• Start
  • Wiadomości
  • 75. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Gdańsku. Pamięć i hołd mimo epidemii

75. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Gdańsku. Pamięć i hołd mimo epidemii

Pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” w piątek 9 maja, władze Gdańska i województwa pomorskiego złożyły kwiaty w 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Zobacz naszą relację fotograficzną z tego wydarzenia.
08.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańskie uroczystości w 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej
Gdańskie uroczystości w 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W tym roku z powodu epidemii Covid-19, mimo okrągłej 75. rocznicy, gdańskie uroczystości związane z upamiętnieniem dnia zakończenia II Wojny Światowej były dużo skromniejsze niż w ubiegłych latach. Uczestnicy krótkiej uroczystości mieli ze względów profilaktycznych maseczki na twarzach. Nie było kompanii honorowej wojska, ani apelu poległych.


Władze Miasta reprezentowały prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, z kolei w imieniu samorządu wojewódzkiego kwiaty pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” złożył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Środowiska kombatanckie reprezentował kpt w st. spocz. Henryk Bajduszewski z Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo – Historycznego. Obecni też byli: Karol Wardański z Zarządu Okręgowego w Gdańsku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, a także dowódca Garnizonu Gdańsk płk. Piotr Piątkowski.



ZOBACZ FOTORELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI:

 

W maju 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę. Akt kapitulacji III Rzeszy kończył najbardziej krwawy i tragiczny konflikt wojenny w historii ludzkości. Życie swoje w czasie 6 lat wojny na kilku kontynentach straciło wg. różnych historycznych szacunków od 70 do 85 mln ludzi. Dzień 8 maja jest świętowany jako dzień zakończenia II Wojny Światowej w krajach Europy Zachodniej i w Polsce. W niektórych krajach – szczególnie dawnego Związku Sowieckiego – za datę zakończenia wojny uznaje się 9 maja.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo