• Start
  • Wiadomości
  • 5 z 10 polskich medali na Światowej Odysei Umysłów trafiło do Gdańska

Gdańskie drużyny z medalami na Światowej Odysei Umysłów - gratulacje od prezydenta

Pięć gdańskich drużyn wróciło z pucharami z 45. Finałów Światowych Odysei Umysłów w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek, 15 lipca, z reprezentacją młodych i trenerów z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz spotkał się jej zastępca Piotr Grzelak.
15.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się grupa młodzieży oraz dorosłych, którzy uśmiechają się i pozują do zdjęcia z dwoma dużymi trofeami. Wszyscy mają na sobie identyczne koszulki z napisem damb , a w tle widać kolorowy obraz przedstawiający miasto.
Srebrne drużyny 45. Finału Światowego Odysei Umysłów prezentują puchary, Piotr Grzelak- zastępca prezydent Gdańska z zestawem pamiątkowych zdjęć gdańskich Odyseuszy, a z przodu przykucnęli trenerzy, od lewej: Marek Kudła, Dorota Hazuka - Furgalska, Zuzanna Woźniak i Andrzej Nowak
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Czym jest Odyseja Umysłu?

Odyseja Umysłu to niezwykły program edukacyjny rozwijający kreatywność i umiejętność pracy w zespole realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. 

Polska reprezentacja na 45. Finałach Światowych Odysei Umysłów, które odbyły się na Iowa State University pod koniec maja br., liczyła 32 ekipy, z których 10 sięgnęło po medale. W gronie medalistów, w różnych kategoriach wiekowych, jest aż pięć drużyn wywodzących się z Gdańska - cztery uczniowskie i jedna studencka.

Rekrutacja na obóz dla przedsiębiorczej młodzieży. Są ostatnie miejsca

30 lat Odysei z DAMB

Aż trzy gdańskie medalowe drużyny realizowały swoje projekty pod opieką trenerów z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB, który od 30 lat realizuje Odyseję Umysłów w naszym mieście. W poniedziałek, 15 lipca, z reprezentacją dwóch “DAMBowych” medalowych drużyn i ich trenerami, w imieniu prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz spotkał się jej zastępca Piotr Grzelak (prezydent uczestniczyła w tym czasie w spotkaniu sztabu kryzysowego wojewody pomorskiej, w związku z pożarem w Nowym Porcie - red.). 

- Prezydent prosiła, żeby przekazać, że jest ogromnie dumna z Was i z tego jak wspaniale reprezentowaliście Gdańsk na arenie międzynarodowej. Ja również gratuluję Wam sukcesów, opowiedzcie, na nie zapracowaliście - powiedział Piotr Grzelak.

Na zdjęciu widać dziewczynę z ciemnymi włosami i okularami, która pokazuje urządzenie mechaniczne siedzącemu obok mężczyźnie w niebieskim garniturze. Mężczyzna uważnie słucha, a na stole przed nimi znajduje się również kartka z kolorowymi zdjęciami.
Pojazd będący odpowiedzią na zadanie "Kino samochodowe" w 45. edycji Odysei Umysłów, prezentuje Zuzanna, słucha prezydent Piotr Grzelak
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Kino samochodowe

Obie drużyny uczniowskie (starsza i młodsza) obecne na spotkaniu, zdobyły srebrne puchary za rozwiązanie zadania “Kino samochodowe”. Eksperci Światowej Odysei Umysłów co roku wyznaczają pięć takich zadań, tzw. problemów długoterminowych, trzeba zdecydować się na jeden.

Pod hasłem “Kino samochodowe” kryło się zadanie budowy pojazdu, który musiał przejechać pewien odcinek, a po drodze m. in. pobrać bilet, przewieźć kreatywną przekąskę i wydać dźwięk dzwonka. Pojazd musiał poruszać się samodzielnie (nie mógł być zdalnie sterowany), a koszty budowy nie mogły przekroczyć 150 dolarów. By zmieścić się w budżecie, odysejowicze korzystali więc przede wszystkim z materiałów z odzysku.

- W Odysei nie ma miejsca na sztampowe pomysły. Nawet sam budżet na to nie pozwala. W momencie, gdy stać cię na gotowe elementy, nie musisz uruchamiać szarych komórek, a tu chodzi o to, by iść innymi niż oczywiste ścieżkami - tłumaczy Andrzej Nowak, jeden z trenerów w Ośrodku DAMB, który sam niegdyś był zawodnikiem w Odysei. 

Kreatywność gdańskiej młodzieży była tak imponująca, że jeden z zespołów (ten młodszy), otrzymał dodatkowo jedną z czterech (na 800 drużyn światowego finału!) nagród Ranatra Fusca, którą jurorzy przyznają za Wybitną Kreatywność.

GALERIA ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA

Kompetencje XXI wieku

Jak wypracowuje się takie rozwiązania?

- Spędzając razem dużo czasu - odpowiada młodzież.

Na przygotowanie projektów zespoły mają ok. 8 miesięcy.

- Drużyny nie skupiają się na pierwszym rozwiązaniu, jakie przyjdzie im do głowy, bo te pierwszych 10, czy 50 pomysłów jest standardowe, a w Odysei liczy się kreatywność. Uczestnicy są więc przyzwyczajeni, by nie zadowalać się prostymi rozwiązaniami. To pomaga im później też w szkole - tłumaczy Zuzanna Woźniak, trenerka Odysei w DAMBie, również była zawodniczka. 

- Zagranicą bardzo się ceni absolwentów, którzy uczestniczyli w Odysei, bo są to ludzie myślący nieschematycznie - dodaje trenerka Dorota Hazuka - Furgalska, podkreślając, że i w Polsce zaczyna się już zwracać uwagę na taki punkt w życiorysie młodego człowieka.

- Odyseja kształci najważniejsze kompetencje XXI wieku, jest tu zarówno kreatywność, jak i praca zespołowa, a przede wszystkim - kompetencje społeczne, w tym: dogadywanie się, wzięcie współodpowiedzialności za projekt, współpraca. Zawodnicy spędzają dużo czasu razem, im bliżej finału, tym więcej - tłumaczy Andrzej Nowak.

Mali ratownicy uczą się w Brzeźnie podstaw ratownictwa wodnego

Gdańsk wspiera swoje drużyny

Sporą kreatywnością trzeba się także wykazać, kiedy już pokona się konkurentów na poziomie krajowym i dostanie się przepustkę na światowy finał. Koszt wyjazdu jednej drużyny na finał w Iowa to 90 tysięcy dolarów. Młodych sponsorują najczęściej rodziny i znajomi rodziców, często też sami wnoszą część do niezbędnej puli, np. kosząc trawniki na zlecenie, czy też organizując zbiórki. Od lat wyjazdy Odyseuszy za ocean wspiera też Miasto Gdańsk.

Oprócz drużyn z ośrodka DAMB, światowe laury w Odysei zdobyła drużyna z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej (złoto) oraz ze Szkoły Podstawowej nr 89 (srebro).

Składy zwycięskich drużyn, które wzięły udział w poniedziałkowym spotkaniu:

Drużyna (grupa wiekowa 3/ uczniowie szkół ponadpodstawowych): Maja Gołębska, Gabriela Woźniak, Krzysztof Nowak, Kornel Pietrewicz, Bartek Łącki, Tomasz Wyrzykowski; trenerzy - Zuzanna Woźniak i Andrzej Nowak. 

Drużyna (grupa wiekowa 2/uczniowie klas VI - VIII szkół podstawowych)

Zuzanna Zaremba, Zofia Wyszomirska-Dudek, Anna Mrozińska, Jan Kaszczuk, Igor Czubasiewicz, Jakub Brzeziński, Jeremi Załuski; trenerzy - Dorota Hazuka - Furgalska, Marek Kudła, Paweł Romanowski.

Trzecia drużyna DAMB (brązowy medal w innym problemie długoterminowym) złożona z uczniów szkół średnich, rozjechała się na wakacje.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych