"Anna Maria", "10 w skali Beauforta", "Matura", "Nie zadzieraj nosa", "Takie ładne oczy", "Dozwolone do lat 18", "Kwiaty we włosach", "Płoną góry, płoną lasy", "Ciągle pada" to największe przeboje Czerwonych Gitar, które znają i śpiewają miliony Polaków niezależnie od wieku. Zespół zawiązał się w legendarnej kawiarni "Cristal" we Wrzeszczu, 3 stycznia 1965 roku - dokładnie 60 lat temu. Mieli nazywać się "Maskotki", ale Franciszek Walicki zaproponował nazwę "Czerwone Gitary", i tak już zostało. Z czasem zespół stał się kultowy, a ich utwory przetrwały próbę czasu i doczekały się coverów.
PRL nie kochał big-bitu
W pierwszym składzie Czerwonych Gitar grali Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. Na pierwszych plakatach i zdjęciach zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego oraz Jurka Skrzypczyka. Jako uczniowie szkoły muzycznej mogli być wydaleni z niej z powodu udziału w projekcie "big-bitowym". Takie były czasy. PRL nie kochał zachodniej muzyki, a Czerwone Gitary nazywano polskimi Beatlesami.
Czerwone jak ich gitary
Nazwa grupy pochodziła od koloru gitar, których używali muzycy formacji. Pierwszy koncert zagrali w Elblągu, a reszta kraju usłyszała ich w kwietniu 1965 roku dzięki Polskiemu Radiu. Tak zaczęła się złota era zespołu. Od września 1968 roku do maja 1970 roku ich piosenki były emitowane aż 1,1 tysiąca razy na antenie Polskiego Radia.
Pierwsza płyta "To właśnie my", nagrana w 1966 roku, wydana była w 160 tysiącach egzemplarzy. Każde kolejne wydawnictwo otrzymywało status złotego. W styczniu 1969 rok na Targach Muzycznych MIDEM w Cannes zespół otrzymał nagrodę za największą liczbę sprzedanych płyt w swoim kraju. Takie same wyróżnienie w tym samym czasie otrzymali The Beatles.
Zawiesili działalność
W 1970 r. z zespołu odszedł Krzysztof Klenczon, a grupa koncertowała coraz mniej. Na początku lat 80. Czerwone Gitary zawiesiły swoją działalność. Członkowie zespołu zaangażowali się wówczas w inne projekty, a Seweryn Krajewski rozpoczął karierę solową i komponował muzykę do filmów. Mimo oficjalnego zawieszenia działalności w Polsce, nadal sprzedawały się płyty i kasety Czerwonych Gitar. Kolejne pokolenia poznawały przeboje zespołu, a inne zespołu grały ich covery.
Wielki powrót
1991 roku Czerwone Gitary wróciły w wielkim stylu. Grają energetyczne koncerty i cały czas są w bardzo dobrej kondycji. Czerwone Gitary nagrały aż 14 płyt, ostatnią "Jeszcze raz" w 2015 roku. Gdańsk pamięta o jednej ze swoich gwiazd. W 2015 roku zagrali Złoty Koncert z okazji 50-lecia w Filharmonii Bałtyckiej. Była to wzruszająca uroczystość, na której członkowie zespołu otrzymali wyróżnienia od Prezydenta Pawła Adamowicza i Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. W 2020 roku, z okazji 55 - lecia grupy, plac przy Cristalu został nazwany imieniem Czerwonych Gitar. 8 marca planują zagrać, z okazji swoich sześćdziesiątych urodzin, w Starym Maneżu w Gdańsku.
Aktualny skład Zespołu:
- Jerzy Skrzypczyk – perkusja, wokal – zagrał wszystkie koncerty z Czerwonymi Gitarami.
- Arkadiusz Wiśniewski – gitara basowa, wokal, aranżer – w zespole od 2002
- Mieczysław Wądołowski – gitara akustyczna, wokal – w zespole od 1997
- Dariusz Olszewski – gitara solowa, wokal - pierwszy koncert z zespołem w 2000
- Marek Jabłoński – gitara – muzyk promowany przez zespół.