66. sesja Rady Miasta Gdańska. W programie m.in aktualizacja projektu rowerowego STeR

W czwartek 31 sierpnia odbędą się obrady 66. sesji Rady Miasta Gdańska. To pierwsze spotkanie radnych po wakacyjnej przerwie. W przeddzień obrad w programie „Wszystkie strony miasta”, rozmawialiśmy z przedstawicielami wszystkich klubów o szczegółach czekającej nas sesji. Obecni byli: Kamila Błaszczyk – wiceprzewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Elżbieta Strzelczyk – radna klubu Prawa o Sprawiedliwości i Bogdan Oleszek – radny klubu Wszystko dla Gdańska.
30.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
sesja widziana z góry, rzędy ławek i krzesł na dużej sali, siedzą w nich ludzie
66. sesja Rady Miasta Gdańska rozpocznie się nietypowo - o godz. 8.00. Będzie w niej planowa przerwa na obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Uchwała aktualizująca projekt STeR

W porządku obrad 66. sesji rady Miasta Gdańska znalazło się 30 projektów uchwał. Ważnym punktem obrad z pewnością będzie aktualizacja programy STeR, który dotyczy rozwoju komunikacji rowerowej w mieście. Przez kilka miesięcy trwały społeczne konsultacje. (Druk 1745)

Porządek obrad 66. sesji RMG (115.03 KB, docx)

- To jest program, który nakreśla całą politykę rowerową rozwoju tras rowerowych w Gdańsku. Myśmy podjęli uchwałę w sprawie tego projektu właściwie już w poprzedniej kadencji Rady Miasta i teraz od dwóch lat następował proces jego aktualizacji – wyjaśniała Kamila Błaszczyk (KO). - Wiadomo, że z biegiem czasu sam rozwój miasta, zagęszczenie ludności się zmienia i teraz właśnie po wszystkich konsultacjach społecznych będzie ten projekt znowu podejmowany. Taką najważniejszą rzeczą, jaką wprowadza są ekostrady, czyli trasy szybkiego ruchu dla rowerów, które mają połączyć dzielnice z centrum i między sobą.

Startuje kampania Kręć Kilometry dla Gdańska - wszystko, co warto wiedzieć o konkursie

- Poza tym są tam plany dotyczące przyszłości – mówiła radna Elżbieta Strzelczyk (PiS). - W tej chwili wiemy, że mamy tras rowerowych dużo, ale gdzieś tam mamy jakieś miejsca, gdzie trzeba, korzystać z ulicy albo z chodników. Teraz to będzie ujednolicone, czyli będą ekostrady, będą też standardy takiej drogi, która będzie tylko drogą rowerową, jednokierunkową przy ulicach o oddzielonym ruchu dla jednego i drugiego kierunku, będą też trasy takie, które będą dwukierunkowe, ale też będą miejsca, gdzie tak jak dzisiaj są ciągi pieszo-rowerowe, z tym, że to już się w tej chwili ogranicza.

- Gdańsk to jest miasto przyjazne dla rowerów od wielu lat – podsumował radny Bogdan Oleszek (WdG). - W tej chwili uchwała wprowadzi udoskonalenie, ale również w jakiś sposób pogodzi rowerzystów i kierowców. Zawsze były konflikty na linii rowerzysta - prowadzący samochód. Mam nadzieję, że nie będzie już kolizji czy jakichś kłótniach na ścieżkach rowerowych. Wydaje się, że to rozwiąże problem i że wszyscy rowerzyści, a ich jest bardzo wiele, będą zadowoleni z tej uchwały.

Kolejne rodziny repatriantów w Gdańsku

Goście w studiu zapewnili, że nie powinno być rozbieżności w kwestii pomocy czterem rodzinom repatriantów z Kazachstanu. Radni w tej sprawie głosują zawsze jednomyślnie. Miasto od wielu lat realizuje program wsparcia dla Polaków, którzy wyrażą chęć zamieszkania w Polsce (Druk 1750).

- Repatrianci otrzymują środki finansowe i mają zapewnione miejsce pobytu. To jest program, który daje wsparcie na sam początek, jak przybędą do Gdańska. Bardzo się z tego cieszymy, że w ogóle mamy taki program, bo Polacy, którzy kiedyś zostali wygnani, kiedy wyrażą chęć, mogą przybyć do naszego miasta i rozpocząć nowe życie – mówiła radna Elżbieta Strzelczyk (PiS).

- Tak zgadzam się, że to jest bardzo dobry pomysł. Miasto Gdańsk chyba jako jedno z pierwszych, jak nie pierwsze wprowadziło taki program – wspominał Bogdan Oleszek (WdG). - Sporo rodzin skorzystało. Już w tej chwili następne pokolenia ukończyły studia. Wiem, że jeszcze pan prezydent Adamowicz spotykał się z tymi rodzinami, zawsze przed świętami. Miałem też okazję uczestniczyć w tych spotkaniach.

- Warto jeszcze podkreślić, że ta pomoc jest faktycznie kompleksowa, bo to nie tylko pomoc w znalezieniu dachu nad głową, ale też pomoc w znalezieniu pracy, żeby te rodziny rzeczywiście stały się tutaj samowystarczalne, żeby odnalazły się w Gdańsku i uznały go za swój drugi dom – dodała Kamila Błaszczyk (KO).

Czas kampanii wyborczej

Obrady 66. sesji RMG trwają w gorącym momencie wyborczej kampanii do parlamentu. Zapytaliśmy naszych gości, czy zamierzają kandydować do Sejmu lub Senatu.

Odpowiedzieli, że wprawdzie z różnych klubów są koledzy, którzy startują do parlamentu (Przemysław Ryś – KO, Karol Rabenda – PiS) to jednak oni sami nie biorą takiej opcji pod uwagę i nadal zamierzają pracować dla Gdańska.

66. sesja RMG rozpocznie się o godz. 8.00. W czasie obrad planowana jest przerwa w godzinach 10:30-12:00 na obchody 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności. Sesję będzie można śledzić na żywo na portalu gdansk.pl. Początek transmisji o godz. 8.00.

Zobacz cały program:

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu