Powstanie Warszawskie a Gdańsk
Po zakończeniu II wojny światowej w Gdańsku i w naszym regionie osiedliły się tysiące wychodźców ze zrujnowanej Warszawy - nie tylko uczestnicy Powstania Warszawskiego, ale w dużej mierze ludność cywilna, która doświadczyła tragedii stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Do dziś w naszym mieście żyją ostatni kombatanci powstania, rodziny z warszawskimi korzeniami z tamtego okresu oraz ich potomkowie.
Gdański program obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W naszym mieście od lat każda rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzona jest u stóp Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym.
Także w 80. rocznicę wybuchu Powstania, przypadającą w czwartek, 1 sierpnia 2024 roku, o godz. 17 (godzina W) na Targu Rakowym zaplanowano uroczystość upamiętniającą.
Do udziału zapraszają Prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Okręg Pomorski Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Program uroczystości:
- godz. 16.45 – spotkanie przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego
- godz. 16.57 - meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości
- godz. 17.00 - GODZINA „W” – syreny
- odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Reprezentacyjną Morskiego Oddziału Straży Granicznej
- wystąpienia oficjalne
- modlitwa
- apel pamięci w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej
- złożenie wieńców u stóp Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego (prosimy o przygotowanie wizytówek)
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz zakończenie uroczystości
- złożenie wieńców pod Pomnikiem w hołdzie Harcerzom i Harcerkom Wolnego Miasta Gdańska pomordowanych w czasie II Wojny Światowej
W niedzielę, 4 sierpnia 2024 r., o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku zostanie odprawiona msza św. koncelebrowana w intencji zmarłych i żyjących powstańców warszawskich oraz kombatantów.
Organizator obchodów:
Biuro Prezydenta UMG; Referat Organizacyjno-Protokolarny, więcej informacji pod nr tel. 58 323 62 01
O Powstaniu Warszawskim
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17 (godzina W). Było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym stolicę Polski wojskom niemieckim. Walki trwały przez 63 dni. Bilans był tragiczny: zagłada stolicy i śmierć co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców oraz 16 tys. powstańców. Powstanie zorganizowała Armia Krajowa w ramach akcji "Burza".