• Start
  • Wiadomości
  • 760. Jarmark św. Dominika. Ostatni dzień największej tego typu imprezy w Polsce

760. Jarmark św. Dominika. Ostatni dzień największej tego typu imprezy w Polsce

Tegoroczna edycja największej plenerowej imprezy handlowo-kulturalnej w Polsce rozpoczęła się w Gdańsku w sobotę, 25 lipca. Z powodu epidemii koronawirusa było mniej stoisk, ale atrakcji nie brakowało. W niedzielę, 16 sierpnia, ostatni dzień 760. Jarmarku św. Dominika. Oficjalne zakończenie można obserwować online.
16.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
jarmark_otwarcie-063_799x533 (1)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. 

- pisali organizatorzy 760. Jarmarku św. Dominika na oficjalnej stronie internetowej imprezy. I dodawali:

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. W jednym z najstarszych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał tak: W miesiącu sierpniu odbywa się wielki Jarmark od św. Dominika, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim. Na Jarmark zewsząd przybywali też cyrkowcy, akrobaci i trupy aktorskie. Pokazywane były rozmaite dziwy, egzotyczne zwierzęta, a nawet podobno… syreny.

Jarmark św. Dominika odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Tę tradycję przerwała II wojna światowa. Powrócono do niej w 1972 roku. I to właśnie wtedy symbolem jarmarku stał się kogut.

 

r00021893
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 25 lipca, kończy w niedzielę, 16 sierpnia. Ze względu na koronawirusa było mniej stoisk, trzeba było przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Jarmark trwał 23 dni, na odwiedzających czekało 650 stoisk rozstawionych na 40 tys. m2 powierzchni na 21 ulicach. Wśród wystawców najwięcej było tych, którzy proponowali produkty rzemieślnicze (40 proc.), kolekcjonerskie (24), artystyczne, kulinarne (18).

W niedzielę, 16 sierpnia, zakończenie jarmarku i ostatnia okazja, by zobaczyć, potargować, kupić. 

Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2020 przyznane. Poznaj najlepszy smak i pomysł


O godz. 16.00 ceremonia zakończenia, którą obejrzeć można jedynie online na FB Jarmarku św. Dominika. Klucz do bram miasta powróci do rąk prezydent Gdańska, po raz ostatni odegrany zostanie hejnał Jarmarku. 

W dniu zakończenia na jarmarkowych uliczkach pojawią się barwne postaci: Złoty Hermes (patron kupców), kupiec gdański z kluczem do bram miasta, szczudlarze w kostiumach, mieszczanie i Karmazynowy Kogut (symbol jarmarku).

Bezpieczny Jarmark św. Dominika - pamiętaj o maseczce, dezynfekcji i zachowaniu odstępu

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta