Obecna wymiana parkomatów w Gdańsku jest pierwszą na tak dużą skalę – demontowane są wszystkie stare maszyny. W ich miejsce ustawionych zostanie 166 nowych, 30 starych - po remoncie kapitalnym – trafi znów na miejskie ulice. We wszystkich będzie można płacić za parkowanie kartami płatniczymi, wszystkie są wandalo- oporne, odporne na działanie czynników atmosferycznych i posiadają zabezpieczenie antygraffiti oraz antyplakatowe.
Rozszerzenie Stref Płatnego Parkowania jest konieczne dla zapewnienia rotacji na miejscach postojowych w najbardziej uczęszczanych częściach miasta.
Wszystkie zmiany konsultowane były z Radami Dzielnic. Niektóre z Rad, jak na przykład Rada Oliwy prosiły o włączenie do SPP obszaru szerszego, niż zaproponowało to miasto, inne – jak Brzeźno czy Siedlce – nie widziały na razie potrzeby wprowadzenia w ich dzielnicach poboru opłat. Granice stref zostały więc ustalone po to, żeby w momencie zgłoszenia przez mieszkańców potrzeby ustawienia w tym obszarze parkometrów, zrobić to jak najszybciej, nie przechodząc czasochłonnych procedur rozszerzenia stref uchwałami.
- W pierwszej kolejności wymieniamy urządzenia w miejscach, gdzie dotychczas odbywał się pobór opłat, czyli w Śródmieściu Gdańska, na starym i Głównym Mieście - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Od poniedziałku natomiast (19 września) maszyny zaczną się sukcesywnie pojawiać w rejonach, w których poboru opłat dotychczas nie było.
Nie oznacza to jednak, że kierowcy będą od razu musieli tam płacić za postój. Pobór opłat zacznie się w nowych miejscach od 1 października.
- Do tego czasu, czyli przez dwa tygodnie, przyzwyczajać będziemy kierowców do nowej sytuacji - dodaje dyr. Kotłowski. - Pojawią się plakaty informacyjne, parkujący pojazdy w nowych strefach płatnego parkowania dostawać będą ulotki, parkomaty zyskają panele informujące o planowanych zmianach. Wszystko po to, by kierowcy wiedzieli, że od października postój w strefie będzie płatny, a mieszkańcy mieli czas, by zaopatrzyć się w specjalne identyfikatory.
Od 1 października poborem opłat objęte zostaną zarówno nowe obszary miasta, jak i miejsca, w których pobór opłat zostaje rozszerzony o przylegające do obecnej strefy ulice.
Roczna opłata dla mieszkańców wynosi 120 zł za jeden pojazd (płatne pozwolenie na parkowanie ZDiZ wydaje na konkretne numery rejestracyjne, a nie na okaziciela). Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie internetowej ZDiZ (punkt 2).
Poniżej wykaz ulic, na których nie było dotychczas płatnego parkowania:
WRZESZCZ:
- Bohaterów Getta Warszawskiego
- Bracka
- De Gaulle’a
- Fiszera
- Lendziona
- Łukasiewicza
- Matki Polki
- Narutowicza
- Olszewskiego
- Partyzantów
- Politechniczna
- Puszkina
- Sosnowa
- Własna Strzecha
- Wróblewskiego
- Zwycięstwa
ŚRÓDMIEŚCIE:
- Czopowa
- Dylinki
- Dyrekcyjna
- Gdyńskich Kosynierów
- Krosna
- Kupiecka
- Lisia Grobla
- Rybaki Dolne
- Sieroca
- Stare Domki
- Targowa
- Tartaczna
- Wałowa
- Wały Piastowskie
PRZYMORZE:
- Arkońska
- Lęborska
- Słupska
- Szczecińska
- Śląska
OLIWA:
- Asnyka
- Derdowskiego
- Drzymały
- Grottgera
- Grunwaldzka
- Husa
- Kaprów
- Kasprowicza
- Kaszubska
- Kęckiego
- Miraua
- Noakowskiego
- Orkana
- Tetmajera
- Wita Stwosza
- Wąsowicza
- Zacisze
- Żeromskiego
ANIOŁKI:
- Fahrenheita
- Smoluchowskiego