• Start
  • Wiadomości
  • 48. JarmaRock FEST. Międzynarodowe święto muzyki, okazja do pomocy Ukrainie

48. JarmaRock FEST. Międzynarodowe święto muzyki, okazja do pomocy Ukrainie

48. JarmaRock FEST w piątek i sobotę, 15-16 listopada. Na scenie klubu B90 m.in. zwycięzca Eurowizji 2022, Kalush Orchestra. To barwny, hip-hopowy z elementami etno zespół z Kijowa. Niespodzianką będzie koncert znakomitej Orkiestry Wojskowo-Muzycznego Centrum Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy z Czernihowa.
13.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się pięcioosobowa grupa ubrana w stylowe, nowoczesne stroje, z których niektóre wyróżniają się odważnymi kolorami i wzorami
Kalush Orchestra (na zdjęciu) to jedna z gwiazd tegorocznego, 48. JarmaRock Festu - festiwalu muzyki i kultury ukraińskiej, białoruskiej czy łemkowskiej
mat. prasowe

Gdański teledysk "Masz prawo tu być". Poznaj zespół eLove i śpiewającą Kristinę ze Lwowa

Ukraiński festiwal JarmaRock FEST to dwudniowa, interdyscyplinarna impreza, organizowana przez Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski, we współpracy z gdańskim Teatrem Navpaky (jedynym teatrem w kraju ze stałym repertuarem w języku ukraińskim), i Tynką, czyli Krystyną Hrukhovską – poetką i wolontariuszką, od wielu lat związaną z festiwalem. 

Wydarzenie, którego program tworzą artyści z całej Polski i zagranicy, może pochwalić się długoletnią tradycją. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w piątek i sobotę, 15-16 listopada, w klubie B90 na popularnej stoczni - przy ulicy Elektryków, jest już 48., co oznacza, że początki imprezy w Gdańsku sięgają lat. 70! Wówczas jednak impreza nosiła inną nazwę - Ukraiński Jarmark Młodzieżowy (obecna, JarmaRock FEST, funkcjonuje od 2016 roku), a i jej formuła na przestrzeni kilku dekad zmieniała się.

19. Gdańska Jesień Pianistyczna do końca listopada. Są jeszcze bilety i karnety

Na zdjęciu widzimy artystkę na scenie, trzymającą mikrofon i wyrażającą emocje w dynamicznej pozie podczas występu
Pelykh
mat. prasowe

„Ukraińskie skrzydła są niezłomne”

Niezmienny w ciągu blisko pół wieku pozostał cel wydarzenia: promocja muzyki i kultury ukraińskiej, a także wsparcie twórczości wykonawców z Polski, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i czerpią z niej inspiracje. Głównym punkt programu stanowi zawsze część muzyczna – koncerty wykonawców i grup poruszających się w przeróżnych gatunkach, od etno i folku, przez funk, ska i pop, aż po rock i metal. Program uzupełniają coraz bardziej rozbudowywane z roku na rok projekty z innych dziedzin: teatralne, debaty (Forum FEST) i ArtBox, czyli przestrzeń dla artystów z innych dziedzin sztuki. W tym roku na terenie festiwalu znajdzie się też strefa dla dzieci oraz punkt wymiany książek.

Na zdjęciu znajduje się młoda kobieta o intensywnym, zamyślonym spojrzeniu, ubrana w ciemny top i długie czarne rękawiczki. Jej stylizacja jest subtelnie romantyczna i gotycka, a duży srebrny naszyjnik w kształcie serca przyciąga uwagę
Sanya
mat. prasowe

Ponieważ festiwal już po raz trzeci (!) odbywa się podczas pełnoskalowej wojny prowadzonej przez Rosję i Putina, możliwość występu na JarmaRock FEST dostali także ci ukraińscy wokaliści i muzycy, którzy znajdują się tymczasowo w Polsce. 

- „Człowiek rzekomo nie lata… A skrzydła posiada. A skrzydła posiada!” - ten wiersz Liny Kostenko, „Skrzydła”, stał się inspiracją dla tegorocznego festiwalu. W obliczu trwającej wojny w Ukrainie „skrzydła” podczas 48. JarmaRock FEST będą symbolicznym połączeniem potęgi i natchnienia, walki o wolność i godność, a także kultury i wiary. Ukraińskie skrzydła są niezłomne! Nie sposób ich zniszczyć, choćby wróg usiłował z całych sił, bo to w nich żyje ukraińska tożsamość, kultura, wiara, siła i nieskończona miłość do ojczystej ziemi. Ukraińcy zadziwiają świat swoją odwagą, nieustępliwością i wytrwałością. Mimo strat, bólu i zmęczenia, wciąż walczą o swój kraj – opisuje edycję Krystyna Hrukhovska. - Ukraińskie skrzydła to dzisiaj żołnierze-wojownicy. Niczym stalowa tarcza chronią nas przed złem, zatrzymując wrogie kule, byśmy mogli marzyć o pokojowej, świetlanej przyszłości, w której panować będą sprawiedliwość, dobro i godność. Na plakacie festiwalowym nadzieję na lepsze jutro symbolizują kolorowe kwiaty, ptaki i muzyczne motywy, które niczym promienie przebijają się przez mroki wojny. Każdy z nas ma swoje „skrzydła”. To one dają nam inspirację do życia, tworzenia, walki, a w końcu do pokonania zła! Tegoroczny festiwal ma na celu nie tylko godne zaprezentowanie ukraińskiej kultury, lecz także przekazanie tychże skrzydeł przyszłym pokoleniom, pokazując, że to właśnie one kształtują nas od wewnątrz, stanowiąc fundament naszej tożsamości.

Na zdjęciu widzimy zespół muzyczny podczas energetycznego występu na scenie, oświetlony ciepłymi pomarańczowymi reflektorami. Wokalista trzyma mikrofon i patrzy w stronę publiczności, podczas gdy pozostali członkowie zespołu skupiają się na grze na instrumentach
Rvań
mat. prasowe

Piątek: folk, rock, nowoczesne brzmienia i death metal

Jako pierwszy na festiwalowej scenie wystąpi Wład Pełych, znany pod pseudonimem Pelykh. Jest on wyrazistym przedstawicielem nowej ukraińskiej muzyki, który jako finalista „The Voice of  Ukraine 13” w drużynie Julii Saninej, zachwycił widzów swoim mocnym głosem i emocjonalnością. Pisze własne utwory, eksperymentując i łącząc nowoczesne brzmienia z ukraińską duszą i uczuciami.

Kolejna artystka, Sanya (Ołeksandra Wdowyczenko) zyskała popularność dzięki udziałowi w programie „The Voice of Ukraine 2023”, gdzie zachwyciła widzów wykonaniem piosenki „Czekaje wdoma” („Czeka w domu”). Podczas programu wydała swój pierwszy solowy utwór „Spustoszeni” („Zdewastowani”), który odzwierciedla emocje Ukraińców na początku rosyjskiej inwazji. Wspólnie z Artemem Piwowarowem nagrała też utwór „Valtorna” na podstawie wiersza znanej i zasłużonej ukraińskiej poetki i tłumaczki Liny Kostenko, który już zdobył blisko 3 miliony (!) wyświetleń na YouTubie. 

Późny wieczór należeć będzie m.in. do ukraińsko-białoruskiego zespołu indie-punkowego, założonego w 2020 roku w Warszawie. Twórczość członków zespołu Rvań jest wyrazista i pełna emocji, co zyskało im grono oddanych fanów w Polsce i za granicą. Pierwszy solowy koncert zespołu pod tytułem „Droga do domu” odbył się 19 listopada 2021 roku w warszawskim klubie Akwarium. Od lutego 2022 roku teksty piosenek są tworzone wyłącznie w języku ukraińskim, co odzwierciedla więź muzyków z Ukrainą i tożsamość artystyczną.

Zdjęcie przedstawia zespół muzyczny w klimatycznym, czarno-białym ujęciu
Kryvoda
mat. prasowe

Jedną z gwiazd pierwszego festiwalowego wieczoru będzie polski zespół death metalowy Kryvoda, który wyróżnia się unikalnym połączeniem ciężkich brzmień z tradycyjnymi instrumentami, takimi jak: sopiłka, tagelharpa, obręczak czy dudy. Ich muzyka przenosi słuchaczy do świata dawnych wierzeń i mistycznych opowieści, czerpiąc inspiracje z literatury staroruskiej, szczególnie z okresu Rusi Kijowskiej. W tekstach utworów można odnaleźć echa dawnych wierzeń słowiańskich, a brzmienie zespołu tworzy niepowtarzalną atmosferę, łącząc brutalność death metalu z etnicznymi melodiami.

Po nim scenę przejmie Efir - łemkowski zespół założony przez akordeonistę Michała Bukowskiego i Karinę Bukowską. Ich muzyka czerpie inspiracje z tradycji łemkowskich, ukraińskich oraz polskich, tworząc unikalne brzmienie. Głównym nurtem, który ich interesuje, jest folk-rock, ale nie boją się eksperymentować także z innymi gatunkami, takimi jak reggae, ska, punk i wiele innych. Ich muzyka jest oryginalna i intrygująca, o czym można było wielokrotnie przekonać się na żywo - zespół ma na swoim koncie wiele koncertów m.in. na Watrach w Zdyni, Ługach i Michałowie. 

Na zakończenie pierwszego dnia wystąpi DJ Ventyk, który pojawiał się już na scenie JarmaRock FEST wielokrotnie. Pochodzi ze Lwowa, lecz na stałe osiedlił się w Trójmieście - od lat jest rezydentem klubu Cafe Absinthe i regularnie występuje w takich miejscach, jak: Cooltura, Chmielna 101, Mewa Towarzyska, Wtedy oraz TAN. Jest również stałym gościem warszawskich klubów, takich jak Grunt i Woda oraz 6 cocktails, a także współzałożycielem muzycznego zespołu Northsiders.

Na zdjęciu znajduje się pięć osób stojących na tle białej ściany, uśmiechających się w stronę aparatu
Efir
mat. prasowe

Sobota: performance, muzyka chóralna i dwie orkiestry

Sobotę muzycznie otworzy niezwykły projekt: Hanna & Vyrij - rock i muzyka chóralna.

To artystyczne połączenie dwóch światów — chóralnej tradycji i nowoczesnych brzmień rockowej kapeli. Chór „Vyrij” pod kierownictwem Hanny Malenkiej, działający przy Gama GAK, zrzesza zarówno osoby pochodzące z Ukrainy, jak i osoby z ukraińskim pochodzeniem, które urodziły się w Polsce. Zespół zdobył liczne nagrody na międzynarodowych konkursach, m.in. w Hiszpanii i Ukrainie. Ich misją jest zachowanie i popularyzacja ukraińskiej muzyki oraz kultury.

Zespół Hanna natomiast, to polsko-ukraińska formacja, która łączy melancholijne etniczne melodie z elektroniką i rockowymi gitarami. Ich muzyka to emocjonalna opowieść o miłości, mroku i nadziei, zanurzona w unikalnej wschodnioeuropejskiej atmosferze.

Współpraca tych dwóch zespołów z pewnością poruszy publiczność festiwalu.

Na zdjęciu widać pięcioosobowy zespół muzyczny pozujący na drewnianych stopniach w otoczeniu bujnej roślinności. Muzycy trzymają instrumenty, takie jak gitary elektryczne i pałeczki perkusyjne
Hanna
mat. prasowe

Kolejni artyści na scenie zapewnią niezapomniane wrażenia. Orkiestra Wojskowo-Muzycznego Centrum Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Centrum założono w 2003 roku. Dzięki utalentowanej grupie muzyków oraz artystów, Orkiestra szybko zdobyła znaczące miejsce wśród najlepszych wojskowych zespołów, wykonując muzykę od klasyki po współczesne kompozycje.

Zespół jest stałym uczestnikiem parad wojskowych z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy i aktywnie uczestniczy w festiwalach oraz konkursach. Jego występy zdobyły uznanie na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Litwie, Czechach, Niemczech, we Włoszech, Iraku i Francji. Od 2014 roku grupa wspiera żołnierzy na froncie grając koncerty. Od czasu wybuchu pełnoskalowej wojny muzycy wystąpili już w ponad 250 miejscach intensywnych działań bojowych. Zespół uczestniczy także w rehabilitacji żołnierzy, wykorzystując muzykę do poprawy ich zdrowia psychicznego oraz zbiera środki na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Na festiwalu zaprezentuje hity ukraińskiej sceny muzycznej.

Na zdjęciu widzimy wojskową orkiestrę symfoniczną, która występuje na scenie pod batutą dyrygenta w wojskowym mundurze. W tle znajduje się duży ekran z wizualizacją przypominającą płomienie i iskry
Wojskowo-Muzyczne Centrum Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy
mat. prasowe

Kalush Orchestra to tegoroczny headliner, którego właściwie nie trzeba przedstawiać – zespół ten podbił bowiem serca milionów fanów na całym świecie i stał się symbolem współczesnej ukraińskiej sceny muzycznej. W swojej twórczości mistrzowsko łączą motywy etniczne ze współczesną produkcją, hip-hopem i rapem. Zwyciężyli Eurowizję 2022 z niezapomnianą piosenką „Stefania”, zasłynęli też współpracą z takimi artystami, jak The Rasmus. Zespół występował na wielu czołowych scenach w Europie i Ameryce. Ale koncerty nie służą im tylko do zdobywania kolejnych fanów - od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie Kalush Orchestra zebrała ponad 90 milionów hrywien na wsparcie swojego kraju.

Ostatni koncertowy zespół, który usłyszymy podczas festiwalu, to Krambabula - poznańska grupa założona w 2014 roku przez Piotra Czuchtę. Łączy tradycyjne słowiańskie melodie z nowoczesnym brzmieniem, przenosząc słuchaczy do pełnego energii, ale i nostalgii świata tradycyjnych pieśni łemkowskich, ukraińskich i polskich. Zespół zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, m.in. w Luksemburgu, Włoszech i Niemczech. Występował na takich wydarzeniach, jak: Przystanek Woodstock, Kortowiada, Łemkowska Watra w Zdyni oraz na wielu innych imprezach kulturowych, dzieląc scenę z takimi zespołami, jak LemON, Kult, IRA czy Zakopower.

Na zdjęciu widać siedmioosobowy zespół ustawiony na jasnym tle, z dwiema kobietami na pierwszym planie i czterema mężczyznami stojącymi w rzędzie za nimi. Grupa ubrana jest w eleganckie, ale casualowe stroje
Krambabula
mat. prasowe

Godziny koncertów, bilety

Piąte, 15 listopada 

KONCERT „MOŁODA MUZA” 

  • 19:00 Otwarcie klubu B90
  • 20:00 PELYKH finalista The Voice of Ukraine 2023, pop (Gdańsk, Polska)
  • 20:40 SANYA uczestniczka The Voice of Ukraine 2023, muzyka alternatywna, pop (Gdańsk, Polska)
  • 21:25 RVAŃ  ukraińsko-białoruski zespół indie-punk (Warszawa, Polska)
  • 23:05 KRYVODA carpathian death metal (Przemyśl, Polska)
  • 00:10 EFIR polsko- łemkowski zespół folk- rockowy (Legnica, Polska)
  • 01:20 DJ Ventyk

Sobota, 16 listopada

KONCERT GŁÓWNY

  • 18:00 Otwarcie klubu B90
  • 19:00 Performance ,,Skrzydła”
  • 19:20 HANNA & Vyrij rock i muzyka chóralna (Gdańsk, Polska)
  • 20:50 ORKIESTRA Wojskowo-Muzycznego Centrum Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, hity ukraińskiej estrady (Czernihów, Ukraina)
  • 22:25 KALUSH ORCHESTRA zwycięzca Eurowizji 2022, hip- hop (Kijów, Ukraina)
  • 23:55 KRAMBABULA polsko-łemkowski zespół folk-rockowy (Poznań, Polska)
  • 01:20 DJ Ventyk
Na zdjęciu widzimy grupę chóru, której członkowie stoją w zabytkowym wnętrzu z kamiennymi łukami. Kobiety są ubrane w czarne bluzki i długie czerwone spódnice, ozdobione czerwonymi koralami, co kontrastuje z architekturą i nadaje całości elegancki, tradycyjny charakter
Vyrij
mat. prasowe

Wydarzenia towarzyszące:

  • ArtBox – przestrzeń w B90, w której artyści różnych dziedzin sztuki zaprezentują swoją pracę na żywo w czasie trwania koncertów
  • Wystawa - POSŁAŃCY POKOJU Międzynarodowego Forum Sztuki „Niezłomna Złota Sztaluga” (B90)                                                                      
  • Forum FEST sobota, 16 listopada, godz. 14.00, siedziba ZUwP, ul. Aksamitna 4a: „Ruch wolontariacki w Polsce na rzecz wsparcia Ukrainy w walce z rosyjską agresją”. Paneliści: Daria Antoszko (Koszalin), Renata Romanko (Lębork), Oksana Karpenko (Elbląg), Michał Szachmat (Przemyśl). Moderator: Michał Prytuła.

Ceny biletów w przedsprzedaży on-line:

  • I,II,III pula – bilety wyprzedane
  • IV pula w sprzedaży do 14 listopada
  • karnet piątek-sobota: 189 zł

Do kupienia TUTAJ.

Ceny biletów w dniu koncertów: 

  • piątek: 100 zł
  • sobota: 160 zł
  • karnet piątek-sobota: 200 zł

Bilety do nabycia 15-16 listopada w kasie klubu B90.

Dzieci i uczniowie szkół podstawowych (na podstawie legitymacji) – wstęp wolny

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy w Gdańsku Ołeksandra Płodystego. Dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej