Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej we wtorek, 1 września. Transmisje i udogodniania dla mieszkańców
Niemieckie działania zbrojne rozpoczęły się 81 lat temu o godz. 4.35 od zbombardowania Wielunia. Kilka minut później - o 4.47 padły salwy z pancernika „Schleswig-Holstein” oddane w kierunku Westerplatte.
- Jak co roku 1 września oddamy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Od 21 lat organizowaliśmy obchody na Westerplatte, gdzie spotykaliśmy się o godz. 4:45. W tym roku za organizację uroczystości odpowiedzialne jest Wojsko Polskie.
Westerplatte, Poczta Polska, Victoriaschule. Prezydent Dulkiewicz apeluje o wspólne uczczenie 1 września
Miejskie uroczystości skupią się więc w tym roku na upamiętnieniu miejsc i osób, które historia naznaczyła w tamtym czasie, w Gdańsku, w sposób szczególnie tragiczny.
Uroczystości dnia 1 września 2020 roku rozpoczną się od bicia dzwonu o symbolicznej nazwie Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i Pojednanie. Uruchomią go dwaj członkowie gdańskiej konfraterni dzwonników, nieformalnej kilkunastoosobowej grupy skupionej wokół kościoła św. Katarzyny, której przewodzi Grzegorz Szychliński.
To właśnie dr Grzegorz Szychliński, kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziału Muzeum Gdańska i Mirosław Koźbiał, członek konfraterni, jutro około godz. 4 rano będą wspinać się na wieżę kościoła św. Katarzyny, aby rozdzwonić Pax et Reconcilatio - drugi pod względem wielkości dzwon tej świątyni. Jego dźwięk popłynie nad gdańskimi dachami od godz. 4.45.
- Rozpoczniemy, jak co roku od kilku już lat, o godz. 4.45 i będziemy dzwonić około pięciu minut - zapowiada Grzegorz Szychliński.
Gdańszczanki i gdańszczanie spotkają się również przy Victoriaschule (dziś budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 24) i na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego. O godz. 10 odbędą się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego (budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4) - prawdopodobnie pierwszej ofiary II wojny światowej w Gdańsku, a w południe odprawiona zostanie msza święta - z modlitwą międzywyznaniową - w intencji poległych obrońców Poczty Polskiej (na placu Obrońców Poczty Polskiej).
Prezydent Gdańska zaprasza szefa MON do kolejnej wspólnej organizacji obchodów na Westerplatte
Na 100-lecie powrotu Pomorza do Polski biją dzwony św. Katarzyny