Aleksandra Dulkiewicz gorąco zachęcała młodzież szkolną do aktywnego życia
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Nie byłoby to możliwe bez zaangażowanych nauczycielek i nauczycieli którym się chce i którzy rozumieją, że to wy, młodzież, będziecie chociażby brali udział w wyborach do samorządu uczniowskiego, będziecie brali udział w ogólnomiejskiej dyskusji, konsultacjach społecznych, jakimi jest Budżet Obywatelski. To pozwoli wam się przyzwyczaić do tego, żeby być aktywnymi obywatelkami i obywatelami, kiedy otrzymacie pełne prawa wyborcze. Dzisiaj w formie, nie nudnej dyskusji politycznej, robimy wszystko, żeby dać wam szansę na bycie aktywnymi obywatelami - powiedziała prezydent miasta.
Nie dać się zmanipulować
Przyznała jednocześnie, że ma świadomość, iż nie każdy będzie się angażował w życie publiczne ponad “kartę wyborczą”.
Aula ECS była w poniedziałek wypełniona do ostatniego miejsca
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Ja bym bardzo marzyła, żeby każdy uczeń i każda uczennica, którzy opuszczają gdańskie szkoły, byli świadomymi obywatelami. I nawet jeżeli nie angażują się w życie społeczne i nie głosują, to rozumieją w pełni co, to znaczy. Ale także rozumieją, co jest do nich mówione, co czytają w internecie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
Zachęcała tym samym do udziału w spotkaniach z zaproszonymi na 8. Gdański Tydzień Demokracji dziennikarzami z lokalnych i ogólnopolskich mediów. - Oni pokażą wam trochę swojego warsztatu, ale także powiedzą, gdzie szukać prawdy po to, żeby nie dać się mówiąc kolokwialnie "zrobić w balona" i nie podejmować decyzji w oparciu o fałszywe informacje - dodała.
Gdańsk Pomaga Powodzianom. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz apeluje o ofiarność
- Wierzę w was, bo w was jest siła. Ktoś przecież za chwilę będzie prezydentem Gdańska, ktoś będzie prezydentem Polski, ktoś będzie radnym, ktoś będzie nauczycielką, nauczycielem, ktoś będzie dziennikarzem. A może ktoś z was, po prostu, będzie chciał pracować w jakiejś organizacji pozarządowej? Trzymam za was kciuki. Otwierajcie głowę, otwierajcie umysły i bądźcie aktywni - zaapelowała prezydent Gdańska.
Drobne rzeczy, czyli pomoc koledze i koleżance
Aleksandra Dulkiewicz zaprezentowała też młodzieży wykład pt. "Przedsiębiorczość i sprawczość".
Jak wyjaśniła, oba pojęcia, wbrew pozorom nie dotyczą tylko i wyłącznie działalności gospodarczej i biznesu, ale mogą też dotyczyć np. udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przez powódź na południu kraju.
Młodzież nie siedziała biernie podczas wykładów
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- To może być też bardzo małe działanie w waszej klasie, na podwórku. To na przykład sytuacja, kiedy możecie zobaczyć kogoś w waszym najbliższym otoczeniu koleżankę, kolegę a może kogoś, kogo nawet nieszczególnie lubicie, albo nie zauważacie w waszym codziennym życiu. A ta przedsiębiorczość i sprawczość, to może być po prostu podejście do niego i powiedzenie: “Słuchaj jak się dzisiaj czujesz? A może pogadamy chwilę?". Ja wiem, że czasem to jest wyjście z takiej strefy komfortu. W ogóle bycie aktywnym społecznie, bycie przedsiębiorczym i sprawczym to jest wyjście ze strefy komfortu, ale to jest coś, co każdy z nas może zrobić. I zobaczycie, że to działa - przekonywała.
Aleksandra Dulkiewicz zachęcała też młodzież do zainteresowania się wyborami do samorządu uczniowskiego, zaplanowanymi na 11 października.
- Przecież to nie chodzi o to, żeby każdy z was był aktywny w samorządzie uczniowskim. Bo każdy z was ma różne talenty, różne zalety. Ale ważne jest to, żeby dać sobie szansę i zagłosować na tego kogoś, kto może mnie reprezentować, na kogoś, kto przekonał mnie swoim programem wyborczym - mówiła.
Zachęcała też do głosowania w Budżecie Obywatelskim do 23 września, gdzie o wsparcie finansowe ubiega się niemal 400 projektów w 35 dzielnicach miasta.
Z rąk prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz kilkunastu nauczycieli otrzymało pamiątkowe dyplomy za swoje zaangażowanie w dotychczasowe trzy edycje Gdańskich Lekcji Obywatelskich
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Prezydent Gdańska przypomniała też uczniom o wartościach europejskich i wspólnocie krajów UE. - To szczególnie ważne w kontekście tego, że nasza ojczyzna od 1 stycznia 2025 r. będzie przez pół roku przewodzić Unii Europejskiej - dodała.
- Nie bójcie się działania. I nie bójcie się porażek, bo one kształtują charakter. Kiedy zobaczycie, że wasze działanie przynosi efekt, to uwierzycie, że macie sprawczość. I ta sprawczość może z roku na rok się rozwijać. Wierzę w to, że tutaj na tej sali są liderki i liderzy naszego społeczeństwa obywatelskiego - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz.
Jak budować wspólną przyszłość?
Słowa powitania do uczniów przekazała Patrycja Medowska, zastępca dyrektora ECS.
