Zoo w Gdańsku od 1954 roku
1 maja 1954 roku pierwsi goście przekroczyli bramy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Przez lata ogród tworzony był dzięki zaangażowaniu mieszkańców Pomorza oraz pracowników zoo. W latach 90. oficjalnie wkroczyło w szeregi międzynarodowych organizacji. W tym roku świętujemy 70-lecie działalności Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.
- 70 lat za nami, ale najważniejsze jest to, co jest przed nami, a mamy wiele planów do zrealizowania. Do 2030 roku jest określony plan. Wszystko po to, by zoo było atrakcyjne dla turystów, a dla zwierząt najlepszym domem - powiedziała Emilia Salach, dyrektor gdańskiego zoo podczas uroczystej rocznicowej gali, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w czwartek, 25 kwietnia. - To miejsce nie istniałoby oczywiście bez ludzi, pracowników, którzy opiekują się zwierzętami każdego dnia. Dlatego uhonorowaliśmy najdłużej pracujących w ogrodzie.
Rola współczesnych ogrodów zoologicznych
Podczas gali został odczytany list od minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski, która podkreślała jaka jest rola współczesnych ogrodów zoologicznych.
W ciągu ostatnich 70 lat zmieniło wiele w historii gdańskiego zoo, ale też naszego postrzegania roli zwierząt i sposobu ich traktowania, także sposobu, w jaki patrzymy na przyrodę, korzystamy zasobów ziemi, odpowiedzialności za zmiany klimatyczne wywołane działaniami człowieka, gatunku będącego elementem ekosystemu. Zwierzęta nie są już tylko atrakcją, której jedynym zadaniem jest zaspokajanie naszej ciekawości i dostarczanie zabawy. Tak samo ziemia nie jest już w naszym myśleniu źródłem niewyczerpanych zasobów, które możemy bezkarnie eksploatować, nie oglądając się na konsekwencje.
Bardzo państwu dziękuję za prace jaką wykonało gdańskie zoo. Ogród zoologiczny w Oliwie jest miejscem gdzie zagrożone wyginięciem endemiczne gatunki, takie jak np. oryks szablorogi, mają szansę na przetrwanie. To tu możemy zrozumieć znaczenie bioróżnorodności i dowiedzieć się, jak wielki jest wpływ działalności człowieka na ekosystem, oraz jak minimalizować zagrożenia, których jesteśmy źródłem. Z uwagą traktowana jest również kwestia dobrostanu zwierząt, podejmowane są starania, by rozmiary wybiegów, ich wyposażenie, organizacja grup hodowlanych odpowiadały wymaganiom fizycznym, jak i psychicznym przetrzymywanych zwierząt. Gdańskie zoo jako największy ogród zoologiczny w Polsce, ale również spełnia wysokie standardy Europejskiego Stowarzyszenia.
- przekazała w liście minister.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI JUBILEUSZOWEJ
Nagrodzeni pracownicy
Jubileusz zoo to okazja do wręczenia nagród za osiągnięcia i staż pracy. Przyznane zostały nagrody od Prezydenta RP oraz medale Prezydent Miasta Gdańska.
Podczas uroczystości jubileuszowych wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz w imieniu Prezydenta RP wręczyła odznaczenia państwowe pracownikom gdańskiego zoo za szczególny wkład w jego rozwój. Nadała także medale „Sint Sua Praemia Laudi” Gdańskiemu Ogrodowi Zoologicznemu jako ważnej instytucji dla promocji regionu oraz długoletniemu dyrektorowi Michałowi Targowskiemu. Wojewoda pomorska objęła również działalność zoo patronatem honorowym.
Złotymi medalami za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków i długoletnią służbę odznaczeni zostali: Lesław Czeremański, Andrzej Gutowski, Beata Kuźniar oraz Teresa Michalewicz. Srebrnym medalem - Tomasz Subotowicz, a brązowymi - Mateusz Ciecholewski i Sylwia Szarmach.
- Ostatnie lata pokazują, że ogród zoologiczny się zmienia. Nasze zoo ma dobre opinie, ludzie chętnie je odwiedzają o czym świadczy 600 tys. gości w poprzednim roku. To jest dostrzeżenie waszej codziennej pracy, za co bardzo wam dziękuję. Życzę wam dalszego rozwoju - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska,.
Prezydent Miasta Gdańska wręczyła medale pracownikom, którzy mają najdłuższy staż w pracy w ogrodzie i byli to: Violetta Szymikowska, Dariusz Grudziński, Robert Pęśko, Marek Janik, Rafał Pałkiewicz, Danuta Pyszkowska, Agnieszka Targowska, Tomasz Fiałkowski, Kazimierz Cyman.
- Na pewno wielkim wyzwaniem jest edukacja. Program edukacyjny Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego cieszy się wielką popularnością. Także edukacja o naszej współodpowiedzialności za klimat, za planetę, za to jak wyglądać będzie za kilka lat to nasza wspólna praca - dodała Aleksandra Dulkiewicz.
Całość uroczystości zwieńczył wykład dyrektora warszawskiego zoo dr Andrzeja Kruszewicza: „Po co komu zoo?” oraz bankiet, na którym nie zabrakło jubileuszowego tortu.
Atrakcje na urodziny zoo w Gdańsku
Z okazji urodzin, zoo w Gdańsku przygotowało atrakcje dla gości. Obchody jubileuszu przypadną 11 i 12 maja. W ten weekend w zoo odbędą się liczne pokazowe karmienia, a także gry i animacje dla najmłodszych. Do 3 maja można przesyłać zdjęcia do konkursu fotograficznego. Chętni mogą wziąć udział w grze terenowej, a w okolicach woliery flamingów znajdziemy odświeżoną tablicę historyczną.
Szczegóły na stronie zoo.gdansk.pl.