• Start
  • Wiadomości
  • 6 tys. spacerujących. Alternatywni przewodnicy podsumowują sezon

6 tys. spacerujących. Alternatywni przewodnicy podsumowują sezon

Instytut Kultury Miejskiej podsumował alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz grupą społeczną Metropolitanka. Łącznie po gdańskich dzielnicach wędrowało w tym sezonie 6000 osób.
08.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spacery rowerowe z przygodami, rodzina zza oceanu poszukująca gdańskich tropów na Oruni, niespodziewane odwiedziny w przyszpitalnej grocie na Dolnym Mieście, odnowiony zegar na szczycie Schroniska Młodzieżowego na Biskupiej Górce, rewitalizacja Nowego Portu i 20-lecie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Tak wygląda ten sezon we wspomnieniach, zobacz jak wygląda on w liczbach w poszczególnych dzielnicach.

Zaspa

To pierwsza dzielnica, po której od 2011 roku oprowadzają Lokalni Przewodnicy. Tu atrakcją są murale. Jest ich 60. W tym roku obchodzona byłą okrągła 20. rocznica powstania tej galerii. Niezapomniany był spacer do dzieł wybranych w specjalnym głosowaniu.

Spacer po Zaspie

Swoimi doświadczeniami i refleksją przy okazji siódmego roku oprowadzań po tej dzielnicy dzieli się Jarek Orłowski: - Rok 2017 to pierwszy sezon spacerów bez Monumental Art. Choć ten brak był wyraźnie odczuwalny, rytuał odwiedzania artystów przy pracy udało nam się zachować dzięki nowemu muralowi Piotra Szwabe. Z osobistej perspektywy, nazwałbym ten sezon refleksyjnym. Opowieść o mszy papieskiej pod muralem Rafała Roskowińskiego wybrzmiewała donioślej w kontekście przypadającej w tym roku 30 rocznicy.

Zaspa. Na kolekcję murali składa się już 60 dzieł

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Zaspie: 925 osób, 56 spacerów.

Biskupia Górka

Spacery po Biskupiej Górce cieszą się dużą popularnością stąd rosnąca liczba ludzi, którzy chcą posłuchać o historii tego miejsca.

Biskupiej Górki. Zwiedzający często pytali o rewitalizację

- Spacery po Biskupiej Górce w tym sezonie były bogate w niespodzianki – opowiada Magda Kamrowska, Lokalna Przewodniczka po dzielnicy. - Latem ruszyły prace związane z umocnieniem skarp i wzbudzało to znaczne zainteresowanie zwiedzających. Spacerowicze obserwowali zachodzące zmiany i oprócz historii dzielnicy padały pytania związane z tematem rewitalizacji.

Dużym zainteresowaniem cieszył się odrestaurowany i tego lata ponownie uruchomiony zegar na wieży schroniska młodzieżowego.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce: 1201 osób i 47 spacerów.

Dolne Miasto

Ta część Gdańska, również przechodzić będzie rewitalizację. Dolne Miasto to prawdziwy rekordzista jeśli chodzi o liczbę zwiedzających.

Dolne Miasto. Dwór Uphagena - dawny szpital

Letnie wycieczki po urokliwym Dolnym Mieście wspomina Elżbiet Woroniecka: - Wspomnienia z mojego dzieciństwa, które natychmiast uruchamiały wspomnienia starszych uczestników i zaciekawienie młodszych. I taka pozytywna energia, która działa w obie strony. Dla takich chwil warto oprowadzać. Anna Nawrocka, również oprowadzająca po Dolnym Mieście, jeden spacer z zaangażowaną grupą kończyła przy Kamiennej Śluzie, już przy blasku księżyca. Uczestnicy trafili również na wyjątkową okazję – obejrzeli grotę przy dawnym szpitalu na ul. Kieturakisa, Dwór Uphagenów i szpitalną kuchnię.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Dolnym Mieście: 1289 osób i 41 spacerów.

Orunia

„Najnowszą” dzielnicą, którą od 2016 roku Instytut Kultury Miejskiej proponuje mieszkańcom i turystom jest Orunia.

Spacer po Oruni

Oprowadza po niej, m.in., Lucyna Korytkowska. - Z kolegą Krzysztofem czekaliśmy na uczestników spaceru rowerowego w Parku Oruńskim. W trakcie miłej pogawędki usłyszeliśmy złowieszcze „sssssss”. Z przerażeniem w oczach zobaczyłam, jak z koła mojego roweru uchodzi powietrze! Tragedia. Rozpoczęłam opowieścią na temat historii parku, a gdy dołączyli do nas ostatni spacerowicze, zobaczywszy mój rower, o nic nie pytając, przewrócili go do góry kołami i wymienili dętkę – opowiada przewodniczka. Aleksandra Abakanowicz oprowadziła po dzielnicy rodzinę ze Stanów Zjednoczonych, która przez dostępne archiwa cyfrowe poszukiwała swoich gdańskich korzeni. - Dom rodzinny taty Pauli, która tu przyjechała, przetrwał do dzisiaj - dodaje Aleksandra.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Oruni: 713 osób i 38 spacerów.

Nowy Port

Nowy Port czekają intensywne zmiany, tu również planowana jest rewitalizacja. Spacery po tej dzielnicy to okazja do tego, by przyjrzeć się, jak zmienia się to miejsce.

Zwiedzanie Nowego Portu na rowerach

- Nasze spacery nie ograniczają do zwiedzania, idziemy krok dalej i oprowadzamy siebie nawzajem! Wakacyjna atmosfera sprzyja otwieraniu się na rozmowę, wspomnienia, dzielenie się informacjami o dawnej codzienności w Nowym Porcie, zasłyszanymi np. od dziadka, taksówkarza, a nawet „mewek”. – komentuje przewodniczka Katarzyna Werner.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Nowym Porcie: 737 osób, 39 spacerów.

Spacery szlakami kobiet z grupą społeczną Metropolitanka

Letnie spacery z Metropolitanką przybliżają historię gdańskich perkursorek i działaczek polonijnych oraz sylwetki kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej. Wędrując po Starym i Głównym Mieście poznajemy Teklę Gliniecką, która współtworzyła amatorski teatr w Gdańsku, Irenę Nadolną-Szatyłowską - pilotkę i sędzię żużlową i wiele innych kobiet z fascynującą biografią. Spacery po Stoczni Gdańskiej to herstorie o niepokornej suwnicowej, animatorce kultury, działaczkach Solidarności oraz codzienności strajku w Sierpniu 1980

Stocznia: 957 osób, 64 spacery / Stare i Główne Miasto: 170 osób i 21 spacerów.

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych