragicznych wydarzeń nawiązała też prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Na oficjalnym profilu facebookowym zauważyła, iż 81 lat temu rozpoczęło się powstanie, które do historii przeszło jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. 

- W nierównej walce zginęło wówczas kilkadziesiąt tysięcy osób. Ci, którzy przeżyli, zostali wymordowani lub wysłani do obozów koncentracyjnych. W Gdańsku oddajemy hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń. Cześć i chwała bohaterom! - napisała prezydent Dulkiewicz.

Bezcenne zdjęcia z powstania w getcie warszawskim znalezione w Gdańsku

Kilka dorosłych osób stopi przed pomnikiem. W tle budynek z cegły
Wśród składających kwiaty pod Pomnik Kindertransportów był zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak (trzeci z prawej)
fot. Paweł Marcinko / KFP

Symboliczna akcja przy pomniku Kindertransportów

W piątek, 19 kwietnia, o godz. 14, przy Pomniku Kindertransportów w Śródmieściu, członkowie Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze i Nowa Generacja, z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim, rozdawali żółte żonkile. W trakcie wydarzenia odczytywano też fragmenty książki Hanny Krall "Zdążyć przed Panem Bogiem".

Gdańsk upamiętnił Franka Meislera - wybitnego rzeźbiarza, autora Pomnika Kindertransportów

Pomnik Kindertransportów przedstawiający pięcioro dzieci oczekujących z walizkami i tornistrami na przyjazd pociągu poświęcony jest 130 najmłodszym członkom gdańskiej społeczności żydowskiej, którzy w przededniu wybuchu II wojny światowej wyruszyli czterema transportami z Gdańska do Londynu, unikając zagłady w mieście przepełnionym niemieckim antysemityzm.

 

TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów