• Start
  • Wiadomości
  • 80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej z rangą ogólnonarodową na Westerplatte - apel Rady Miasta Gdańska

80. rocznica Wybuchu II Wojny Światowej z rangą ogólnonarodową na Westerplatte - apel Rady Miasta Gdańska

Na najbliższej sesji Rada Miasta Gdańska podejmie uchwałę - apel wzywający prezydenta Pawła Adamowicza do podjęcia starań o zorganizowanie obchodów 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte jako wydarzenia o randze ogólnonarodowej.
13.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

1 września 2017 r. na Westerplatte

Z inicjatywy grupy radnych Platformy Obywatelskiej przygotowany został projekt uchwały “Apel w sprawie zorganizowania w 2019 roku w Gdańsku na Westerplatte ogólnonarodowych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej”. Zamiar o podjęciu takiej uchwały ogłoszono 13 kwietnia na konferencji prasowej przed siedzibą Rady Miasta Gdańska. 

- Już 1 września 2017 r. zaapelowałem do pana prezydenta RP Andrzeja Dudy aby rok 2019 uczynić rokiem ogólnonarodowych obchodów rocznicy wybuchu najtragiczniejszej z wojen, II wojny światowej. Aby Westerplatte, Gdańsk i Polska dały silny głos na temat tych historycznych wydarzeń w debacie europejskiej i światowej - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Teraz ten apel Rada Miasta Gdańska w postaci uchwały apelu skierowuje do ważnych osobistości życia politycznego w Polsce i Europie, a także do prezydenta Gdańska.

Od l.: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i gdańscy radni z klubu PO: Marek Bumblis i Adam Nieroda

W apelu Rada Miasta Gdańska wezwie prezydenta Gdańska do:

- wystąpienia do Marszałka Sejmu RP o ustanowienie roku 2019 “Rokiem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej”;

- wystąpienia do Prezydenta RP o patronat honorowy nad wydarzeniami organizowanymi w Gdańsku w 2019 r. w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej

- wystąpienia do Komisji Europejskiej o ustanowienie roku 2019 “Rokiem 30.lecia przeobrażeń demokratycznych w Europie, zainicjowanych upadkiem komunizmu w Polsce w roku 1989”;

- przystąpienia do przygotowania wydarzeń realizowanych na Westerplatte w związku z obchodami 80.rocznicy II wojny światowej;

- rozpoczęcia prac przygotowawczych do zagospodarowania Pomnika Historii “Pole Bitwy na Westerplatte” w celu możliwie szerokiego odtworzenia jego walorów historycznych i przystosowania do wymagań współczesnego muzealnictwa;

- wystąpienia do rządu RP z apelem o wsparcie działań gminy Miasta Gdańska, tak by obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gdańsku, organizowane wspólnie i ponad podziałami, stały się ważnym wydarzeniem międzynarodowym, z udziałem przedstawicieli opiniotwórczych środowisk z całego świata.

Prezydent Paweł Adamowicz przypomniał, że już w 2009 roku obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej miały rangę międzynarodową i zgromadziły 1 września wokół pomnika na Westerplatte najważniejszych przedstawicieli czołówki koalicji antyhitlerowskiej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W wydarzeniach wzięła udział także kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zobacz zapis transmisji z konferencji prasowej:

- Uważam, że prezydent RP Andrzej Duda mógłby 1 września 2019 roku ponownie zorganizować spotkanie głów państw w geście celebracji kolejnej okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mówimy o tym już teraz, ponieważ przygotowanie wydarzeń o takiej randze wymaga czasu - mówił prezydent Gdańska. - My ze swej strony, jak miasto Gdańsk na pewno zorganizujemy debatę z najpoważniejszymi historykami współczesnej Europy i świata, m.in. z tymi którzy byli zaangażowani w opiniowanie projektu wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Mam na myśli np. prof. Timothy`ego Snyder`a z Uniwersytetu Yale. My Polacy poprzez niedawno otwarte Muzeum II Wojny Światowej, ale też i wielką debatę, która rozpoczęła się przy okazji nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, mamy wiele do powiedzenia, ale i do wytłumaczenia. Ważne jest, by cały rok 2019 był rokiem pogłębionej refleksji na temat holokaustu, udziału Polek i Polaków w ruchu oporu, pokazania pozycji jednostki i grup społecznych pod nazistowskim systemem totalitarnym niemieckim, ale też i sowieckim.

Inspiracją do formułowania tematów dyskusji może być wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej, która na plan pierwszy wysuwa sytuację jednostki i społeczeństwa cywilnego w czasie wojny, ale także życiorysy takich bohaterów jak prof. Joanna Muszkowska-Penson, która wkrótce otrzyma obywatelstwo honorowe Miasta Gdańska, a życiorys jej jak w soczewce pokazuje dramat jednostki w czasie wojny.

Apel Rady Miasta Gdańska to inicjatywa grupy radnych z klubu PO. Od l. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, radny Marek Bumblis i wiceprzewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak

Agnieszka Owczarczak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska dodała:

- Aby zagospodarować teren Pomnika Historii “Pole Bitwy na Westerplatte”, tak by odpowiadał współczesnym warunkom ekspozycyjnym, niezbędna będzie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Dwa obecnie obowiązujące na tym terenie plany nie umożliwiają wprowadzenia nowej infrastruktury ekspozycji muzealnych - tłumaczyła wiceprzewodnicząca. - Przystąpienie do zmian w planach podejmiemy równocześnie z podjęciem apelu podczas najbliższej sesji 23 kwietnia, otwierając dyskusję w jaki sposób dostosować ten teren do obecnych wymagań, jednocześnie zachowując wszystkie jego walory historyczne i nie naruszając tkanki historycznej, która tam jest.

Póki co, nie wiadomo jeszcze jaka instytucja miałaby się zająć realizacją nowoczesnej formy zagospodarowania Westerplatte.

- Niezależnie od tego, kto będzie to robić, plany trzeba zmienić. Relacje między miastem z dyrekcją Muzeum II Wojny Światowej są w tej chwili trudne, ale może kwestia przyszłości Westerplatte i okrągła rocznica wybuchu wojny będzie okazja by zasiąść przy wspólnym stole i porozmawiać - dodała Agnieszka Owczarczak.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej