Porządek 69. sesji RMG (116.18 KB, docx)
Pierwsza po wyborach sesja RMG
Najbliższa 69. sesja Rady Miasta Gdańska ma mieć typowo roboczy charakter. W porządku obrad znalazło się 14 projektów uchwał. Zanim podczas rozmowy w studio doszło do omówienia uchwał, gości poprosiliśmy o komentarz do wyborów parlamentarnych z 15 października. Opozycja demokratyczna ma większość w Sejmie (248 mandatów) i utworzy nowy rząd.
Jacek Karnowski o najważniejszych sprawach dla Pomorza: - Metropolia, Lotos i KPO
- My się oczywiście z tego bardzo cieszymy, że to głosowanie tak przebiegło i ludzie taką wolę wykazali. To jest ogromna nadzieja dla takich samorządów jak Gdańsk, które były regularnie można wprost powiedzieć, tępione przez rząd Prawa i Sprawiedliwości i to na przeróżnych polach, ograniczaniem kompetencji, ograniczeniem finansowania, więc teraz jest tak naprawdę szansa, żeby wszystkie samorządy w całej Polsce odzyskały swoją autonomię - odpowiedziała Kamila Błaszczyk (KO).
- Niewątpliwie wybory wygrał PiS, ale będzie miał problem ze stworzeniem większości rządzącej. To jest oczywiste. Poza tym te pozostałe ugrupowania mają większość w tej chwili w Sejmie - mówiła radna PiS Elżbieta Strzelczyk. - Natomiast, jeżeli tak popatrzeć na programy tych wszystkich innych partii, które dostały się do Sejmu, to może będzie tak jak pani radna mówi, że rzeczywiście jakieś tam wpływy większe będą w samorządzie. Ja tak naprawdę na razie nie mam pojęcia jaki będzie wpływ.
- Myślę, że to dobrze, bo samorząd będzie istniał – tak skomentował wyniki wyborów parlamentarnych Bogdan Oleszek (WdG). - Bałem się, że przy następnych wyborach będzie koniec z samorządem, czyli z samorządnością. To byłaby centralizacja wszystkiego.
Programy wsparcia dla mieszkańców
W programie obrad 69. sesji są też uchwały, które dotyczą wsparcia zdrowotnego dla gdańszczanek i gdańszczan. Chodzi o Szczegółowy Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2023 Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026.
- Gdańsk to chyba jedno z pierwszych miast, które się zajęło tym tematem. Zanim powstała Ustawa, która wskazała, że właśnie tym samorządy powinny się zajmować. Zaczynało się od kwoty kilkuset tysięcy, dzisiaj mówimy już o milionach - mówił Bogdan Oleszek (WdG).
- Warto podkreślić, że program nie jest skierowany wyłącznie do osób młodych. Działania, które są tam zapisane, dotyczą także osób starszych i edukacji w kierunku zwiększonej tolerancji, tego, żebyśmy nie dyskryminowali drugiej osoby z przeróżnych powodów, czy to płci i wieku, orientacji seksualnej, wiary i innych elementów - dodała radna Kamila Błaszczyk (KO).
- Szczerze powiedziawszy, nie zapoznałam się z tą uchwałą, bo nie było jej w moich komisjach i nie zapoznałam się – powiedziała Elżbieta Strzelczyk (PiS). - Natomiast jeżeli chodzi o tolerancję w Gdańsku, to ona jest, ale zależy z której strony spojrzeć na tę tolerancję. Bardzo dużo mówimy o tolerancji, Gdańsk uważa się za miasto równości, natomiast nie jest do końca tak. Na przykład właśnie nas, czyli te ugrupowania prawicowe na marszach i nie tylko to się naprawdę traktuje bardzo, bardzo brzydko.
Mieszkalnictwo i ekologia
Nasi goście zwrócili też uwagę na to, że podczas sesji podniesiony zostanie kapitał zakładowy Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. W tej kwestii panuje zgodność, że należy to zrobić. GTBS zbuduje dzięki temu i dzięki rządowym funduszom kolejny budynek przy ul. Piotrkowskiej.
Radni podczas sesji zajmą się też nowym Regulaminem udzielania dotacji celowych na zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną, z wyłączeniem dotacji celowych na likwidację nieefektywnych źródeł ciepła. Nowe regulacje pozwolą na uzyskanie przez mieszkańców dotacji od 5 – 20 tys. złotych na zmianę źródła ogrzewania na ekologiczne.
Zobacz cały program: