• Start
  • Wiadomości
  • 764. Jarmark św. Dominika otwarty. Klucze do miasta trafiły do kupców

764. Jarmark św. Dominika uroczyście otwarty! Klucze do miasta dla kupców do 18 sierpnia

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała na trzy tygodnie klucze do miasta Pawłowi Orłowskiemu, wiceprezesowi Międzynarodowych Targów Gdańskich. Tym samym Jarmark św. Dominika został otwarty. Byli szczudlarze, tancerze, muzyka na żywo, carillion, mieszczanie, szlachta, przekupki, a nawet gigantyczny kogut - stróż Jarmarku.
27.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa osób. Pośrodku jest kobieta, która unosi w rękach - na wysokość głowy - symboliczny, wykuty przez kowala, klucz do bram miasta. Przejmuje go mężczyzna stojący na prawo od kobiety
Prezydent Dulkiewicz przekazuje klucze do miasta Pawłowi Orłowskiemu z Międzynarodowych Targów Gdańskich na przedprożach Dworu Artusa
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Po wpadce, jaką była przegrana Lechii z Motorem Lublin 0:2 u siebie w piątkowy wieczór, Gdańsk czekał na jakieś pozytywne wydarzenie. 

I szczęśliwie miał je już przygotowane, w postaci otwarcia Jarmarku św. Dominika. 

Może pogoda nas nie rozpieściła, bo chmury szczelnie zakryły niebo, ale przynajmniej nie spadł na nas ulewny deszcz, jak to miało miejsce wieczorem w Paryżu, gdzie jednego wieczoru spadło na ceremonię otwarcia IO tyle deszczu, ile spada normalnie w 15 dni.  

Gdańsk też zna takie ulewy. Należy się więc cieszyć, że skończyło się tylko na zasłoniętym niebie, praktycznie bez deszczu. Liczna publiczność mogła w komforcie obserwować uroczystość otwarcia Jarmarku św. Dominika setkom ludzi - miejscowym i turystom - przed Dworem Artusa przy Długim Targu. 

Zaczęło się od występów szczudlarzy, później tancerzy. Grała muzyka na żywo. Dzieci poprzebierane były za nadwornych błaznów/trefnisiów; były kobiety w strojach z epoki - przekupki, obok nich kupcy; do tego przebrane w greckie togi Alegorie. Zagrano uroczysty hymn Jarmarku. Pojawił się też sporej wielkości kogut, symbol jarmarku. 

Innymi słowy: w krótkim czasie, 45 minut, działo się dużo, a nawet bardzo dużo. 

Jarmark św. Dominika. Co nas czeka w weekend

Kobieta na szczudłach, ubrana na biało, jest po lewej stronie zdjęcia. Centralnie - mężczyzna w złotym stroju Merkurego, który przyklęka, by wręczyć pierścionek zaręczynowy kobiecie na szczudłach. Wokół jest tłum uczestników parady
To była jedna z najbardziej niezwykłych chwil tegorocznego otwarcia Jarmarku św. Dominika. Sebastian Wolf - artysta na szczudłach, grający rolę boskiego Hermesa - oświadczył się Ewie Jakielaszek, w roli Fortuny. Panna odpowiedziała TAK! Wszystko działo się na środku ul. Długiej, tuż przy Ratuszu Głównego Miasta. Publiczność zareagowała entuzjastycznie. Jedni zastanawiali się, czy to są prawdziwe zaręczyny (odpowiadamy, że jak najbardziej prawdziwe!), inni: jak sprawny fizycznie musi być ten człowiek, skoro na szczudłach bardzo trudno jest chodzić, a co dopiero przyklęknąć
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Klucze przekazane  

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz tradycyjnie przekazała klucze do miasta kupcom, których reprezentował Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. 

Prezydent Dulkiewicz powiedziała: - Cieszymy się, że możemy kontynuować dawną tradycję. Gdańsk jest zakorzeniony w przeszłości, ale dodajemy do tego domieszkę nowoczesności. Dlatego Jarmark to nie tylko handel, ale także okazja do rozmowy, dyskusji na specjalnie do tego celu przygotowanych Przystankach. Bowiem spotkanie z drugim człowiekiem to najlepsza szczepionka na trudne czasy.  

Prezydent Dulkiewicz towarzyszył wiceprezydent Piotr Grzelak. Byli gdańscy rajcy na czele z przewodniczącą Rady Miasta Agnieszką Owczarczak. Był senator RP Bogdan Borusewicz; marszałek województwa Mieczysław Struk; przeor klasztoru dominikanów Michał Osek; przedstawiciele Energi SA (sponsor otwarcia). 

Przypomniano, że początki jarmarkowej tradycji w Gdańsku datowane są na rok 1260 r. Wówczas to papież Aleksander IV zezwolił miejscowym dominikanom udzielać studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela, św. Dominika. Wraz z religijną uroczystością organizowany był jarmark.

Szczudlarka w czasie jarmarkowej parady
fot. Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Otwarte kramy, parady, spotkania, koncerty

Wcześniej, bo już o godz. 10, otwarto kramy 764. Jarmarku św. Dominika.

Tegoroczny Jarmark to 760 stoisk, na których sprzedaje 613 wystawców, z czego 210 z Pomorza, w tym 130 z Gdańska. 18 kuchni świata, rękodzieło, różnego rodzaju sztuka, rzeczy kolekcjonerskie, antyki czy moda – to wszystko znajduje się w jarmarkowych kramach. Jarmark to także część artystyczno-kulturalna z ponad 150 pozycjami w programie dziennym.

Później ulicami Głównego Miasta - Długą i Tkacką  Długą, Tkacką, Kołodziejską, Węglarską, Pańską, Podmłyńską, Wielkie Młyny oraz Rajską.- przeszła parada barwnych postaci. 

Co nas czeka w weekend? 

Na Skwerze Świętopełka Wielkiego stanęła Strefa Miast i Regionów. Jej gospodarzami są: województwo lubelskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, Stowarzyszenie Żuławy oraz Cypr. Na miejscu degustacja lokalnych przysmaków, wystawy, zabawy. Stref Miast i Regionów będzie czynna do wtorku, 30 lipca, w godzinach 10.00-20.00. 

Na Skwerze Heweliusza i przy ulicy Rajskiej stworzono Przystanek Równość. To miejsce, w którym w formule letniego odpoczynku są prowadzone rozmowy o ważnych społecznie tematach takich jak tolerancja, otwartość, wolność oraz zacieranie różnic pokoleniowych i kulturowych.

Kobiety na ulicy
Justyna Sieniawska, aktorka znana z serialu "Na sygnale", kręci w Gdańsku program dla TVP Kultura. Tu w otoczeniu gdańskich mieszczek
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na Targu Rybnym zlokalizowano Przystanek Przygoda z AmberSky.  Tam o godz. 16.30 Dominik Contest, bitwy taneczne dla breakdancerów. Swoje umiejętności będzie można sprawdzić w kategoriach: hip-hop 1vs1 i dancehall 1vs1. Eliminacje rozpoczną się 45-sekundowymi pokazami, a następnie uczestnicy zmierzą się w bitwach tanecznych. 

Na Ołowiance stanie Przystanek Port Gdańsk pod Żaglami. o godz. 18 na scenie zaprezentuje się zespół Pan B. czyli czterech muzyków grających poprockowe piosenki w bluesowym klimacie.

NASZA FOTOGALERIA Z INAUGURACJI JARMARKU:

JARMARKOWE ULICZKI TEMATYCZNE

Przechadzając się pomiędzy stoiskami handlowymi Jarmarku św. Dominika będzie można trafić na tematyczne, wyjątkowe uliczki.

Uliczka Pomorska:
Lokalizacja: ul. Szeroka

Uliczka Pomorska to wyjątkowe miejsce, które kusić będzie wszystkich regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Będzie można spotkać na niej pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne będą również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną. Tutaj z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Strefa Grafiki i Plakatu – Digital Art.
Lokalizacja: ul. Tkacka

Ulica Tkacka, obok tradycyjnego rękodzieła, przyniesie spotkania ze sztuką cyfrową. Gospodarze tej nowatorskiej strefy nie skorzystają jednak z tradycyjnych narzędzi w celu stworzenia obrazu, a sięgną do komputerowych symulacji – kreując plakaty, komputerowe grafiki i witraże. Jednocześnie pozostawią odwiedzającym swobodę interpretacji prac. To często kolorowe i odważne iluzje, które doskonale unowocześnią każde wnętrze i zaprezentują otwarcie się tradycji Jarmarku na świat fantastyki i nowości. Cyfrowa przestrzeń z sukcesem zadebiutowała na Jarmarku w 2023 roku.

Uliczka Polskich Projektantów Mody
Lokalizacja: ul. Straganiarska

Strefa Polskiej Mody – od wielu lat projektanci, poprzez unikatowe projekty, zapraszają odwiedzających Jarmark św. Dominika do świata mody. Moda ta często wykracza jednak poza granice tradycyjnych krojów – choć czerpie również z klasyki. Twórcy z ul. Straganiarskiej gwarantują indywidualne, najczęściej polskie projekty. Projekty odważne i nieoczywiste, które podkreślą tożsamość każdego, kto pragnie uwypuklić swą osobowość również poprzez styl ubioru czy dodatków.

Strefa kolekcjonerów – historyczne cuda
Lokalizacja: Przystanek Retro, ul. Długie Ogrody

To właśnie do Gdańska przybywają kupcy z całej Europy, by handlować i wymieniać się zabytkowymi cudami. To miejsce dla odwiedzających w każdym wieku, aby spotkać tradycję mieszającą się z nowoczesnością. Strefa Kolekcjonerów to podróż w czasie – gratka dla pasjonatów starej porcelany i szkła, starych pocztówek, obrazów, oryginalnych mebli, biżuterii, kolekcjonerskich monet i znaczków oraz tysięcy innych historycznych cudów i drobiazgów, które czekają na odkrycie i zasługują na dalszą, nową historię.

Uliczka Artystyczne Podwale
Lokalizacja: ul. Podwale Staromiejskie i Grobla IV

Artystyczne Podwale reprezentują rękodzielnicy, twórcy małych manufaktur i lokalni artyści. Prezentowany przez nich asortyment to doskonała okazja do spotkania ze sztuką klasyczną lub bardziej nowoczesną. To uliczka z tradycyjnym rzemiosłem, z szansą na zakup unikatowej ceramiki, biżuterii, bursztynu, ręcznie robionych świec oraz malarstwa – nie tylko na płótnie - lub nowoczesnych, autorskich drobiazgów i cudów, które doskonale wpisują się w kupiecki charakter i historię Gdańska.

XXIX ŚWIĘTO CHLEBA W GDAŃSKU

Już od 29 lat jednym z ważnych wydarzeń programowych Jarmarku św. Dominika jest Święto Chleba. Tegoroczna edycja odbędzie się 28 lipca (niedziela) na Skwerze Heweliusza, oferując wiele atrakcji i degustacje pysznego pieczywa i wyrobów cukierniczych. Program na scenie i w namiotach programowych będzie towarzyszył odwiedzającym od godziny 10 do godziny 17.

XXIX Święto Chleba wpisuje się w strategię promocji zdrowego żywienia Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, który je finansuje. Dla rzemieślników piekarstwa jest to doskonała okazja do budowania relacji z klientami oraz promowania wysokiej jakości produktów zbożowych, co wpisuje się w trend świadomego planowania posiłków zawierających dobre pieczywo. Podczas Święta Chleba przewidziane są degustacje wyrobów piekarskich i cukierniczych, będzie można wziąć udział w konkursach, w których nagrodami będzie mąka i piekarnicze produkty, oraz cieszyć się występami artystycznymi m.in. wspólnie śpiewać szanty z Zespołem Trzy Majtki. Teatr Qfer zadba o atrakcje dla młodszych uczestników Święta Chleba. W strefie konsultacji eksperci i dietetycy wesprą zainteresowanych fachową wiedzą, jak wybrać właściwe pieczywo do codziennej diety. Organizacja tego wydarzenia była możliwa dzięki współpracy komitetu organizacyjnego, w skład, którego wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku oraz MTG. XXIX Święto Chleba w Gdańsku jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych. Więcej na jarmarkswdominika.pl/wydarzenia-specjalne/swieto-chleba/

GŁÓWNY SPONSOR JARMARKU - AMBERSKY ZAPRASZA NA CODZIENNĄ ROZRYWKĘ DLA MŁODYCH I STARSZYCH

AmberSky jest pierwszym w historii Jarmarku św. Dominka partnerem tytularnym Przystanku – Przystanek Przygoda z AmberSky. To tam znajdziemy m.in. Strefę Stałych Atrakcji zapewnioną przez głównego sponsora całego wydarzenia: labirynt z zagadkami, kubik sensoryczny, strefę relaksu, tworzenie napisu string art, paszport poszukiwacza przygód, ściana marzeń, Poszukiwacz Skarbów – spływ rwącą rzeką - domek z symulatorem VR i Gdańską Karuzelę. Do stałych atrakcji zaliczają się również Koło Widokowe AmberSky oraz spinning coaster Wirujące Beczki, które znajdziemy na Ołowiance.

JARMARK W STREFIE MIESZKAŃCÓW

Przypominamy, że w dniach 15 lipca – 25 sierpnia obowiązuje jarmarkowa organizacja ruchu. Szczegóły związane ze zmianami funkcjonalności ulic Starego Miasta dostępna jest na stronie https://jarmarkswdominika.pl/dla-mieszkancow/.

Zachęcamy do wybrania się na Jarmark św. Dominika komunikacją miejską. Jeśli jednak na środek komunikacji zostanie wybrany samochód organizatorzy zachęcają do skorzystania ze strefy Park&Ride, która znajdzie się na Placu Zebrań Ludowych – w cenie biletu parkingowego będzie darmowy przejazd tramwajem na i z Jarmarku.

Cena:

  • 15 zł za cały dzień do godz. 23.59
  • 13 zł z Kartą Mieszkańca

Bilet ważny max dla 5 osób.

Bilet ważny na trasie (w 2 strony): 

  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Brama Wyżynna
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Hucisko
  • Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Nowe Ogrody

Godziny otwarcia Jarmarku św. Dominika:

Jarmark jest otwarty przez cały tydzień od 10.00 do 20.00. Dodatkowo, w piątki i soboty, stoiska gastronomiczne są czynne do godz. 21.00.

TV

Mniej bruku - więcej drzew!