61. Bieg Westerplatte. Kto najszybciej finiszował? OFICJALNI ZWYCIĘZCY

Bieg Westerplatte w tym roku rozgrywany był w niedzielę, 17 września. To już 61. edycja tej najstarszej i prestiżowej ulicznej imprezy biegowej w Polsce. Znamy zwycięzców - zobacz, kto pobiegł najszybciej.
17.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biegacze 61. kobieta i mężczyźni Biegu Westerplatte pokonują linię mety
Biegacze 61. Biegu Westerplatte pokonują linię mety
fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl

AKTUALIZACJA - niedziela 17.09 - godz.11.00

W tegorocznym Biegu Westerplatte wystartowało 2,7 tys. zawodników i zawodniczek. Mieli do pokonania trasę 10 km. Meta znajdowała się przy historycznej sali BHP. Według oficjalnych wyników najszybszy wśród mężczyzn na mecie był Florian Pyszel (Piekielni Warszawa)– 00:31:13. Najlepiej wśród pań finiszowała Marta Łagownik (Smaruj Na Trening Team) z czasem 00:35:29.

wyniki plansza z tabelągraficzną
 
źródło: timekeeper.pl

Każdy uczestnik pisze swoją historię

Pamięć i poszanowanie dla historii, chęć zaprezentowania się szerszej publiczności, zdrowie, rodzina, przynależność do lokalnej społeczności – to tylko część powodów i motywacji, jakie na przestrzeni 60 lat przyświecały uczestnikom Biegu Westerplatte w podjęciu wyzwania.

Sześć osób w strojach sportowych skacze, za nimi schody i smukły, wysoki pomnik
Pomnik Bohaterów Westerplatte - to im poświęcony jest Bieg Westerplatte. Na zdjęciu przed startem do 60. edycji
fot. Gdański Ośrodek Sportu

Cele te zresztą zmieniają się, podobnie jak przed dekady zmieniała się Polska, Gdańsk i sam Bieg Westerplatte. Ale to właśnie uczestnicy z roku na rok dopisują kolejny rozdział niesamowitej historii tego najdłużej, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w kraju. 

  • Termin: 17 września 2023, start: 10:10
  • Miejsce: start na Westerplatte - meta przy Europejskim Centrum Solidarności
  • Dystans: 10 km z atestem PZLA
  • Zapisy elektroniczne już się zakończyły, w dniu startu w Biurze Zawodów czeka na ostatnich chętnych 100 miejsc. 
  • Regulamin 61. Biegu Westerplatte  

Najstarszy bieg uliczny w Polsce okiem jego uczestników

Dlaczego warto wystartować w Biegu Westerplatte? O to pytaliśmy na starcie lub zaraz po przekroczeniu mety wielu biegaczy na przestrzeni ostatnich lat, a odpowiedzi zawsze różniły się. Za każdą z nich stała inna historia. Co motywuje do startu przedstawicieli różnych pokoleń biegaczy?  

Janusz Aszyk (rocznik 1950): - Debiutowałem w roku 1966, miałem wówczas 16 lat. Biegliśmy wówczas w sztafecie po 4 osoby, zajęliśmy drugie miejsce. Trudno zliczyć, ile razy brałem udział w Biegu Westerplatte, (…) chociaż pewnie ponad 15-20 razy. Gdy biegaliśmy w 1966 roku, to nas po Westerplatte oprowadzali uczestnicy wojny. Chodziliśmy po ruinach, to była żywa historia… 

Szymon Gumkowski (rocznik 1999): - Pięć lat temu pobiegłem swój pierwszy dystans 10 kilometrów podczas Biegu Westerplatte. Miałem czas 41 minut, zająłem któreś tam setne miejsce. Dzisiaj (60 edycja Biegu Westerplatte – przypis) zwyciężyłem z czasem o 10 minut lepszym, także warto trenować, warto walczyć i wierzyć w siebie!

Henryk Urtnowski (rocznik 1938): - Bieganie to podstawa do tego, żeby być zdrowym i dobrze się czuć (…). Podczas zawodów jest jeszcze dodatkowo ta rywalizacja, ona też daje mnóstwo zadowolenia z życia.

Anna Śleszycka (rocznik 1998): - Jestem gdańszczanką (…), podczas tego biegu zdobywałam kiedyś nagrody w kategorii K16. Tutaj stawiałam pierwsze kroki, tutaj złamałam granicę 40 minut, co dla mnie wówczas było super wydarzeniem.

Piotr Pobłocki (rocznik 1965): - Myślę, że startuję tu z trzydziesty raz. Zawsze ten bieg traktowałem jako swój i póki zdrowie pozwoli, będę startował. Kilka razy tu wygrywałem, kilka razy byłem drugi i trzeci.

Katarzyna Pobłocka-Głogowska (rocznik 1994): - Cztery lata temu w Gdańsku debiutowałam w maratonie i wygrałam, dlatego cieszę się, że ponownie (59 Bieg Westerplatte – przypis) udało mi się tu wygrać(…) Tym bardziej, że wygrał też Adam (Głogowski, mąż – przypis), a tata (Piotr Pobłocki – przypis) był czwarty. 

Jacek Wieliński (rocznik 1956): - Obliczyłem, że od 1991 wystartowałem 28 razy. Jeśli dodać do tego tą sztafetę z 1974 roku, to wychodzi 29. W tym roku (wypowiedź z 2022 roku – przypis) pobiegnę trzydziesty raz, nie sam zresztą, będzie ze mną biegła także moja żona.

Marek Kowalski (rocznik 1991): - To inna impreza niż wszystkie. Rozgrzewka z widokiem na napis „NIGDY WIĘCEJ WOJNY” zapada w pamięć. Do tego bym dodał bliskość morza, piękno Gdańska i wyjątkowych trójmiejskich kibiców (…). Biegacz na starcie jest podekscytowany i czuje, że bierze udział w czymś wielkim. Dla mnie osobiście starty w Biegu Westerplatte były wyjątkowe także z tego względu, że biegałem „u siebie”.

Bożena Mateja, kategoria 60+ podczas 59. Biegu Westerplatte: - To był co najmniej mój 9 albo 10 start na Westerplatte. (…) widzę, że coraz więcej starszych kobiet biega i to jest pocieszające. Bieganie to świetny sposób na dobre samopoczucie, przede wszystkim ma się kontakt z innymi biegaczami, pozytywnie zakręconymi ludźmi. To daje cel życia i chęć, żeby być jeszcze lepszym. Polecam!

Mapa z zaznaczoną trasą biegu
Mapa 61. Biegu Westerplatte
mat. GOS

Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej

W dniu imprezy - w niedzielę, 17 września - należy spodziewać się utrudnień polegających na czasowym wyłączaniu z ruchu poniższych ulic:

  1. W godzinach 6.00-14.00 - całkowite wstrzymanie ruchu na odcinku ul. Popiełuszki pomiędzy ulicami Nowomiejska a Rybaki Górne oraz ul. Nowomiejskiej na odcinku od ul. Jana z Kolna do ul. Popiełuszki,
  2. w godzinach: 8.00-12.00 - całkowite wstrzymanie ruchu na ul. Sucharskiego od ronda KOR do Westerplatte,
  3. w godzinach 09.30-12.00 całkowite wstrzymanie ruchu na ulicach: tzw. Stara Sucharskiego - droga serwisowa - od ronda KOR do ul. Lenartowicza)
    • Lenartowicza - w kierunku Centrum
    • Siennicka - w kierunku Centrum od ul. Lenartowicza do ul. Angielska Grobla
    • most Siennicki - w kierunku Centrum
    • Angielska Grobla
    • Ołowianka Kładka na Ołowiance
    • Grodzka – od Kładki na Ołowiance do ul. Wapienniczej
    • Wapiennicza
    • Stara Stocznia
    • Wałowa – od ul. Stara Stocznia do ul. Rybaki Górne
    • ulica Rybaki Górne - od ul. Wałowej do ul. Popiełuszki

Tramwaje

Utrudnienia w ruchu tramwajów mogą wystąpić w godz. 09.30-12.00:

Linia 8

Będzie funkcjonować na skróconej trasie Jelitkowo – (…) – Dworzec Główny – Hucisko – Śródmieście SKM, według specjalnego rozkładu jazdy.

Linia 9

Będzie funkcjonować na skróconej trasie Strzyża PKM – (…) – Dworzec Główny – Hucisko – Śródmieście SKM, według specjalnego rozkładu jazdy.

Zastępcza linia autobusowa T8

Linia zostanie uruchomiona na trasie Stogi Plaża – Nowotna – Stryjewskiego – Wosia Budzysza – Sucharskiego – Elbląska – Podwale Przedmiejskie – Śródmieście SKM – Podwale Przedmiejskie – Siennicka – Lenartowicza – Wosia Budzysza – Stryjewskiego – Nowotna – Stogi Plaża.

Autobusy

Linia 106

Nie będą zrealizowane kursy:

  • z Dworca Głównego 12 o godz. 07.53,
  • z Muzeum II Wojny Światowej 02 o godz.: 09.20, 10.39 i 12.19,
  • z Westerplatte 01 o godz.: 08.24, 10.02, 11.24 i 13.04.

Linia 111

Kursy z przystanku Górki Zachodnie 01 w kierunku Wałów Piastowskich o godz. 09.22, 10.02, 10.42 i 11.12 zostaną wykonane zmienioną trasą. Autobusy od tymczasowego przystanku Sucharskiego 93 (pod wiaduktem nad ul. Wosia Budzysza) do przystanku Brama Żuławska 05 pojadą przez most wantowy ulicami: Budzysza - Sucharskiego – Elbląską – Podwale Przedmiejskie - i dalej po stałej trasie. Dla linii 111 na zmienionej trasie obowiązywać będą wszystkie przystanki, tj. Węzeł Elbląska 01, Miałki Szlak 01, Mostek 01, które będą przystankami stałymi.

Kurs o godz. 11.42 z przystanku Górki Zachodnie 01 może natrafić w ciągu ul. Lenartowicza na chwilowe wstrzymania ruchu związanie z demontażem tymczasowych wygrodzeń.

Linia 130, 208         

Począwszy od kursów:

dla linii 130 o godz. 05.27 z przystanku Jasień PKM 01, dla linii 208 o godz. 10.20 z przystanku Łostowice Świętokrzyska 06 nie będzie możliwości dojazdu do przystanku Muzeum II Wojny Światowej 01. Przystankiem końcowym dla pasażerów będzie przystanek Wały Piastowskie 01, a początkowym Wały Piastowskie 02. Odjazdy z Dworca Głównego będą odbywać się według obowiązujących rozkładów jazdy.

Linia 158

Kursy z przystanku Wrzeszcz PKP 05 w kierunku Stogów o godz.  07.20, 08.23, 09.23, 10.23 i 11.18 zostaną skrócone do przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 03. Nie będą wykonane kursy ze Stogów do przystanku Ku Ujściu 05 o godz.: 08.49, 09.49, 10.45, 11.25 i 12.18. Od przystanku Rondo Mazowieckiego autobusy odjadą zgodnie z rozkładem jazdy.

Linia 606

Rozpocznie funkcjonowanie od kursu o godz. 11.45 z przystanku Dworzec Główny 12.

Linia 658

Rozpocznie funkcjonowanie dopiero od kursu o godz. 12.29 z przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 03.

 

dwie koszulki
Koszulki okazjonalne 61. Biegu Westerplatte
mat. organizatora

Specjalne koszulki

Partner techniczny imprezy, firma AdRunaLine przygotowała na tę okazję specjalne koszulki biegowe, które pozwolą wyróżnić się nie tylko na trasie 61. Biegu Westerplatte, ale także podczas innych zmagań biegowych czy treningów. 

Link do zakupu oficjalnych koszulek 61. Biegu Westerplatte

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu

Autorzy:
Dagmara Szajda, Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
Grzegorz Pawelec, Gdański Ośrodek Sportu

oprac. MW

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord