• Start
  • Wiadomości
  • 456. Urodziny Szekspira. Wielka zabawa online - zaproś znajomych albo dołącz sam

456. Urodziny Szekspira. Wielka zabawa online - zaproś znajomych albo dołącz sam

456 wirtualnych kartek urodzinowych stworzy prezent dla samego Williama Szekspira. To wiralowy happening online, który organizuje Gdański Teatr Szekspirowski, z okazji urodzin słynnego dramatopisarza, które przypadają 23 kwietnia. Jak włączyć się do zabawy?
20.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Urodziny Williama Szekspira to co roku okazja do zabawy. W poprzednich latach rocznicę uczcił spektakl „Poskromienie złośnicy” w interpretacji Teatru PAPAHEMA - będący mieszanką żartu z powagą, czy nawiązań do epoki ze współczesną wrażliwością
Urodziny Williama Szekspira to co roku okazja do zabawy. W poprzednich latach rocznicę uczcił spektakl „Poskromienie złośnicy” w interpretacji Teatru PAPAHEMA - będący mieszanką żartu z powagą, czy nawiązań do epoki ze współczesną wrażliwością
fot. Bartek Warzecha

 

Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

 

Urodziny Szekspira to jedno z najważniejszych wydarzeń w programie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, któremu dramatopisarz na co dzień patronuje. Organizowane są od... od 1993 roku. W ubiegłym roku z tej okazji na scenie GTS zaprezentowano spektakl „Burza” w reżyserii Pawła Passiniego, zrealizowany przez neTTheatre i Centrum Kultury w Lublinie, a rok wcześniej w charakterystycznym budynku przy ulicy Bogusławskiego zagościł spektakl „Poskromienie złośnicy”, w wykonaniu Teatru PAPAHEMA - zdobywcy Nagrody Publiczności oraz Nagrody Gazety „Shakespeare Daily” w Konkursie SzekspirOFF podczas 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Także i teraz, Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense nie mogły więc zapomnieć o urodzinach Mistrza ze Stratfordu, obchodzonych 23 kwietnia na całym świecie - również w brytyjskim Stratfordzie nad Avonem, rodzinnym mieście Williama Szekspira. Do celebracji w czasach pandemii, z powodu której wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte do odwołania, gdańscy kontynuatorzy myśli dramatopisarza zapraszają online.

 

„Burza” to ostatnie arcydzieło Szekspira. Niezapomnianą inscenizacją dramatu zrealizowaną przez neTTheatre i Centrum Kultury w Lublinie uczczono urodziny mistrza na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w 2019 roku
„Burza” to ostatnie arcydzieło Szekspira. Niezapomnianą inscenizacją dramatu zrealizowaną przez neTTheatre i Centrum Kultury w Lublinie uczczono urodziny mistrza na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w 2019 roku
fot. Maciej Rukasz

 

#zostanwdomu i wspólnie z teatrem świętuj 456. #UrodzinySzekspira w sieci

 

Złą wiadomością jest to, że w tym roku miłośnicy teatralni będą musieli obyć się bez spektaklu i bez tortu, ale za to... nie zabraknie świeczek i innych ciekawych, okołourodzinowych atrakcji. Jak huczna to będzie impreza - wszystko zależy od uczestników - 456. urodziny Szekspira bowiem współorganizować będą internauci z całego świata.

- Tego dnia chcemy zaprosić Was do wiralowego happeningu online i złożyć największą w historii wirtualną kartkę urodzinową jako kolaż z Waszych zdjęć. Zdmuchnijcie też urodzinową świeczkę dla Szekspira i prześlijcie mu swoje życzenia - zachęca Magdalena Hajdysz, rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W akcji udział może wciąć każdy - im więcej osób, tym lepiej. Organizatorom marzy się, by włączyło się do zabawy co najmniej symboliczne 456 osób z Polski i Europy, a może i innych kontynentów, które przygotują zdjęcia lub nagrania, którymi pochwalą się w sieci.

Jakie są zasady? Pierwszy prezent dla solenizanta to największa wirtualna kartka urodzinowa dla Szekspira. Aby mogła powstać, wystarczy, by każdy chętny wydrukował lub wykonał własną kartkę urodzinową z hasztagiem #UrodzinySzekspira, następnie zrobił selfie lub zdjęcie z taką kartką, i wysłał je na adres: biuro.prasowe@teatrszekspirowski.pl wraz ze zgodą:

„Zezwalam na rozpowszechnianie i wielokrotną publikację przez Gdański Teatr Szekspirowski mojego wizerunku utrwalonego na zdjęciu, poprzez jego wykorzystanie w ramach kampanii 456. Urodzin Szekspira, w tym w szczególności publikację w Internecie, mediach społecznościowych oraz materiałach marketingowych.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych przez Administratora – Gdański Teatr Szekspirowski dostępną na stronie www.teatrszekspirowski.pl. Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu e-mail oraz wizerunku.”

Zdjęcie znajdzie się na wielkim kolażu - największej wirtualnej kartce urodzinowej, którą Gdański Teatr Szekspirowski udostępni na swoim profilu na Facebooku: Gdański Teatr Szekspirowski/The Gdansk Shakespeare Theatre, w czwartek, 23 kwietnia - w dniu 456. Urodzin Szekspira.

 

Wielka wyprzedaż pamiątek z Windy i Stacji Orunia oraz z domowych archiwów

 

Kolejnym prezentem będzie urodzinowa świeczka dla Szekspira. Jak go „wręczyć”? Wystarczy w dniu urodzin dramatopisarza zapalić urodzinową świeczkę, nagrać krótki filmik, jak się ją zdmuchuje i składa Szekspirowi życzenia - własnymi słowami lub w formie cytatu z któregoś z jego dzieł - a na koniec opublikować filmik w wydarzeniu na Facebooku: W tym roku bez tortu (ale świeczki będą), a także na własnych profilach, z hasztagiem #UrodzinySzekspira (oznaczcie filmik lub wpiszcie hasztag w treści posta).

 

Niestety - 456. urodziny Szekspira będą bez tortu. Ale świeczek nie zabraknie!
Niestety - 456. urodziny Szekspira będą bez tortu. Ale świeczek nie zabraknie!
mat. prasowe

 

Konferencja Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego online

 

Również tego dnia odbędzie się online planowana początkowo w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Ogólnopolska Konferencja Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Szekspir w czasie teraźniejszym (złożonym)”. Wydarzenie ma na celu opisanie i usystematyzowanie wiedzy na temat prezentyzmu jako praktyki interpretacyjnej odnoszącej się do badania twórczości Szekspira, z uwzględnieniem polskiego kontekstu recepcji utworów Stradfordczyka.

- Konferencja charakter interdyscyplinarny, a do udziału w nim zachęcamy literaturoznawców, teatrologów, historyków, filozofów, kulturoznawców oraz wszystkie inne osoby zawodowo związane z literaturą, teatrem i sztukami plastycznymi - komentuje Magdalena Hajdysz.

Osoby zainteresowane biernym uczestnictwem w konferencji proszone są o wysłanie informacji na adres akademia@teatrszekspirowski.pl. W czwartek, 23 kwietnia, o godz. 9:30 otrzymają link z zaproszeniem do udziału w konferencji on-line (w aplikacji MSTeams), która rozpocznie się o godz. 10:00. Udział jest bezpłatny.

 

Program konferencji:


- godz. 10:00 - rozpoczęcie konferencji i przywitanie uczestników;
- godz. 10:05 - dr hab. Jacek Fabiszak, prof. UAM oraz dr Urszula Kizelbach (UAM) „Kupiec wenecki w czasie przyszłym”;
- godz. 10:25 - dr hab. Olga Kubińska, prof. UG: „Outward hideousness …. dangerous words. Szekspir i przemoc wobec dzieci w dobie Holokaustu”;
- godz. 10:45 - Jakub Kądzielski (UW): „Tytus Andronikus: Współcześnie”;
- godz. 11:05 - mgr Wojciech Kawala (UJ): „Omkara Vishala Bhardwaja, czyli Otello oczami Indusów”
- godz. 11:25 - dr Anna Kowalcze-Pawlik (UŁ): „Hamlet na wózku, Prospero z laską: między ukaleczaniem a oka-leczeniem w teatrze szekspirowskim”;
- godz. 11:45 - mgr Anna Wołosz-Sosnowska (UAM): „Hamlet Mai Kleczewskiej jako zwierciadło współczesnej Polski i Poznania”;
- godz. 12:05 - dr Magdalena Cieślak (UŁ): „Hamlet w teatrze (tu i teraz)”;
- godz. 12:25 - mgr Anna Ratkiewicz (UG): „Ofelia w trampkach: między tradycją a nowoczesnością. Próba analizy postaci z filmu Hamlet Michaela Almereydy”;
- godz. 12:45 - dyskusja;
- godz. 13:45 - podsumowanie i zakończenie konferencji.

 

Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online

 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane