Tydzień po zakończeniu ósmej edycji Pomorskiego Eko Forum w programie „Wszystkie strony miasta” gościliśmy Agnieszkę Orłowską, która zajmuje się współorganizacją wydarzenia.
- Pomorskie Eko Forum to wydarzenie, które od ośmiu lat cyklicznie co roku organizujemy w Gdańsku i skierowane jest tak naprawdę nie do mieszkańców, a do specjalistów, branżystów, osób, które pracują w samorządach, zajmują się tworzeniem prawa lokalnego, wydawaniem decyzji – mówi Project Manager Pomorskiego Eko Forum. – Prelegentów dobieramy wśród ekspertów środowiskowych, osób, które się zajmują na co dzień zagadnieniami bardzo szeroko w ochronie środowiska, gospodarką odpadami, energetyka, ochroną zieleni, ochroną wód.
Prowadzący rozmowę Przemysław Kozłowski, zwrócił uwagę, że w tym roku silnie wybrzmiał temat transformacji energetycznej. Jak tłumaczyła gościni programu, Pomorskie Eko Forum rozpoczęła wizyta studyjna w Porcie Czystej Energii podczas pierwszego dnia wydarzenia, a również dzień drugi rozpoczęło forum energetyczne. Jednak z założenia, energetyka nie miała być wiodącym tematem. Równie ważne były fora odpadowe, finansowe oraz wody i zieleni. Jednocześnie Agnieszka Orłowska podkreśliła, że oczywiście musimy mówić o transformacji energetycznej i dekarbonizacji, bo ona się dzieje tu i teraz. Należy więc pokazywać samorządom, w którym pójść kierunku.
Zielona energia z odpadów i inne tematy na 8. Pomorskim Eko Forum w Gdańsku
- Pokazujemy różne rozwiązania optymalizujące gospodarkę energią, pokazujemy mnóstwo nowych technologii, sposobów zarządzania, żeby mogli wdrażać je w swoich gminach – mówiła Orłowska. – A Port Czystej Energii, w którym była wizyta studyjna, to również gospodarka odpadami, więc to się zazębia. Dążymy do gospodarki cyrkularnej - produkcji energii z odpadów.
Dla niektórych uczestników wizyta w Porcie Czystej Energii była pierwszą okazję, aby zapoznać się z jego działaniem, choć podczas jednej z poprzednich edycji Pomorskiego Eko Forum była zorganizowana już wizyta na budowie zakładu.
- W tym roku znaleźliśmy się na terenie nowo oddanej instalacji, która jest w trakcie rozruchów, więc można było zajrzeć do środka, do serca instalacji i zobaczyć, na czym polega proces termicznego przekształcania odpadów – powiedziała menedżerka, dodając, że zarówno zainteresowanie wizytą studyjną, jak i tegoroczną edycją wydarzenia było ogromne – rekordowe jeśli chodzi o liczbę uczestników: 300 osób uczestniczyło w części konferencyjnej i 70 osób wzięło udział w wizycie studyjnej. Stąd pojawił się pomysł, by w ramach wydarzenia zorganizować na mniejszą skalę jeszcze kilka wizyt w Porcie Czystej Energii, co pozwoli przedstawicielom instytucji ochrony środowiska, którzy jeszcze nie widzieli tego zakładu, zapoznać się z jego funkcjonowaniem i zastosowanymi rozwiązaniami. W planie są wizyty także w innych zakładach w województwie pomorskim.
Port Czystej Energii z nagrodą główną konkursu Ekoodpowiedzialni w biznesie
Ale nie tylko liczba uczestników tegorocznego Pomorskiego Eko Forum budzi zadowolenie organizatorów wydarzenia, ale też wzrost świadomości marki wydarzenia.
- Pracujemy nad tą marką od ośmiu lat i nie była to praca łatwa, aby zaistnieć na szeroką skalę. Ale dziś już możemy powiedzieć, że Pomorskie Eko Forum u większości samorządowców regionu jest wpisane na stałe w kalendarze. Duży wpływ na to miała bardzo dobra współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Bardzo silnie nawiązaliśmy współpracę z Departamentem Środowiska i Rolnictwa. Dyrektor Krzysztof Pałkowski, który reprezentuje ten departament, bardzo pomógł upowszechnić informacje wśród samorządowców naszego regionu.
Aby jeszcze szerzej dotrzeć z przekazem informacji (często trudnych do zdobycia), oprócz wizyt studyjnych oraz części konferencyjnej z wykładami i debatami (to właśnie debaty budzą największe zainteresowanie), w ramach wydarzenia odbywa się także część wystawiennicza, gdzie swój dorobek prezentują firmy i instytucje, które oferują rożne usługi, rozwiązania, czy nowoczesne technologie w zakresie ochrony środowiska.
Mieszkańcy podpowiadają. Konsultacje w ramach Gdańskiego Forum Zmian Klimatu
A jak zmienia się tematyka kolejnych edycji Pomorskiego Eko Forum? Kto dobiera prelegentów i konkretne zagadnienia, poruszane w kolejnych latach? Jakie problemy i w jakiej formule mogą być poruszone w przyszłości? Wreszcie - jak, mimo że wydarzenie jest branżowe, mogą skorzystać z niego mieszkańcy?
CAŁA ROZMOWA Z AGNIESZKĄ ORŁOWSKĄ