Początek transmisji online: sobota 5.12.2020 godzina 16.00
Pięćdziesiąt lat temu, 7 grudnia 1970 roku, Willy Brandt, ówczesny Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec, podczas wizyty w Warszawie oddał hołd Bohaterom Getta, klękając przed poświęconym im pomnikiem. Ten symboliczny gest stanowił punkt zwrotny w budowaniu cierpliwej i mądrej naprawy trudnych od stuleci relacji polsko–niemieckich.
Aby uczcić i upamiętnić to ważne wydarzenie zorganizowane zostało to właśnie artystyczne przedsięwzięcie: krótki koncert oraz przedstawienie polskiego i niemieckiego spojrzenia na ten historyczny moment.
W pierwotnym zamyśle koncert miał mieć formę wspólnego wykonania "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego i "Niemieckiego Requiem" Johannesa Brahmsa przez połączone orkiestry i chóry uczelni muzycznych Gdańska, Lubeki i Warszawy w filharmoniach tych miast. W związku z obecną sytuacją epidemiczną realizacja tego zamierzenia musi zostać przesunięta o rok.
Wydarzenie powstało z inicjatywy Lions Club Lubeka i Lions Club Gdańsk–1, a jego patronami i współorganizatorami są Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Nadburmistrz Lubeki Jan Lindenau, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Lubece, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Willy Brandta w Lubece.
Program artystyczny
Koncert muzyków z Gdańska:
- Johannes Brahms – Trio fortepianowe c- moll nr 3 op. 101 cz. I / Piano Trio c- moll no 3 op. 101 part 1
- Wykonawcy POLISH PIANO TRIO
- Robert Kwiatkowski – skrzypce/violin/Geige
- Błażej Goliński – wiolonczela/cello/Violoncello
- Dominika Glapiak-Piłasiewicz – fortepian/piano/Klavier
Koncert muzyków z Lubeki:
- Krzysztof Penderecki: „Per Slava“ für Cello Solo
- Wykonawca: Troels Svane – wiolonczela/cello/Violoncello