• Start
  • Wiadomości
  • 80 mln na zabezpieczenia przeciwpowodziowe: trzy nowe zbiorniki i inne inwestycje

80 mln na zabezpieczenia przeciwpowodziowe: trzy nowe zbiorniki i inne inwestycje

Budowa trzech nowych zbiorników retencyjnych, poszerzenie zasięgu kanalizacji deszczowej na Osowej, w Kokoszkach i na osiedlu Strzyża, a także regulacja potoku w Kokoszkach – to inwestycje, które uda się zrealizować dzięki dofinansowaniu, jakie Gdańsk otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
12.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zbiornik retencyjny Spacerowa w Osowej

- Ciągła rozbudowa systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych jest dla nas jednym z priorytetów. Od lat, konsekwentnie pozyskujemy dotacje i realizujemy projekty z tym związane – mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Obecnie Gdańsk realizuje projekt „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”. Jesienią ubiegłego roku miejscy urzędnicy złożyli w NFOŚiGW wniosek dotyczący dofinansowania tego projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

- Właśnie dotarła do nas informacja, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony i otrzymamy dofinansowanie w wysokości 80 778 113 zł. To oznacza, że będziemy mogli kontynuować i dokończyć działania, które już podjęliśmy. A także myśleć o realizacji kolejnych etapów inwestycji w innych ważnych lokalizacjach – wyjaśnia prezydent Dulkiewicz.

W ramach projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich” Miasto realizuje obecnie budowę kanalizacji deszczowej na osiedlu Strzyża i w dzielnicy Osowa (w rejonie ul. Keplera). Pieniądze przekazane przez NFOŚiGW pozwolą kontynuować te prace, a także zrealizować pozostałe zadania ujęte w projekcie, takie jak budowa nowych zbiorników retencyjnych – na Osowej, w Kokoszkach (na potoku Strzelniczka) i w rejonie Jaśkowej Doliny. Projekt obejmuje również Regulacja Potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II, budowę kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera (kolektor Kołobrzeska) i zagospodarowanie wód opadowych z terenu cmentarza św. Franciszka (rejon ul. Kartuskiej).

Całkowity koszt gdańskiego projektu „Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich” to 131 315 005,59 zł.

- Już myślimy o kolejnych etapach projektu, na które również chcielibyśmy pozyskać dofinansowanie. W planach mamy m.in. kontynuację budowy tzw. „Kanału Ulgi” dla Potoku Strzyży, którego I etap został już zrealizowany pod ulicą Wajdeloty (w ramach Rewitalizacji Dolnego Wrzeszcza) czy też budowę kolejnych zbiorników retencyjnych itp. Liczymy na to, że na skutek pojawiających się oszczędności w środkach unijnych w skali kraju, NFOŚiGW umożliwi beneficjentom ubieganie się o kolejne dotacje – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

Podpisanie umowy na dofinansowanie gdańskiego projektu ma nastąpić do końca kwietnia 2017 r.

czytaj także:

40 nowych zbiorników retencyjnych - miasto zabezpiecza tereny pod ich budowę

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok