• Start
  • Wiadomości
  • 500 nowych miejsc dla rowerów. Parking kubaturowy we Wrzeszczu

500 nowych miejsc dla rowerów. We Wrzeszczu otwarto pierwszy parking kubaturowy

Całodobowy, monitorowany, z punktem napraw “dwóch kółek” - w piątek, 15 marca, oficjalnie otwarto zadaszony parking rowerowy, który znajduje się w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz. Korzystanie z niego jest bezpłatne. W Gdańsku znajduje się obecnie już ponad 18 tysięcy miejsc parkingowych dla rowerów, główne “pod chmurką”.
15.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilkadziesiąt stojaków rowerowych wewnątrz budynku, na jednym z nich stoi rower
15 marca otwarto pierwszy w Gdańsku kubaturowy parking dla rowerów, jest całodobowy i bezpłatny
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Inwestycja z dofinansowaniem unijnym

Kubaturowy parking rowerowy powstał w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej i budynku dworca PKP, niedaleko zabudowy mieszkaniowej przy ul. Dmowskiego oraz istniejącej pętli autobusowej.

To element większego projektu unijnego, którym są “Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”. Inwestycja pochłonęła około 13 mln złotych, z czego około 11 mln złotych zostało dofinansowane przez Unię Europejską, co stanowi aż 85 proc. całkowitych kosztów. W jego ramach powstały w ostatnich latach także nowe odcinki dróg rowerowych umożliwiające dojazd do obu dworców PKP.

Dolne Miasto. Zabytkowa kamienica po remoncie - po prostu piękna

Pierwszy dwukondygnacyjny parking w mieście

- Mamy całkiem sporo parkingów rowerowych w Gdańsku, ale ten jest wyjątkowy. Jest dwukondygnacyjny, i pomieści 500 rowerów. Co ważne, będzie czynny przez całą dobę - podkreślała podczas oficjalnego otwarcia obiektu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Wzorem polityk rowerowych na całym świecie, chcemy zachęcać mieszkańców Gdańska do tego, żeby korzystali z transportu publicznego i rowerowego. Myślę, że ten parking niebawem zapełni się rowerami, i będzie jedną z zachęt do zmiany stylu życia i jeszcze większej troski o nasze środowisko.

Budynek pełni funkcję garażu rowerowego. Zamontowano w nim stojaki dwupoziomowe oraz stojaki rowerowe przeznaczone na parkowanie rowerów specjalnych, w tym dla osób niepełnosprawnych. W hali znajduje się też, na parterze, stanowisko do samodzielnego serwisowania roweru.

na zdjęciu kobieta w średnim wieku ustawia rower na specjalnej wąskiej pochylni rowerowej
Uruchomienie pochylni rowerowej jest proste w obsłudze
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Trzy wejścia na parking

Obiekt ma dwie kondygnacje i płaski dach wykonany w systemie retencyjnym - pokryty został niską roślinnością. Nadmiar wody z niego odprowadzany będzie rynnami do kanalizacji deszczowej.

Na parking prowadzą trzy wejścia :

  • Dwa od strony ul. Dmowskiego, w tym jedno pieszo - rowerowe umożliwiające wprowadzenie roweru na parking na poziomie parteru oraz drugie - piesze (schodami) dla łatwego dostępu osób odbierających rowery pozostawione na piętrze. To wejście służy także do obsługi punktu gromadzenia odpadów i znajdującego się tam pomieszczenia technicznego.
  • Trzecie wejście znajdziecie od strony Galerii Bałtyckiej, pieszo - rowerowe. 
na zdjęciu kilka osób wchodzi po schodach, jeden z mężczyzn prowadzi rower, wjeżdża on na specjalnej metalowej platformie
Wejście na pierwszą kondygnację parkingu, wraz z rowerem, jest wygodne
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Węzeł integracyjny przy dworcu

Parking dla rowerów jest jednym z elementów węzła integracyjnego we Wrzeszczu. W ubiegłym roku wybudowano w pobliżu dworca trzy miejsca postojowe w systemie Kiss&Ride, w formie wydzielonej zatoki postojowej. Skrzyżowanie ulic Lendziona i Dmowskiego, w rejonie Kiss&Ride, przebudowano na mini rondo. Powstały też dwa miejsca postojowe dla taksówek  w bezpośrednim sąsiedztwie wyjść z peronów PKP oraz dwa miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Poza tym przebudowano sieci teletechniczne i kanalizację deszczową, a także zamontowano małą architekturę. 

- Jesteśmy w sercu węzła przesiadkowego. Jest tutaj: parking rowerowy, pętla autobusowa i przystanek SKM. Do tego węzła prowadzą drogi, tzw. sznurki, które także zostały zrealizowane w ramach projektu “węzłowego” finansowanego z Unii Europejskiej, w ramach środków metropolitalnych - zwrócił uwagę Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. - Dlatego w ostatnich latach powstała: droga rowerowa przy ul. Jaśkowa Dolina, przy al. Grunwaldzkiej na odcinku od Szymanowskiego do Żołnierzy Wyklętych, na al. Grunwaldzkiej od Dekerta do Studzienki, na ul. Legionów od placu Komorowskiego do ulicy Kościuszki i wzdłuż ulicy Dmowskiego na odcinku od Grunwaldzkiej do Zator - Przytockiego. To jest miejsce, w którym schodzą się te wszystkie drogi rowerowe i umożliwiają przesiadkę na autobus lub na pociąg SKM - dodał.

Śródmieście. Czworo zainteresowanych budową przejścia naziemnego przy dworcu

W “rowerowych” państwach takich jak Belgia, Holandia czy Dania tego typu parkingi kubaturowe przy ważnych węzłach transportowych są wręcz naturalnym elementem miejskiego krajobrazu - i wypełnione są zazwyczaj po brzegi. 

na zdjęciu dwukondygnacyjny budynek o ciemnej elewacji, przed nim przechodzi kilkunastu pieszych głównie młodych ludzi
Kubaturowy parking rowerowy znajduje się w sąsiedztwie budynku dworca kolejowego we Wrzeszczu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ponad 18 tysięcy miejsc parkingowych dla jednośladów w Gdańsku

- W 2009 roku Gdańsk podpisał Kartę Brukselską, zobowiązując się wówczas do wdrożenia w mieście polityki parkowania rowerów. Otwarty właśnie parking jest jednym z wielu elementów tej polityki. Warto przypomnieć, że 15 lat temu w całym Gdańsku było mniej miejsc do parkowania rowerów niż jest obecnie w tym jednym parkingu, bo tych miejsc było poniżej 100. Dzisiaj miejsc do parkowania rowerów w Gdańsku mamy ponad 18 tysięcy - przypomniał Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydent ds. polityki rowerowej.

Zielona metamorfoza we Wrzeszczu

W otwarciu rowerowego obiektu uczestniczył też miejski radny, Łukasz Bejm. 

- Gdańsk jest po prostu rowerową stolicą Polski. Mamy rower metropolitalny, mamy setki kilometrów ścieżek, pierwszy pod dachem parking dla rowerów i węzły komunikacyjne - stwierdził Łukasz Bejm, Radny Miasta Gdańska.

Miejsce także dla kierowców i motorniczych

W budynku parkingu znajduje się również, na parterze, pomieszczenie będące zapleczem socjalnym dla kierowców miejskich autobusów i tramwajów. Ma osobne wejście. Tutaj, w czasie przerwy w pracy, mogą skorzystać z toalety, napić się ciepłej kawy lub herbaty czy zjeść posiłek przy stole. W miejscu, w którym stanął budynek nowego parkingu rowerowego znajdował się wcześniej parterowy pawilon mieszczący właśnie pomieszczenia socjalne dla kierowców miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje, oraz zatoka parkingowa dla samochodów osobowych pracowników GAiT. Pawilon został rozebrany, a potrzebne było nowe miejsce dla kierowców. 

Inwestycja powstała we współpracy z Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej