• Start
  • Wiadomości
  • 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prapremierowe wykonanie utworu „Trzy wezwania” na carillon

80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prapremierowe wykonanie utworu „Trzy wezwania” na carillon

W niedzielę, 1 września 2019 r., o godz. 15, z wieży Ratusza Głównego Miasta na Długim Targu, popłyną dźwięki światowej prapremiery - utworu skomponowanego przez Aleksandra Nowaka specjalnie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Kompozycję „Trzy wezwania” zagra na carillonie Monika Kaźmierczyk.
31.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dźwięki utworu „Trzy Wezwania”, skomponowanego przez Aleksandra Nowaka specjalnie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, popłyną z wieży Ratusza Głównego Miasta, 1 września o godz. 15. Wstęp na Długi Targ wolny
Dźwięki utworu „Trzy wezwania”, skomponowanego przez Aleksandra Nowaka specjalnie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, popłyną z wieży Ratusza Głównego Miasta 1 września o godz. 15. Wstęp na Długi Targ wolny
Maciej Kosycarz/KFP

 

Kompozycja “Trzy wezwania” powstała na zamówienie Muzeum Gdańska, z myślą o instrumencie znajdującym się w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

– Utwór “Trzy wezwania” nawiązuje do tradycyjnej funkcji dzwonów wieżowych, oznajmujących istotne wydarzenia, momenty w ciągu dnia, roku czy liturgii lub nawołujących do zebrania czy modlitwy – mówi kompozytor Aleksander Nowak. 

Aleksander Nowak to zdobywca wielu nagród, którego utwory grane są w salach koncertowych i na festiwalach na całym świecie, ale na carillon komponował po raz pierwszy.

– W lutym kompozytor przybył do Gdańska – wspomina Monika Kaźmierczak, gdańska carillonistka, instrumentalistka z niemal 20-letnim stażem, która prapremierowo wykona "Trzy wezwania" - Zaprezentowałam mu możliwości dwóch gdańskich carillonów, tego z kościoła św. Katarzyny i ratuszowego. Wybrał ratuszowy, bo bardziej do niego przemówił.

Miejska carillonistka Monika Kaźmierczak zagra dzwonach wieży Ratusza Głównego Miasta prapremierowo utwór „Trzy Wezwania”
Utwór „Trzy Wezwania” wykona miejska carillonistka Monika Kaźmierczak
Anna Rezulak/KFP

 

Fakt, że oba instrumenty to carillony, nie oznacza bowiem, że to takie same instrumenty. Każdy carillon jest inny. Różnią się liczbą dzwonów, mają inny strój i inną barwę dźwięku.

– Carillon ratuszowy, w porównaniu z instrumentem z kościoła św. Katarzyny, jest mniejszy - tłumaczy Monika Kaźmierczak. - U Katarzyny jest 50 dzwonów, na ratuszu 37. Nie oznacza to jednak, że jest gorszy. Jest inny. Carillon ratuszowy nawiązuje do dzwonów historycznych, które były tu w XVI wieku, co sprawia, że ma specyficzny dźwięk.

Utwór "Trzy wezwania" trwa niewiele ponad 10 minut i odbiega od tych, które na co dzień gra miejska carillonistka. Choć technicznie nie jest szczególnie trudny, pozostawia dużą dowolność interpretacyjną.

Zamierzeniem kompozytora było, aby słuchacz sam wypełnił go treścią. Trzy kolejne części nazwał: „Wezwanie wczesne”, „Wezwanie późne”, „Wezwanie ostatnie”.

Ostatnie tytułowe "Wezwanie", ciche i wolne, zdaje się obwieszczać schyłek. Schyłek czego? Dokąd zmierzamy nim na koniec zabrzmi sześć dzwonów?

Przed koncertem kompozytor i carillonistka na chwilę spotkają się ze słuchaczami. Wstęp na koncert jest wolny.

Carillon to zespół dzwonów wieżowych, na których można wygrywać melodie sercami dzwonów za pomocą klawiatury ręcznej i nożnej. W Polsce są tylko trzy carillony i wszystkie znajdują w Gdańsku – na wieży kościoła św. Katarzyny, na wieży Ratusza Głównego Miasta i jeden mobilny.

 

WIĘCEJ:

1 września 2019 - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. PROGRAM WYDARZEŃ

Koncerty muzyki poważnej i dawnej z okazji rocznic podpisania porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ

ECS. Gdańsk jako wspólnota - debata w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w piątek

Kwiaty pod pomnikiem "kindertransportów" w 80 lat po ewakuacji żydowskich dzieci z opanowanego przez nazistów Gdańska

TV

Bajpas kartuski działa