- Chcemy, żebyście tutaj przychodzili, bo mamy wam do powiedzenia bardzo piękną, inspirującą opowieść o Solidarności, która wydarzyła się tu na terenie Stoczni Gdańskiej ponad 40 lat temu. Ta opowieść mówi o czymś wyjątkowym. O tym, jak można wyjść poza swoje poglądy spotkać się z drugim człowiekiem, podpisać porozumienie i budować wspólną przyszłość. Mówię tu o strajkujących robotnikach, którzy komunistycznej wtedy władzy powiedzieli: "Nie, nie zgadzamy się na deptanie naszych praw i naszej godności" - mówiła Patrycja Medowska.
Patrycja Medowska, zastępca dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Zaprosiła jednocześnie uczniów na festiwal All About Freedom, który odbędzie się w dniach 12-19 października, podczas którego w specjalnej sekcji dla młodych ludzi będą pokazywane filmy. - Będą to filmy trudne i mądre. Takie, które trochę pomogą wam zrozumieć często okrutny świat, w którym jesteśmy - dodała.
ZOBACZ lekcje-wykłady dla młodzieży
Cztery wykłady i warsztaty
Przed młodzieżą podczas pierwszego dnia Gdańskiego Tygodnia Demokracji wystąpili też: Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna), Karolina Opolska (TVP3) oraz Kuba Kaługa (Radio Gdańsk).
Agnieszka Wiśniewska w wykładzie pt. "Ja obywatel: moje, twoje, nasze" wróciła pamięcią do swojego uczestnictwa w harcerstwie i organizowanych w nim wędrówek.
Agnieszka Wiśniewska (Krytyka Polityczna)
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Dziś przypominają mi one trochę życie społeczne. I to jest życie w świecie, w którym chciałabym żyć. W świecie, w którym młodsi są zmotywowani, żeby iść szybciej. Nikt ich nie popędza, nie marudzi. Ale starsi i więksi rozumieją, że warto trochę zwolnić, żebyśmy wszyscy szli razem. Ja obywatelka chciałabym żyć w takim świecie, w którym moje, twoje tempo marszu przez całe życie staje się naszym wspólnym tempem - powiedziała przedstawicielka Krytyki Politycznej.
Sąd pracy potrzebuje ławników na kadencję 2024-2027. Zgłoszenia do 20 września
Karolina Opolska przedstawiła wykład pt. "Mam prawo mówić NIE! Od asertywności do nieposłuszeństwa obywatelskiego".
Nawiązała do historii strajków z sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, kiedy robotnicy sprzeciwili się systemowi komunistycznemu.
- Wtedy prawdopodobnie nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji tego, co wówczas zrobili, z tego swojego głośnego "nie". Mówimy "nie" i widzimy, że nic się zmieniło. Ale czasem trzeba poczekać. A czasem zmiana nie nadchodzi, ale to nie oznacza, że nie warto powiedzieć "nie". Wy też macie prawo, a wręcz obowiązek w niektórych momentach mówić "nie". Zarówno w życiu osobistym - i tu mam na myśli asertywność, jak i w szerszym kontekście społecznym - a tu chodzi o nieposłuszeństwo obywatelskie - przekonywała dziennikarka.
Karolina Opolska (TVP3) i Kuba Kaługa (Radio Gdańsk)
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Kuba Kaługa swój wykład zatytułował "W świecie narracji i manipulacji". Przyznał jednocześnie, że są to metody chętnie stosowane przez polityków, z którymi rozmawia na antenie.
Pył węglowy w dzielnicach przyportowych - narada w urzędzie i nowe pomysły portu morskiego
- Bardzo mi zależy jednak na tym, żebyście po moim wywodzie nie mieli takiego poczucia, że wszyscy, którzy do was publicznie mówią, to manipulują, wszyscy kłamią i wszyscy was oszukują. Bardzo w to wierzę - i wynika to z mojego 20-letniego doświadczenia dziennikarskiego - że tak nie jest, że nie wszyscy politycy kłamią, oszukują i manipulują. Ale wielu z nich to robi i trzeba być bardzo uważnym - ostrzegł dziennikarz Radia Gdańsk.
Z wykładem pt. "Nowe lekcje obywatelskie o Unii Europejskiej: od Konwencji Praw Dziecka po prawa obywatelskie O nowej edycji Gdańskich Lekcji Obywatelskich" wystąpiła Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 (na Zaspie, ul. Meissnera 9), liderka Kreatywnej Pedagogiki.
Agnieszka Tomasik, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8, współtwórczyni Gdańskich Lekcji Obywatelskich
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
- Macie prawo do własnego zdania. Na tym prawie mi szczególnie zależy. Jak byliście w I czy II klasie często podnosiliście ręce. Dobrze byłoby, gdyby w naszych obywatelskich szkołach, te ręce były podnoszone aż do matury, aż do końca naszych szkół. Żebyście nie zamykali się w swoich obserwacjach i mieli prawo do mówienia tego, co myślicie - powiedziała nauczycielka.
Młodzież brała też udział w warsztatach rysowniczych z Henrykiem Sawką, które poprowadzili dziennikarka Magdalena Rigamonti oraz Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska.
Aleksandra Suława. Poznaj laureatkę nagrody Ambasador Nowej Europy i jej książkę
8. Gdański Tydzień Demokracji potrwa do czwartku, 19 września.
NASZA FOTOGALERIA