Na początku bieżącego roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia ogłosiły, że rozdadzą w sumie dwa tysiące takich "kopert". Trafiły one głównie do podopiecznych obu instytucji, a kolportaż trwał od końca stycznia do pierwszych dni kwietnia. MOPR przekazał w sumie 1,5 tysiąca sztuk, a GOPZ – pół tysiąca.
Takie "koperty" to duża pomoc przede wszystkim dla ratowników medycznych, którzy mają nierzadko tylko kilka minut, by uratować komuś życie czy zdrowie.
Tzw. koperta życia to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.
Pomysł ten spodobał się m.in. radnym z Przymorza Wielkiego. Już we wrześniu br. podjęli oni decyzję o przeznaczeniu 3 tysięcy złotych na taki zakup dla starszych mieszkańców tej dzielnicy (a mieszka ich tu co najmniej kilka tysięcy). Pieniędzy wystarczyło na 700 sztuk.
Krzysztof Skrzypski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie, przyznaje, że powodów, by zakupić akurat "koperty" było kilka. Po pierwsze: nie było już ich w tutejszym Centrum Pracy Socjalnej, które zajmowało się ich dystrybucją. Po drugie – zbliżał się październik, a więc gdański "miesiąc senioralny" i zastanawiano się nad ciekawym projektem, który można by zrealziować z myślą o seniorach.
- Początkowo zaproponowałem, by na "koperty" przeznaczyć 1,5 tysiąca złotych. Radnym pomysł spodobał się jednak tak bardzo, że uznali, że warto tę kwotę podwoić – mówi przewodniczący Skrzypski. - Koperty dotarły do nas w drugiej połowie listopada. Planujemy rozdawać je w trakcie wiosennych festynów dzielnicowych. A już dziś można je odbierać w siedzibie naszej Rady. Część z nich przekażemy do tutejszych klubów seniora.
Siedziba Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie mieści się w budynku przy ul. Jagiellońskiej 5. Koperty można odbierać w trakcie dużurów radnych, w każdą środę w godzinach 9 – 11 oraz 17 – 19.
Koperta życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy jej właściciel nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie.
Czytaj też:
Koperta życia dla seniora. Może uratować zdrowie osób starszych i samotnych